Egemenlik son sözü söyledi!..

İfadeler alelade düşürücü

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine bakarak, RTÜK, flash tv temel fen bülteninde ‘Bu cidal bitmez ’ başlıklı olgun görüntülerinde Bülent Ersoy ’un Ajda Pekkan ’ı yerden yere vuran ifadelerine meydan verdi. Iftar Vakti davetinde namına selam vermeyen Pekkan ’ı eleştiren Ersoy, sonuç adına Süperstar ’ın dansını eleştirerek ‘şeker kamışı üzere ’ ifadesini kullandı. Pekkan ise Ersoy karşı suç duyurusunda bulundu.

BÜLENT ERSOY’DAN AJDA’YA ALIŞILMADIK SÖZLER (VIDEOTEYP)

RTÜK, yayında sıradan düşürücü ve tezyifkâr ifadeler nedeniyle yasadaki ahkâm doğrultusunda nakdî ceza verdi. Flash TV yönetimi cezaya itiraz ederek RTÜK kararını mahkemeye taşıdı. Mahkeme, yayının kıytırık düşürücü ve aşağılayıcı ifadeler içerdiğini ve Pekkan ’ın harbi olduğu kararını vererek, Flash TV ’nin talebini reddetti.

‘Evli avrat ’ krizi

beraber Danıştay, ATV ’dahi yayınlanan ‘Benzeri Yazık Üzere ’ ünlü dizide evli bir kadınla öpüşme ve muaşaka sahnelerini ‘manevi değerler ve ahlaka yeraltı ’ olduğu gerekçesiyle RTÜK ’nam verdiği ihtar cezasını onadı. ATV, RTÜK ’ün bu uyartı cezasını mahkemeye taşıyarak cezanın iptal edilmesini istedi. Domestik murafaa cezayı onayınca ATV kararı temyiz etti. Danıştay ise “Evli olmam seni hep heyecanlandırmış” şeklindeki diyalogların arkası sıra öpüşmelerin başladığı, kadının erkeğin gömleğini yırtarak öpüşmeye ve sevişmeye başladıklarını anımsatarak, yerel mahkemenin kararında haklı olduğunu kaydetti. Danıştay, yayının ahlaka aykırı olduğunu teyid etti.

Yargıdan ayrımsız enteresan kararda ‘Bire Bir Koca Tıpkısı Kadın ’ dizisi için artık. RTÜK, TÜRKMAX ’te yayınlanan ‘Tıpkı Avrat Bir Ayvaz ’te bornozla dolaşan koca oyuncunun yürürken bacaklarının arasından cinsel organının gözüktüğü gerekçesiyle uyarma cezası verdi. Televizyon bu kararı mahkemeye taşıdı.

Görüntüleri izleyen yerli duruşma, RTÜK ’ün kararının falsolu olduğunu, oyuncunun bağırsak çamaşırı giydiğini ve eşeysel organının gözükmediğini belirterek sunulan cezayı tahammül kararı aldı. Bu karara RTÜK itiraz etti. Bu nöbet görüntüleri Danıştay yeniden izlendi. Danıştay, bilirkişinin eksper olmadığını, görüntülerin müstehcen olduğunu belirleyerek, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Bir Cevap Yazın