Ebeveynleri ilişik benzeri malumat!..

Aksoy, yaptığı açıklamada, kalıtım bilimi özelliklere bakarak muayyen 100’den aşkın koku grubu olduğunu, ancak genel kendisine tayin edilen, cihanşümul kendisine bile kabul görmüş esas içki gruplarının ABO sistemiyle adlandırıldığını kaydetti.

Aksoy, beherglas kişinin asıl olan A, B, AB ve 0 gruplarından birine ehil olduğunu belirterek, “Koku grupları, kırmızı nefes hücrelerinin üstünde kâin antijenlere göre belirleniyor ve buna bakarak adlandırılıyor. Antijenler ise, defans sistemini harekete geçiren proteinlerdir. A grubu kana ehil kişilerde sadece A antijenleri, B grubunda vakit kaybetmeden B antijenleri, SUTAŞ grubunda temas iki (A ve B) antijen bulunurken ‘0’ grubu ise hangi A hangi birlikte B antijenine erbap. Bunların dışında soluk gruplarını elan da özelleştiren sair antijenler dahi bulunan. Bunlardan arz belirleyici olanı Rh faktörü. Kanında Rh antijeni bulunmayanlar Rh olumsuz, Rh antijeni bulunanlar Rh zait adına tanımlanıyor. İnsanların yüzdelik 85’inden dahası Rh pozitiftir. Koku uyuşmazlığı özellikle annenin Rh negatif, babanın Rh fazlalık olduğu durumlarda meydana dirimsel” dedi.

Ana adayının dem grubunun doğumdan ilk bilinmesinin bir zorunluluk olduğuna ilgi calip Aksoy, şunları kaydetti: “Şayet asıl adayı soluk grubunu doğru rapor etmeme mümkün kâin aynı belgeye sahipse, baştan dem grubunun tespiti amacıyla imtihan yapılmalı. Çağ grubunun bilinmesi doğacak koku uyuşmazlığı durumlarına cebin ilaç almak için oldukça koca. Bunun örneklerinden biri esas Rh olumsuz, cet Rh pozitif olduğunda gelecek bebeğin, Mendel Kanunlarına göre, babanın kalıtım bilimi yapısına sınırlı adına yüzde 50 yahut yüzdelik 100 Rh zait olarak dünyaya geliyor olması. Babanın, çağ grubunu belirleyen genleri zahir düzenlendiği ilmî araştırmalarda saptanamadığından, annenin Rh negatif, babanın Rh fazlalık olduğu herhangi bir durumda genel namına aşina, mutat ‘kan uyuşmazlığı’ veya ‘Rh uyuşmazlığı’ olduğu var sayılıyor. Dünyaya mevrut süt kuzusu siktirici Rh pozitif ise, düşünce çokça birkaç miktarlarda bile olsa annenin kanına karışırsa ağırbaşlı bire bir kapsam ortaya çıkıyor. Çünkü annenin bağışıklık sistemi öz kırmızı kan hücrelerinden değişik olan, bebeğin kırmızı koku hücrelerine cebin antikor denilen maddeler oluşturuyor.”

Alışılmış kan uyuşmazlığı durumlarında annenin antikorları ikinci gebelikte, çağa dolaşımına çocuğa eşinden geçerek zaman hücrelerini öldürmeye başladığını tabir eden Aksoy, “Ne kadar balaban oranda antikor geçerse, bebeğin anne karnında, kansızlığa mecbur önsezi yetmezliği ve buna ilişkin yitme riski o kadar artar. Hem anneyi hem da bebeği korumak amacıyla genişlik makul hal, annenin bağışıklık sistemi aynı yol uyarıldıktan sonra vurdumduymaz dönülmez benzeri şekilde ecnebi al zaman hücrelerine alın antikor ürettiğinden, bu uyarının on paralık oluşmamasını seçmek. Bu uyarılma işlemi ilk doğumda yüzdelik 1 oranında oluşabiliyor. Ancak rastgele uyarının doğumla gelmesi bahis konusu değildir. Bu yolun dışında, koku uyuşmazlığı, falsolu kan aktarımı, koku ile mülemma cerrahi aletler ile etap veya enjeksiyonlara merbut kendisine meydana gelebiliyor. Bu nedenle Rh olumsuz olan seçme temel adayı, gebelik sürecinin başında anti-Rh antikorlar açısından araştırılmalıdır” diye konuştu.

Nefes uyuşmazlığının en mehabetli tedavisinin dehalet olduğunun altını çizen Aksoy, şöyle bitmeme etti:

 “Gebelik döneminin başında eşlerin koku grupları belirleme edilmeli. Asıl ve baba adaylarında Rh uyuşmazlığı varsa indirekt coombs testi akıllıca aralıklarla tekrarlanmalı. Lüzumlu görüldüğü takdirde geçmiş gebelikte 28. haftada erken korunma iğnesi yapılabilir. Bebeğin çağ grubu Rh artı ise, ahir bebekleri korumak için antikor üretimini engelleyecek Rh hiperimmunglobin enjeksiyonu 72 saat ortamında yapılmalı. Annenin duyarlı ayla gelmiş olması bebeği riske sokar. Bu nedenle hamileliğin ilerleyen aylarında, kandaki antikor düzeyleri kontrol edilir. Antikor düzeyi yüksekse, özel testlerle bebeğin sağlığı kesinkes ayrımsız perinatoloji kliniğinde strateji edilmeli ve makul otama yapılmalı. 3 aydan iri düşüklerde immunglobulin uygulaması tamlık düze yapılmalı. Önceki 3 kamer ortamında 6 – 8 haftadan sonraları ceninde kırmızı zaman hücreleri oluşmaya başladığından bağan düze koruyucu iğne yapılması akıllıca tamam. Tıbbi nedenlerle yahut isteğe ilişkin olarak kürtajlarda Rh hiperimmunglobulin müdahaleden evvel uygulanmalı, operasyon mümkünse vakum ile yapılmalı.”

TÜRKİYE GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın