Efsane dükkan kepenk kapatıyor!

Hürriyet’te vadi düz habere göre Düyun Kanunu’nda 2012 yılında yapılan ve “10 yılı dolduran kiracıların gerekçesiz yerine tahliyesinin” önünü açan başkalık sonrası yapı sahibi eliyle açılan ve haciz kararlarıyla sonuçlanan kira belirleme ve tahliye davalarına daha fazla dayanamayan mağaza bugün kapısına kilit vuracak.

“Beyoğlu Site Savunması” üyeleri, Kelebek Korse’nin üçüncü poyra sahibi İlya Avramoğlu’na destek verdi. Dükkanında son satışlarını işleyen Avramoğlu, dedesinden babasına, babasından da kendisine kalan dükkanını anlatarak, şöyle dedi:

“1936’birlikte kurulan bu dükkan Beyoğlu’nun ahzüita kültürünü simgeleyen akıbet dükkan. Burası birçok tarihi olaylara şahitlik etti. Onca getirim mücadelesi arasında ayakta kaldı. Dedem ve babam 6-7 Eylül’birlikte talana uğradı ama toparlanıp devam etti. Bu cins dükkanların korunması gerekirken, maalesef takanak yükü zımnında açmak zorundayız. Çalışmaya devam etmek üzere bakir benzeri dükkan arayacağım. Bağımsızlık Caddesi’ne gücümüz yetmez; mesafe sokaklarda ihtimal.”

“KELEBEK KORSE’Yİ GÖRÜNCE IÇIM SIZLIYOR”

Kendisi da komşusu Kelebek Sargaç kabil tahliye durumunda olan, fakat davası temyizde devam eden Ağyar Danışma Galerisi’nin sahibi Nurhan Dünya ise konuşurken duygulandı. Musahabe galerisini iş vererek çokça domuzuna benzeri mekan haline getirdiğini anlatan Dünya, “Kiramı aksatmıyorum, eskiden ödüyorum. 10 almanak kiracı çıkma diyerek kanun mı peki? Benim 35 yılım, yani ömrümün yarısı burada eski. Kelebek Sargaç’yi görünce içiş sızlıyor” diyerek konuştu.

İlya Avramoğlu’na bindi üzere dükkana gelen çarkıt CHP İstanbul Saylav Melda Saygınlık birlikte, “Kültürel soykırımdan bahsedeceksek, Beyoğlu’na Beyoğlu kimliğini veren İnci Pastanesi, Mücahede Sineması, AKM, Kelebek Korse, Eller Sanat Galerisi kadar yerleri görmezden gelemeyiz. bahis konusu yasa 6-7 Eylül’e direnen mekanları AKP yasalarına sorumluluk eğdiriyor” dedi.

Kelebek Sargaç önünde Düyun Kanunu’ndaki değişikliğin iptali amacıyla imza kampanyası de düzenlendi. 

Bir Cevap Yazın