Dünya Ilıcalı’ya ‘yargı’ tokadı!..

Habertürk’te düz düzlük habere bakarak Habertürk ’ün namına ve yapımcılığını üstlendiği ‘Ütopya ’ ünlü programa yönelik karalama kampanyası yürüttüğü iddiasıyla yargı yoluna revan Dünya Ilıcalı, yargıdan tokat kadar cevap aldı. Geçerlilik, Habertürk ’ad yayın içeriğinin selen değeri taşıdığı ve kamuoyuna aktarılmasının süssüz olduğu kanaatine vararak Ilıcalı ’nın yalanlama talebini reddetti.

‘Survivor All Stars ’ adlı yarışmada, Habertürk Gazetesi ’ni kendisi ve yapımcılığını üstlendiği ‘Ütopya ’ ünlü izlence hakkında batıl bili ve müsvedde yapmakla itham eden Dünya Ilıcalı, gazeteyi mahkemeye verdi. ‘Ütopya ’ adlı programda yarışmacılardan Kerim Öztürk ’ad mastürbasyon yaparkenki görüntülerinin Habertürk ’te bilgi olmasını hazmedemeyen Ilıcalı, yargıya başvurarak yalanlama talebinde bulundu. Fakat Ilıcalı ’evet yargıdan tokat kadar benzeri karşılık verdi. Talebi reddedilen Ilıcalı, bire bir misil henüz başvuruda bulundu ama esasen reddedildi.

‘VUKUF DEĞERİ TAŞIYOR ’

Dünya Iletişim Araçları Yapım ve Reklam Hiz. A.Ş. ’nin yalanlama kâm dilekçesini inceleyen 1. Sulh Ukubet Hâkimliği, şu gerekçelerle ret kararı aldı: Talep dilekçesi ile eldeki eser içeriklerinin kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirilmesinde, talep dilekçesine konu olan yayının, toplumun ilgisini çekici aynı göstergeç programı olan ‘Ütopya ’ isimli yarışma programında katılımcılardan birinin tabi yapı marifetiyle alınan görüntülerinde istimna yaptığına dayalı görüntülerin bulunduğuna ilgili aynı selen olduğu anlaşılmış olup, toplumun bu programa ilgisi zımnında yayının aktüalite, kamu yararı, toplumsal deste unsurlarını içermekte olduğunda kaygı bulunmamaktadır. Işaret içeriğinin malumat değerini taşıdığı ve basın marifetiyle kamuoyuna aktarılmasının konunun güncelliği ve kamuoyunun ilgisi zımnında çarpık çurpuk olduğu kanaatine varılmıştır.

Tekzip talebinde mevcut referans dilekçesinde ve eki olan yayınlanmasını istediği tekzip metninde haberin gerçeği yansıtmadığını argüman etmekteyse de; genel ağ, içtimai iletişim araçları üzerinden yapılan konuya ilgilendiren yayınlardan, yayınlanan görüntülerden, tekzibe laf haberde tamlanan hususların doğruluğuna, yer azından meydanda kök ilkesine akla yatkın olduğuna delalet ettiği, görüntülerden münfail bir kare fotoğrafın dahi haberin içeriğini sunma azından görünürde doğrular tıpkı fotoğraf olduğu, eser içeriğinde talepte bulunanın şahsiyet haklarını, fen ita hakkı sınırlarını aşari nitelikte ihlal edici nitelikte ifade ve anlatımlara meydan verilmemiş olduğu, talebin kabulü üzere kanuni koşulların oluşmadığı serencam ve vicdani kanaatine varılmakla, tekzip talebinde bulunanın talebinin reddine karar verildi.”

İTİRAZI ÜSTELIK İŞE YARAMADI

Bu karara itiraz fail Dünya Ilıcalı ’ya bu kat 2. Barış Ukubet Hâkimliği ’nden cevap geldi. İtiraz dilekçesinin incelenmesinin arkası sıra 1. Hazar Ceza Hâkimliği ’nin kararında usul ve yasaya çap tıpkısı yön bulunmadığından itirazın reddine değişmeyen verildi.

Bir Cevap Yazın