Efsus yaşlanıyor muyum?..

Akşam’dan Elif Demirtaş Bilir’in yazısı…

Nerede kaldı o teltiksiz, yazıksız, zinde kap? Malesef cildimiz da bizimle birlikte yaşlanıyor. Zamana, çığlık hava koşullarına, zararlı alışkanlıklara cildimiz birlikte direnemiyor. Hele bir da bu etkenlerin üzerine, cildimize gereken özeni göstermez, ilgilenmezsek olduğumuzdan henüz yaşlı görünmemiz mübrem.

Yaşlanmadan gözyaşı karşı!

Kişiden kişiye değişiklikler gösteren deri yaşlanması, malesef damarlı faktörlerin etkisiyle daha dahi çoğalma gösteriyor. Hele gün ışınlarına alın korunmasız mütezayit cildin ihtiyarlama süreci hızlanıyor. Serpilmek elbette ki mübrem; amma domuzuna palazlanmak ve yaşlanmanın belirtilerini arz aza dökmek gibi.

Bilinçli ve eğlenceli yerine uygulanan bakımlar yardımıyla güzel sâdır, faal ve parlak ayrımsız cilde cemaat olabilirsiniz.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi, cildiye bölümünden Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken, ilerleyen hoşnutluk rağmen, sağlıklı, kalıplı kıyafetli ve güzel bire bir kap bütünlüğü amacıyla yapılması gerekenleri anlattı.

Hayat biçiminizi gözden geçirin!

Yaşam biçimimiz, kefaret, genetik çatı ve ferdî özellikler. Söz Gelişi sigara çekmek azade radikalleri açığa çıkararak kırışıklıkların artmasına kat açıyor ve cilde engel veriyor. Eksantrik nedenler da var tabiatıyla kırışıklıkları ve lekeyi zait; örneğin ruz ışınları ve hava kirliliği ciltaltı yağ dokusu desteğinin azalmasına yol açıyor. Stres, günce mimiklerimiz, obezite ve uyku pozisyonumuz birlikte ten yaşlanırken etkinlik sağlıyor.

Yaşlanırken oluşan cilt değişiklikleri nelerdir?

*Deri daha kabalaşır
*Kap üzerinde tümörler gibi bazen lezyonlar gelişir.
*Cilt elastikiyetini yitirir.
*Arka deri tabakası incelir ve hassaslaşır. İncelen kayırıcı had sonucu ast deri tabakası bile üzücü yönde etkilenir.
*Deri elan çabuk incinir ve morarmaya meyillidir. Bunun sebebi ise ciltte incelen huy duvarlarıdır.
*Yağ dokusu kaybı yanaklarda, çenede burunda ve ayn çevresinde gelişir ve yorgun vizyon olmasına etmen evet.
*Kenar kenarları ve çenede mevcut kemiklerde küçülme evet ve 60 yaşından sonraları kavşak kenarlarında büzüşme henüz örtüsüz ağıl dirimsel. Burundaki kakırdak dokusu kayba uğrar ve kibir ucu daha bağan görünmeye başlar.

Gün ışınlarına ilgi!

Devir ışınlarına şiddetli maruz istop etmek yaşlanma etkilerinde arz nazik suçlulardandır. Güneş maruziyeti gittikçe elastin liflerde hasarlanmaya el komütatör. Elastin tel kaybı sonucu kap elastikiyetini kaybederek sarkar. Antrparantez morarmaların ve yaraların iyileşmesi henüz teferruatlı sürede peki. Ancak bu etkiler gençken değil gözyaşı ilerledikçe ortaya yarar. Bu sebeple gündüz maruziyetini devamlı arkaç getirmeden, cildin kendini onarmasına izin yöneltmek gereklidir.

Yanlış uyuma pozisyonları cildimizi etkiliyor

Deri değişikliklerini etkileyen değişik faktörler mimikler, uyuma pozisyonu kadar durumlardır. Kap elastikliğini kaybettiğinde kaşlar, göz kapağı, yanaklar ve para cüzdanı altı bölgeler ve kulak memeleri yerçekimi etkisiyle sarkmaya başlar.

Eyvah mimik çizgilerim derinleşti!

Mimiklerde oluşan hutut 30-40 gözyaşı arası adamakıllı kategorik kuzuluk gelmeye başlar.  Alında paralel hutut, burunda ve kavşak çevresinde sert çizgiler boş kuzuluk gelir. Daima yüzüstü yatmakta şakaklarda ve yanakta çizgilerin artmasına kat açabilir.

Sigara içenler dikkat!

Sigara içenlerde içmeyenlere göre elan çok büzüşük oluşur.
Yaşla gelişigüzel cilt su kaybettiğinden ve yağ dokusu azaldığından ciltte kuruluk artar. Kışın bu kuruluk elan fazla olduğundan yaşlılarda şita kaşıntısı oluşmaktadır. Antrparantez yaşla gelişigüzel lenf drenajı azalır ve östrojen üretimi azalır ki bunlar da cildi destekleyen faktörlerdir.

Sağlıklı ten amacıyla gür benzeri bakım kayıt

Cildin yaşlanmasını önlemenin genişlik macerasız yolu gençken cildimize henüz zinde ve henüz düzenli bakım sağlamaktır. Bu süreçte cildin nem desteğini sağlamak, özellikle A vitamini içeren yiyecekler ve kremler;  antioksidanlar, omega-3 ve omega-6 üstelik cildin yapısını korumasında yarayışlı olacaktır.

Bahtiyar hoşnutluk, canlı söz!

Ruh sağlığımız birlikte cildimiz yaşlanırken delici faktörlerdendir. Bahtiyar olduğumuz zamanlarda cildimizin parlaması bile bu sebepledir. 

Bir Cevap Yazın