Ece Özdikici’nin moda anlayışı

Akşam’dan Aysun Kaba’nın röportajı…

Kraliçe Özdikici ’yi sizden dinleyebilir miyiz? Kendinizi elbet tanımlarsınız?
Haddizatında kendimi anlatmayı dokuz canlı sevmiyorum, utanıyorum. Amma kâh özelliklerimi sıralamam gerekirse; meraklıyımdır, öğrenmeyi çokça severim öyle ki ömür boyu mektepli kalabilirim, yaratıcıyımdır, gezmeyi çokça severim, sanatın rastgele alanına istekli olmasa üstelik bulaşmaya bayılıyorum. Bu, yine öğrencilik ruhumdan geliyor sanıyorum. Resim yapıyorum ve piyano dersleri alıyorum. Hayvanlara zaafım var. Onlara yapılan her zulmün, insanlara yapılan kadar acı olduğunu izah etmek için çok uğraşıyorum. Birey, candır. İnsanı, hayvanı elbet cins!

PAZARLAR UMUM BANA GÖRE

Moda sizin için ne rapor ediyor?
Modaya düşkünüm, ama tüketime değil. Tüketimin aşılandığı seçkin durumdan ırak durmaya çalışıyorum. Modayı iyice, makul olanı ve yakışanı emmek kendisine tanımlayabilirim. Çok pahalı markalardan tıpkı özdek kabul etmek evet de pazardan almak, ikisi da olabilir.  Başkaca yurtdışındaki vintage aksata ve dükkânlar kamu bana bakarak. Çocukluğumdan beri sunturlu giyinmeyi severdim. Zevkim çokça değişmiyor. 70 ’lerin giyim tarzına bayılıyorum. Lisede da arkadaşlarımla, annelerimizin sakat ceketlerini trok yapardık. O büyüklüğünde çıldırmıştık kim komşuların sakat ceketleri, pantolonlarına kadar saldırıyorduk.

PALTO MERAKLISIYIM

Alışverişe çıktığınızda nelere envestisman yaparsınız?
Envestisman deyince, ayrıntılı vadeli kullandığım giysilerimi düşünüyorum. Şık tıpkı ayakkabı, tıpkısı zamanda spor başmak herhangi bir durumda kurtarıcı olabileceği için dolapta onlar nasıl olmalı. Bana yakışan bir palto önemlidir. Kışın seni hamam markajcı, üstelik yakışan tıpkı palto hem adamakıllı görünmeni sağlar, hem üstelik içine giyeceğin giysilerde hürriyet tanır. Benim gibi tekmil kat kazıklamak istemeyen insanlar için, en yetişkin parça palto.  Hem literatür hem kışın kapela takmaya bayılırım. Yaz mevsiminde olmazsa olmazım zaman gözlüğüm.

STİL Mİ, ŞIKLIK MI?

sizin için önemlidir?
Stilin varsa derli toplu olmamak gibi mü? Kendi zevkini yansıttığın geçmiş öz, giyinirken ne seçtiğin bence. Banko fiyatlı tespit etmek değil. Arkadaşın sana çıkarmak verirken de seçersin. Bilirsin o parçanın sana makul olup olmayacağını.

Modacılardan kimleri beğeniyorsunuz?
Zeynep Erdoğan, Zeynep Kele, Bağımsız Milletvekili Masur, Emre Tamer, Ece Gözen ve Kağan Sebep beğendiğim modacılar arasında.

Oyuncu girmek isteyenlere neler referans edesiniz?
Haddinden Fazla antrenman yapsınlar, yabancı çevirici öğrensinler, bulutsuz olsunlar, gülümsesinler, kalplerini bozulmamış tutsunlar ve sabırlı olsunlar.

Bir Cevap Yazın