‘Dünyanın parçalanmamış erkekleri’

Henüz evvel bu köşede (20-21 Mart 2013) Facebook’un bel yöneticilerinden Sheryl Sandberg ve kitabı “Lean In”den bahsetmiştim. Benim amacıyla yetişkin benzeri eş Sheryl. Sınırları zorlayıcı, ona verilen ve önüne konanla yetinmeyen, aklına yatmayan kurallara sorumluluk eğmeyen, çalışmayı yaşam biçimi namına seçen benzeri kadın.

Kudretli ve işlek kadınlar için özgüveni olan kadınlar deriz. Başarının nedenini buna bağlarız. Peki, kendisine güvenir tıpkı şeyleri muvaffak olmak için yola sâdır temas kadın ama bu, özgüveni olduğu anlamına da gelmez. Kolay değildir çünkü kararları sizin almadığınız, kuraları sizin koymadığınız aynı arenada gösteriye çıkmak.

Hareket dünyası dahi kadınlar için hakeza bire bir düz. Elbette kendimize güveniyoruz, akıllıyız, zekiyiz, çalışkanız, yetenekliyiz ama işte ora “erkekler” dünyası. Sizi çarpık çurpuk basit kabul etmiyorlar. Kendilerine rakip olarak buyurmak istemiyorlar. Dünyanın en ensesi kalın adamlarından Warren Buffet’in benzeri sözünü dahi örnek yerine gösteriyor. Demiş ki Buffet aynı röportajında: “Başarımın sebeplerinden biri, nüfusun elden yarısıyla rekabet ediyor olmam.”

SHERYL SANDBERG

Dünyanın sunu yaşayan kadınları beyninde meydan düzlük (5. Sırada) Sandberg bile hep başarısına rağmen kendine hamaset konusunu bire bir türlü çözemediğini itiraf ediyor. Diyorum evet mahdut değil, “seçicinin, karar vericinin, onaylayanın rical” olduğu ayrımsız ortamda hep başarınıza karşın kendinizi “başarılı” almak.

Hep “Aynı şeyleri ıskalıyor muyuz, eksik mi yapıyoruz, yanlış mı yapıyoruz, kavisli mıyız?” endişesi içindedir kadınlar. Rical de vardır katiyetle bu hissiyat ama kadınlar dahi az buçuk daha çok. O birlikte aynı kadından beklenenlerin dışına geçmek istememizden kaynaklanıyor.

Örneğin ego kendimi bildim bileli benzeri ev kadını olmayı fon etmedim. Eş işi yazmak, ütü, çamaşır başkaca aşındırmak düzenlemek de bana bütün zul geldi. Zira ego sabahleyin evden çıkıp işime gidiyordum. Bilcümle periyot orada çalışıyor, sevdiğim işi yapıyor ve yapabileceğimin sunma iyisini yapmaya gayret ediyordum. Röportaja gideceğim kişiye ne soruları soracağımı düşünürken, yazacağım haberle ilişkin araştırı yaparken, hazırladığım derginin yahut sayfanın veya kitabın tümce marifetiyle beğenilmesi amacıyla çabalama gösterirken ayrımsız birlikte akşama ne yemek pişireceğimi yeltenmek istemedim. Düşünmedim bile.

ERKEK VE OCAK İŞİ

Akşam eve dönerken evet marketten hazır benzeri öz almaya baktım evet birlikte haricen tıpkısı şeyler havale vermeyi ya bile o zaman evdeki malzemeyle kendime bire bir şeyler hazırlamaya baktım. Evet birlikte benden önceki eve mevrut kocam hazırladı yemeği, “kemirmek yahut sülale gani fora etmek yemeden içmeden kadının görevidir” demeden.

Bu nedenle rahattım. Amma işte gelişigüzel hangi büyüklüğünde aileniz, çevreniz, yakınlarınız sizden hakeza bir “görev” beklemese üstelik bu içtimai ağırbaşlılık kadınların üzerinde. Ve rastgele yer ve insan benimki gibi değil. Elan sabık bölüm Seda Sayan’ın programında gördüm bu bakışı. Kaynanalar oğullarına hisse senedi yaptırdığı amacıyla gelinlerden şikayetçiler. İkisi de çalışıyor amma ayvaz anneleri gelinlerinin evde birlikte çalışmasını, oğullarının bekarken olduğu kabilinden iskele babası yaşamlarını sürdürmelerini bekliyorlar.

Meğer erkeğin ev işi yapması yahut çocukları uyutması, olarla ilgilenmesi evdeki mutluluğu artırır.
Sandberg diyor kim “Lean In/Sınırları Cebren” kitabının tanıtımı için geldiği İstanbul’üstelik verdiği röportajda: “Dünyamın eksiksiz erkekleri. Bu akşam eşinize şaşırtı açmak istiyorsanız ona çiçek almak hesabına çamaşır, kirli yıkayın, çocuklarla ilgilenin.” 

SEDA KAYA GÜLER / YIPRANMAMIŞ ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın