Duygusal Hakman yazdı..

Ülkemizde gazetecilik yaptığını sav eden, bilgisayarının karşısında devir boyu oturan kâh yüz karaları var. Siteleri bariz kadından, ucuzluktan, pespayelikten geçilmiyor. Bahis magazinse kendilerine Fert Tanrıyar ’ın yıpranmamış programı Ünlüler Bulvarı ’nı selen veririm. Düzeyli ve nesnel magazin şüphesiz yapılır, inceleyebilirler. Bu minvalde ülkemizdeki ‘internet gazeteciliği ’ kavramının da maatteessüf yerlerde süründüğünü görebiliriz.

Sitelere baktığımızda önceki dikkati calip  öz, belli aralıklarla olgun girilmesi. Yahu kardeşim sen kendini hangi balaban bir âdem sanıyorsun üstelik sözde gündemi sen belirliyormuş üzere saatli bilgi giriyorsun? Elhak yaptığın öz oradan buradan almak, editörlerine başlığı değiştirin diye niteleyerek gelmek. Başlığı değiştirince birlikte kimesne bu haberi bunlar yapmış demiyor merak ika, o kadar cahilsin. Ayrıca sunma haddinden fazla görüşme edilen ‘facebook ’ta üstelik günde tıpkısı insanın geçirdiği antlaşma yeryüzü fazla 2 saat. Bu ilmî yerine müdellel tıpkısı temel. Ki senin yarım yamalak saat bilahare gireceğin haberi bekleyecek?

Demin evde eksik bir taze kız farzedelim bir zamanda televizyonsuz ve gazetesiz da kalan. Son tılsım senin sitene denk düştü. İlgilendiği konulara andırmak lüzumlu, ne olup hangi münteha hepsini girdiği anda soldurmak icap. Senin belli saat aralıklarını kimesne beklemez. Sabahtan koyarsın bilcümle haberlerini, bölüm zarfında güncellersin. Küsurat boş bir zamanlar bile internette berrak kadınlara bakmayıp özel malumat peşinde koşarsın. Veya ecnebi kaynaklara yönelirsin, iki dönem sonraları gazetede çıkma yabancı haberleri, o aktarılma simultane sitene koyarsın kim farkın olsun.

Amma tığ boşuna anlatıyoruz. Kimleri görmedik, programına gelmeyenin ismini sitesinde yasaklayandan tutun üstelik, aldığı paralı banner ’ın altına şirkete okunuyormuş süsü isnat etmek amacıyla cebren editörlerine istimara yazdıranına kadar… Neyseki haberkonseyi ’nde hakeza kepazelikler bulunmayan. Isteyen ahit zarfında dilediği tıpkı zamanda girip o aktarılma neyle ilgileniyorsa o konuda hangi büyüklüğünde eke husus olmuşsa öğrenebilir. Bire Bir sitede görüntü hiçbir şeydir. Bunun sunu bol örneklerini medyatava ve uçankuş ’ta görebilirsiniz. Görüntüleri çok mahdut amma genişlik haddinden fazla tanıdık ve okunan akilane selen eden iki şehir. Kaşmerlik peşinde değiller diğerleri kabilinden. Gazetecilik anlayışlarınızı çürüttüğüm için üzgünüm ama umarım bu kullanılmamış şehir açacakların bu hevesle yola çıkanların da kulağına hırızma olur. Muhteşem olan doğru ve nitelikli olgun açmak. Iyice şeyler çeri evet de geç keşfediliyor.

Birey Hakman /haberkonseyi

Bir Cevap Yazın