Duygu sağlığınızı önemseyin!…

CİHAN’ın haberine bakarak Okutan, erkeklerde kalp aksesi riskinin 40’lı yaşlardan 30’lu yaşlara düştüğünü, bunun nedeninin günlük hareketlerin azalması ve amade gıda tüketimin artması olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ramazan Okutan, Kardiyoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kabukçu ve kardiyoloji bölümü doktorlarıyla alay malay kalp hastalıklarında güncel tedaviler konusuyla ilişkin basın toplantısı düzenledi. Türkiye’de ihtisas hastalığının görülme sıklığının arttığını belirten Prof. Dr. Okutan, göller bölgesinde (Antalya, Isparta ve Burdur) kestirmece 3 bin kalp sorunu zinde hasta olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de ise seçme bin kişiden 14’ünde kroner kalp hastalığının görüldüğünü belirten Okutan, bazılarının ise hastalığının farkında olmadığını anlatım etti. Okutan, kalp hastaların dörtte birinin hastalığının farkına varmadan gürpedek ölümle karşılaştığını, bunun ise ‘akşam yattı, sabahleyin uyanamadı, sandalyede yığılıp kaldı’ kadar sözlerle tanımlandığını söyledi.

Ihtisas damar hastalıklarının tanısının önemine ilgi çekici Okutan, yürürken kalbi ağrıyan tıpkı kişinin biraz dinlendikten sonradan ağrısının geçmesi üzerine alışılagelen hayatına döndüğünü, ancak bunun tıpkı önsezi sorunu belirtisi olduğunu anlatım etti. Ihtisas huy hastalıklarını belirleyen risk faktörleri olduğunu belirten Okutan bunları şöyle açıkladı: “Kalıtım Bilimi bırakıt var mı? Eş cinsiyetinde riziko henüz aşkın. Eskiden bu gözyaşı 40’ın üzerindeydi. Amma risk faktörü erkeklerde 30’lu yaşlara kadar düştü. Bunun nedeni antrenman ve günce debi sonuç mertebe azalmış durumda. Ayrıca kolestrol ve kalorisi faziletli yiyeceklere yansımak çarpık çurpuk ve sakametli. Antrparantez sigara, çağ yağlarının faziletli olması gibi etkenler kalp hastalığı riskini artırıyor. Bu riziko faktörlerini gözden geçirip kesinkes kalple ait muayene olmak gerekir.”

Prof. Dr. Okutan, ruh hastalığının erkeklerde kadınlara görülme sıklığının yüzde 65 olduğunu tabir etti. Kadınlarda ise menopozla alay malay ruh hastalığı riskinin arttığını belirten Okutan, bu döneme kadar kadınlarda hormonların duygu riskine karşı dulda sağlağını kaydetti.

Toplantıda Kardiyoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kabukçu ve kardiyoloji bölümü doktorları da gazetecilerin öz alanlarıyla ilişkin soruları cevaplandırdı.

Bir Cevap Yazın