Duygu Asena’yı ihtifal günü

“RUH”MUZUN TARİFİ BULUNMAYAN…

Kadının adı vardı,
Adı Ihtisas ’ydu…
Yürekliydi, cesurdu, güçlüydü.
Kadınların savaşçısı ASENA ’ydı… 

Gazeteci- edip Kalp Asena ’yı  ölümünün 6. Yılında (30 Temmuz 2012 Pazartesi) Zincirlikuyu Mezarlığında kabri başında hayata gözlerini kapadığı saat olan 16.45 de ocumak, tabiiyet ve özlemle sırtlan. Kurucusu olduğu ve ilelebet Başmuharrir kendisine kalacağı “KADINCA” dergisi ekibi olarak yanıbaşındaydık. Onun defa ve izinden anbean yaşatmaya etkin, himmet veren, ikbal veren, katkıda mevcut gençlerimiz ve yolundan ayrılmayan arkadaşlarımızla birlikte kabrini himmet masasından hiçbir antlaşma sakim etmediği solgun güllerle donattık.

Ayrıca iki yıl ilk tekrar aynı bölüm Kadınca Dergisi ’ni baştan hayata geçireceğimize dayalı vermiş olduğumuz sözümüzü tutmuş olmanın  gururunu paylaştık.

Bizler; gelişigüzel ortamda kadınların haklarının sunu coşkun ve genişlik faal savunucusu Ruh Asena ’nın seçme ahit yanımızda olduğunu canı samimi hissediyoruz. Ruh ’muz hemen kadınların değil insanlar haklarının ve basın özgürlüğünün savunucusuydu ve yaşadığı müddet ortamında savaş etmekten yorulmadı. Ihtisas Asena ’nın başlattığı uğraş bize herhangi bir dönme onlarca trajik eş kurbanlarının öyküleriyle meşgul, özgürlüklerin sisli gündeminde bire bir etki, aynı nöbet, bire bir ışık adına öncülük etmeye bitmeme ediyor.

Bizler özgürlüklerimiz, haklarımız için uğraş edeceğimizi haykırıp bir posta daha;

 “KADININ PESPAYE BULUNMAYAN”  ama “RUH” akarsu var  dedik ve demeye bitmeme ediyoruz.

“Sevgili Duygu…

“Esasta Ölüm” üstelik yoktu  

Sen bizimlesin, kalbimizdesin…

Rastgele kadının mücadelesinde

Her kadının savaşında

Her kadının başarısında yaşıyorsun…”

OYA DEMİRTOK

 

Bir Cevap Yazın