‘Duygusal yeme’ ile başa çıkın!..

Acıbadem Zerrin Hastanesi Bilirkişi Diyetisyen Müge Özyurt Şafak “Duygusal yeme; stres, külfet, ekstrem iş yükü, ev baskısı evet dahi travmatik tıpkı olayla tetiklenebilir. Hatta bahtiyarlık da can yeme isteğinizi arttırabilir. Birey yiyecek eğiliminde olan şahıslar kemirmek yemeyi  aynı kaçış yolu, rahatlama, eğlenme evet de bir şeyi tesit etmek amacıyla bir kurgu olarak görürler” dedi.

Mutfağınızdan sizi yoldan çıkaracak şeyleri kaldırın: Söz Gelişi buzdolabınızda dondurma yoksa dondurma keyfi yapamazsınız.

Günlük tutun: Hangi duyguyla ne besinleri kemirmek istediğinizi öğrenirsiniz. Böylece kendi duygularınız ve kayıt seçiminiz arsında tıpkı münasebet kurabilir ve farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Dikkatinizi değişik alanlara çekin: Foto yarmak, raks etmek, kilitsiz küreksiz havada kısa tıpkısı yürüyüşe çıkmak gibi.

Elinizin altında dimdik atıştırmalıklar bulundurun: Cips, çikolata namına 1 avuç fındık, sonuç, nezaketli patlamış darı gibi

Duygularınızı Arama Edin: Elinize benzeri paket çikolata almadan önceki 1 dakika düşünün.

Ağır Ezgi Antrenman Yapın: Ağır Ezgi antrenman fora etmek ‘mutluluk’ hormonu adına bilinen endorfin ve seratonin hormonlarının salgılanmasını arttırır.

ZİYNETİ KOCABIYIK / TÜRKİYE GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın