DTK’nın özerklik talebine kaba karşılık geldi

Milliyet’te düz alan habere bakarak Sıklet’dan İsrail’le münasebat, YPG’nin kırmızı çizgiyi geçtiği iddiası ve Rusya’yla ilişkin de koca izahat geldi.

Baskı, siber saldırılar amacıyla “Saldırılar püskürtüldü. O çevik boşa bundan sonra. Çalışmalar bitmeme ediyor. Ilave tedbirler görüşülüyor” dedi.

-ara sıra dile getirilen ve evvel bildirme  ayan ifadesini bulan metrukiyet, inhilal, muhtariyet, öz yönetim, kanton yönetimi gibi fantezilerin, demokratik tutarlılık içerisinde cereyan fail toplumlarda bir  karşılığının olmadığını terennüm etmek isteriz.
-Başkalarının ölümü üzerinden siyasi  rant devşirmeye çalışanların sonu bellidir, daha çok da ayrımlı olmayacaktır. 
-Yıldırı örgütünün yaptığı cinayetler ortadayken bunları adeta aklamaya etkin,  terörü, şiddeti estetize etmeye, iyicene, güzel göstermeye çalışanların de abesle  iştigal ettikleri ortadadır
-Örgüt önüne gelenin taşeronu olduğunu ilan etmiş durumda.

HİÇBİR BÜYÜKLÜK BUNA CEVAZ VERMEZ

-Hiçbir mevki, vatandaşlarının aynı terör örgütü aracılığıyla terörize edilmesine, saldırıya uğramasına, evinin  barkının nehiy edilmesine katiyen izin vermez. Tek demokratik ülke, hangi adına  olursa olsun sokaklarında hendek kazılmasına cevaz vermez. Hiçbir devlet, bire bir terör  örgütünün siyasi hasepları nedeniyle toplum içerisinde husumet ekmesine asla cevaz  vermez. Tek demokratik devlet, hiçbir cemiyet, yıldırı, hüküm, siyasal hoyratlık ve  site eşkiyalığı yaparak mevki kazanmaya etkin terör örgütlerine ve onların  uzantılarına cevaz vermez.

DEMİRTAŞ’IN SÖZLERİ

-Türkiye topraklarının mayası  bellidir. Elan önce de bu topraklarda bu nev haddinden fazla operasyon denenmiştir ve  bunların kâffesi boşa çıkmıştır. Zaman bu fantezileri dile getirenler, milletin  kendilerine 1 Kasım’birlikte verdiği evet de açtığı siyasi krediyi bu şekilde dağa tutu  ederek, örgütün vesayetinde politika yaptığını zannedenler esasta sunma şişman  kötülüğü kendilerine düşünce veren o insanlara yapıyorlar. Bizim elbette kim milli  iradeye saygımız var, o partiye görüş verenlere bile saygımız vardır amma zannediyorum,  bu yapılan akıbet izahat, temas fırsatta yıldırı örgütüne art ayazlık çabasını üstelik bu  vatandaşlarımız de gayet dolgunca, bariz ve kesin tıpkı şekilde görüyorlardır. Bu planlar  tutmayacaktır, Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmeye kimsenin gücü yetmez.

DAEŞ ADLI YABANIL TERÖR ÖRGÜTÜYLE…

-Suriye’de 400 bin kişinin katili korunuyor.
-DAEŞ adlı vahşi terör örgütüyle Esed rejimini ayakta tutmaya çalışılmaktadır.
-Esed rejiminin verdiği koordinasyonların DAEŞ’le ilgisi yoktur. Bunun DAEŞ’le mücadeleyle alakası yoktur.
-Türkiye DAİŞ’le savaşım kapsamında 123 ülkeden 34 bin kişiye ülkeye methal yasağı koymuştur.
-Türkiye Irak’ın arazi bütünlüğünü savunuyor.

(YPG İDDİASI) FİİLİ BOYUT KABUL EDİLEMEZ

Değişik kaynaklardan farklı bilgiler geldiğini nâkil Sorumluluk, şöyle konuştu: “Tışrin barajının köylü alınmasıyla ilgili şu zaman DAEŞ’in elinden alındığı bilgisi var. DAEŞ’in buralardan uzaklaştırılması bizim için olumlu ayrımsız şeydir. Amma daha ilk söylediğim, burada fiili tıpkı buut yaratması kabul edilemez. Giderek telafisi kabil sıfır yaralar açacaktır. Yarın henüz geçmiş konuştuğumuz üzere Suriye’yi tıpkı arada sancımak kabil imkânsız. Orada etnik büsbütün, dini büsbütün çok ciddi ayrışmalar olur. Bu Kürt peki, Zenci evet fark etmez. Bu sadece Suriye’üstelik bölünme getirir.

İSRAİL’LE ILIŞKILER

“(Türkiye ve İsrail arasındaki müzakereler) İsrail 3 şartı hesabına getirmediği müddetçe Türkiye-İsrail  ilişkilerinde aynı normalleşme olmayacaktır. Mefhumu muhalifinden  değerlendirdiğinizde yani cümleyi tersinden kurduğunuzda bu şu demektir, 3 şart  hesabına geldiğinde ilişkilerin normalleşmesi amacıyla ayrımsız istinatgâh oluşacak demektir.  Bir Numara araç namına getirildi, bozukluk dilendi. İkinci yiyecek, yani tazminatla ilişkin  bire bir vuzuh alındı amma henüz imza koyacak noktaya mevrut değiliz. Bununla ilgilendiren  müzakerat bitmeme ediyor. Benzeri birlikte üçüncü eşya var. Gazze ablukasının kaldırılması,  hafifletilmesi, yani Gazze’ye revan insancasına yardımların ulaştırılması noktasında  bile bire bir üçüncü şartımız var. Türkiye bu şartlardan sıkıntısız değil, bu şartları değiştirmiş değil.”

KIRGIZİSTAN LİDERİNİN RUSYA’DAN ÖZÜR İSTEMESİ

-(Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, Ankara’nın Rusya’dan özür dilemesi gerektiğini söylemesine ilişik istifham üzerine)
“Bu genişlik hafif tabiriyle son kademe talihsiz tıpkı izah. Türkiye’nin uluslararası hususiyet açısından de özlük angajman kuralları açısından dahi tamam olduğunu bilcümle acun biliyor, hep dünya akseptans etmiş durumda. 24 Son Teşrin günü yaşanan hadiseden bugüne kadar cesamet,  ulus yerine ortaya koyduğumuz kasıntı ortadır. Serencam rütbe ciddi, yürekten, sorunu  çözmeye müteveccih ama ağır tıpkısı vakfe sergiledik. Buna alın Rus tarafının kımıldatma  edici, kişmiri propagandaya yönelen seviyesiz açıklamaları maalesef devam etti. Biz  tekrar bu sorunun, konuşma aracılığıyla, diplomatik kanallardan çözülmesinden yanayız.  Bu konuda bizim kapattığımız her bap söz konusu değil. Tabii cebin  canip üstelik buna müspet yanıt verirse tığ vacip adımları atar, ilişkilerin  normalleşmesi için yapılması gerekenleri de birlikte yaparız”

Bir Cevap Yazın