Ebola’ya böylelikle çıkar yol bulundu!

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre Dünya Keyif Örgütü’nden yapılan yazılmış açıklamada, Liberya’daki klinik otama uzmanlarının, iki hekim ve aynı abla üzerinde “ZMapp” adlı deneysel Ebola tedavisinin uygulandığını bildirdiği anlatım edildi. Açıklamada, aynı doktor ve hemşirenin zahir ölçüde, aynı doktorun ise kısmen salah gösterdiği belirtildi.

Müstahsil deva firmasının mecbur sayıda olan ampirik ilacın bittiğini ilettiği anlatım edilen açıklamada, ZMapp’in tetkikleri devam eden beş altı deneysel Ebola tedavisinden biri olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Şu anda, bilcümle kaynaklar son kademe kapalı” denildi.

DSÖ’nün 4-5 Ilkgüz tarihlerinde gizil Ebola tedavisi ve aşıları karşı Cenevre’deki merkezinde benzeri meşveret toplantısı yapacağı birlikte bildirilen açıklamada, bu toplantıda imge vadeden deneysel otama yöntemleri ile bu yöntemlerin Batı Afrika’daki salgını önlemedeki rolünün değerlendirileceği kaydedildi.

Toplantıya, merhem araştırmalarından kilinik gereksinimlere, töre bilimi konulardan kanuncu konulara kadar pekçok alandan 100 uzmanın katılacağı bildirilen açıklamada, toplantıya ayrıca Mağrip Afrika’dan birlikte 20 uzmanın nida edildiği bildirildi.

DSÖ, her kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı sıfır Ebola salgınıyla savaş amacıyla toptan kamu sağlığı evgin durumu zar etmiş ve salgınla mücadelede görgül ilaçların kullanılmasının etik bilimi olduğunu açıklamıştı.

Hastalığa yakalananların ölüm riskinin çokça erdemli olduğu Ebola’ya posta açan virüs, hastaların üzeri sıvıları vasıtasıyla yayılıyor. Virüs, bugüne kadar imdi hastayla temasa geçen yakınlarına, ölen hastaları yıkayan ve gömenler ile hastalara engelleme ederken yeterli tılsım almayan keyif personeline bulaştı.

Ebola salgınının yaşandığı Liberya, Gine ve Sierra Leone’de tahminî benzeri milyon can karantina altında tutuluyor.

Bir Cevap Yazın