Durum Film’den ‘Benim Üzere Üzülme’ açıklaması

AHA O AÇIKLAMA

Kapsam Film ailesi yerine aşağıdaki açıklamamızı kamuoyu ile ve hele Karadeniz halkıyla paylaşıyoruz.

Kestirmece altı ay süren aynı dolay çalışmanın ardından genel hikayesini Mahsun Kırmızıgül ’ad yazdığı ve önce dört bölümünün yönetmenliğini gene Mahsun Kırmızıgül ’ad yaptığı proje, civar çekimlerini Kars ’ta tamamladıktan sonradan Karadeniz ’in ve Türkiye ’nin yeryüzü domuzuna şehirlerinden biri olan Artvin ilinde ve ilçeleri olan Şavşat, Borçka, Hopa, Arhavi ve Rize Fındıklı ile Trabzon ’dahi çekimlerine başlayarak hayata geçmiştir.

Ebat Film, bugüne kadar benzeri sekans üzere görülmemiş bire bir prodüksiyon ekibi kurmuş, yalnız 1. göz amacıyla 2 kamer ahit ve 1.5 milyon TL ’ye yakın bütçe ayırmıştır. Benim Üzere Acınma dizisinde şu dakika kısaca 200 hayat çalışmaktadır.

Çektiği sinema filmlerine da bu büyüklüğünde espas ayırmayan Mahsun Kırmızıgül, bu diziyi Artvin Hopalı olan rahmetli ortağı ünlü kameraman Hilmi Topaloğlu ’na ithaf etmiş, 1. bölümde da ekranda bunu beyan etmiştir.

‘BENİM IÇIN YAZIKLANMA ’NİN IÇTIMAI KATKILARI

Saf asıl hikaye namına ayrımsız amor hikayesini anlatmaktadır. Bu amor hikayesi etrafında dönen senaryoda, diyaloglarda kimi vakit yörenin öz ile ilgilendiren sıkıntıları yaşadığı zorlukları, bazı bazı kesim halkının istemediği HES ’lerle ilgili protestoları, bazen üstelik yeniden bölgenin ihtiyacı olan Onkoloji Hastanesi senaryoda huruç, bölgenin sıkıntılarını dile getiren mesajlar verilmeye çalışılmıştır. Hopa ’dahi ve Artvin ’üstelik planlı Onkoloji Hastanesi ile ilgilendiren matbuat toplantısına oyuncularımız ek, yetkililere çağrıda bulunmuşlardır. Oyuncularımızın katıldığı basın toplantıları, bütün ulusal ceride ve monitör haberlerinde meydan almıştır. Tekrar Artvin ’de planlı “siyanürlü kızıl madeni istemiyoruz” adlı yürüyüşe oyuncularımız katma, konunun millî medyada ses getirmesine katkıda bulunmuştur.

BÖLGEYE SANATSAL KATKI (SEYRETME VE BALE)

Oyuncularımızdan Tansel Öngel (Niyazi), Elif Korkmaz (Birgül), Timur Ölkebaş (Arif) ve eşi, Hopa Belediyesi ’nin üstelik katkılarıyla Kazım Koyuncu Konferans Atölyesi ’ni açmış, 100 ’e yakın öğrenciye ücretsiz bale ve seyir eğitimi vermeye devam etmektedirler. Hopa Belediyesi Kazım Koyuncu Görüşme Atölyesi üzere kayran düzenlemesini yapmış, geçenlerde Hopa halkının hizmetine sunacaklardır.

Herhangi Bir kamer yaşları 07 ile 15 arasında mütebeddil ve hiç temaşa oyunu izlememiş 80 öğrenciyi, oyuncumuz Tansel Öngel, özlük imkanlarıyla mektepli ailelerinden yegâne kuruş bile almadan Hopa ’dan Trabzon ’a götürmekte ve seyretme oyunu izlettirmektedir. Tansel Öngel, gene kendi imkanlarıyla mart ayında Hopa Belediyesi ’nin gösterdiği benzeri alanda kitabevi açmayı planlamaktadır.

HOPASPOR

Senaryoda vadi kayran karakterler içine Hopaspor üstelik karışma edilmiş ‘Denizin Isyancı Çocukları‘ diye anılan takımın ruhu bütün Türkiye ’ye anlatılmıştır. Hopaspor yayınlarından bilahare klüp yeniden toparlanıp liglere dönmeye hız etmektedir. Hopaspor ’a finansal katkı çıkarmak amacıyla dizide müteharrik Hopalı emektarları aynı takım çalışmalar yapmış ve sonuçlarda almıştır.

KARADENİZLİ SANATÇILARIN KATKILARI VE DİZİNİN KARADENİZLİ SANATÇILARA KATKILARI

Benim Için Tasa dizisinin müziklerini Kazım Koyuncu ’nun ekibi hazırlamaktadır. Necmi karakteri ile oluşturulan mekanda bile maksat Karadenizli şarkıcılara meydan vererek, henüz popüler olmalarını sağlamaktır. Selçuk Balcı, Savacı Mutekit, Salih Yılmaz, Niyazi Koyuncu üzere Karadeniz ’mağara bağrına bastığı sanatçılara yer verildi. Şarkılarını söylemeleri için seri ortamında ayrımsız hava sağlandı. Ayşenur Kolivar, Mısır Yasemini Talih Kazım Koyuncu gibi gine Karadenizli ’lerin çokça sevdiği sanatçıların şarkıları seçkin fasıl tekraren kullanıldı. Tıpkısı çok Karadenizli hanende da sırasıyla Benim Üzere Üzüntü dizisinde saha almaya devam edecek..

TURİZMİN GELİŞMESİ KARADENİZ’İN KATIKSIZ GÜZELLİKLERİNİN TÜM DÜNYADA TANITILMASI

Senaristlerimizin, yönetmenlerimizin ve imal şirketinin sunma hassas olduğu dideban bile buydu. Yeterince tanıtılmayan Maşrık Karadeniz ’mağara doğasının bütün dünyaya tanıtılması. Dizi, Doğu Karadeniz ’e gelmeden önce özellikle Artvin ilinde kapatılan oteller bomboşken esnaf nerdeyse kan ağlarken, proje yayına girdikten derhâl sonra etkisini göstermeye başlamış, Gün Doğusu Karadeniz ’e turist  akını  başlamıştır. Artvin, Rize ve Trabzon ’da yapılan araştırmalar bölgedeki seyyah hareketliliğindeki kemiksiz artışı göstermiş, Benim Üzere Kaygı ekibi bu konuda bir nice bağış almıştır. Ticaret odaları verilerine göre alelhusus Artvin bölgesindeki gezici artışı %300 ’lere ulaşmış geçtiğimiz yaz otellerde düzlük kalmamıştır.

Dizinin mekanları olan evlere hususi turlar düzenlenmiş bu ziyaretçilerin sayısı de kısaca 40 bini bulmuştur.

Benim Üzere Acınma dizisinin kaynak yönetmeni Erhan Makar Türkiye ’nin genişlik prestijli armağan Töreni olan ‘ ’Antalya Monitör Ödüllerinde ’ ’ bildirme mebzul fon yönetmeni ödülünü  almış Karadeniz ’da çekilen Benim Üzere Yerinme ’nin başarısını hep dram ve televizyon camiasına car etmiştir. Ayrımsız armağan töreninde Benim Amacıyla Acınma ’nin müzikleri dahi ödüle müstahak görülmüştür.

EKONOMİK KATKI

Benim üzere Acınma dizisinde oyuncularla alay malay kısaca 200 yaşama çalışmaktadır. Dizi Film  ekibinde müteharrik arkadaşların %50 ahşa yakını Artvinli ’dir. Hopa ve Kemalpaşa ’dahi 10 ’a yakın Arhavi ’de üç ve farklı iller ve ilçelerde ise 10 ’a mümasil mekan kullanılmaktadır. Bu mekanlara Uzanım Film belirlenen kiralarını seçkin hafta ödemektedir. Hazırlık aşamasında bütün bu mekanlara 750 bin TL ’ye mail bir bütçe harcanmıştır.

Dizide etkin ve Artvinli olamayan personel ve oyuncularımız üzere iki otel bile kapatılmış ve çetin ayrımsız kazançlı yardım sağlanmıştır. Sette mergup yemekten mekanlarda geçer anahtar gereçlere kadar herşey Artvin ilinden ve ilçelerinden sağlanmaktadır. Gene Artvinli tıpkısı kemirmek şirketinden her dönem 500 nefis aşındırmak  oyuncularımız ve personelimize verilmekte Hopa-Arhavi ve Kemalpaşa esnafına ağır sıklet  yardım sağlanmaktadır. Ekipte müteharrik ulaşımımızı sağlayan bütün araçlarımız Hopa ’dan ve Kemalpaşa ’dan temin edilmektedir.

Benim üzere Esef Artvin iline ve ilçelerini yavaş ayrımsız soylu erki repo birlikte sağlamıştır.

BENİM AMACIYLA ESEF ’YE DESTEK OLANLAR

Mahsun Kırmızıgül ’ün Artvin ’e gelmesinden ve Benim Üzere Yazıklanma ekibinin çekimlerine başlamasından bugüne kadar Türkiye ’nin sunma çokça sevdiği gocunmak duyduğu, Mahsun Kırmızıgül ’ad mail dostu sanatçı Cengiz Kurdoğlu ’nun desteği takdire değerdi. Bize Geri Hizmet destek veren mekanlarını açan Türkiye ’ye ve Artvin ’e dev yatırımlar fail Ciner Grubun Umumi Heyet Başkanı Hopalı Iş Adamı Toygar Ciner, MNG Ana Ortaklık ’in yönetim kurulu başkanı, Artvin ’e ve Türkiye ’ye tıpkısı çokça yatırım yapmış olan  Arhavili iş adamı Mehmet Nazif Günal Bey ’in desteğinin yanında dizinin ayakta kalmasını sağlayıcı Borçka Belediyesi, Murgul Belediyesi, Hopa Belediyesi ve Belediye Başkanı, Hopa Kaymakamlığı, Hopa Itimat Müdürlüğü, Hopa Tecim Odası, Hopalı Gelişim adamları Arhavi Belediyesi, Arhavi Belediye Reisi, Arhavi ’nin Etkili Hisse Senedi Adamları, Belediye Başkanı, Arahavi Kaymakamlığı, Güven Müdürlüğü, Kemalpaşa Belediyesi ekibimizi misafirperverlikleriyle ve yardımlarıyla onure etmiş rastgele devir bindi olmuşlardır.

PROTESTO HAKKI, ELEŞTIRI HAKKI

Benim Üzere Üzüntü kök ayrımsız hayat hikayesinden yola çıkarak yazılmış tıpkı senaryo değildir. Eşhas cins kişileri, ahval gerçeklik olayları yansıtmamaktadır. Karadenizlileri mıntıka halkını rencide edecek tek laf tek diyalog içermemektedir. Eleştiriler bağımlı ki dikkate alınacak temas vebal varsa müstelzim yapılacaktır. Anlaşılan çevrelerce Benim Amacıyla Yazıklanma dizisini gaye göstermeye çalışanlar ne Artvin ’e, ne Rize ’ye, hangi Trabzon ’a, hangi bile Karadeniz ’e sağlık yapmamaktadır. Herhangi Bir izleyicinin ihtarname hakkı ve eleştiri hakkı gocunmak çerçevesinde ve hukuksal boyutta olmalıdır. Şu üstelik unutulmamalı kim, bu güne kadar Karadeniz insanları Temel-Fadime fıkralarıyla bütün eğlenceli olarak tanıtıldı, halbuki Benim Için Yazıklanma dizisi, Karadeniz insanının aşklarını, sevdalarını, acılarını, mutluluklarını, onlarında acılarının olduğunu onlarında sevdalarının olduğunu, onlarında sorunları olduğunu anlattı parçalanmamiş Türkiye ’ye.

Saygılarımla

Uğur Tokat
Nitelik Film

Bir Cevap Yazın