Ehil-hükümet kavgasından sonradan ağır senaryo!

Yurt gazetesi yazarı ve YANLIŞSIZ Parti’nin Bol Bolamat Partisi’nden kopuş yıllarına ilgilendiren araştırmalar yapıp kitaplar üstelik yayınlayan Ruşen Çakırdoğan cemaat hükümet kavgasının Türkiye’yi başka tıpkı noktaya sürüklediğini argüman etti.

Şarap’a bakarak Türkiye bu kavgada savrulup giderken eskimemiş bire bir akım kendine medar hazırlıyor. Bu durumda ya şeriat ya el erki kazanacak. Türkiye, Şarap’ın deyişiyle anif benzeri İslamcı kolpo olan ve Müslümanlık’a de kötülük veren yıpranmamış Selefilik akımı etkisine girebilir.

İSLAMCILAR SİSTEME RENGİNİ VERMEDİ
İslamcılar AKP vasıtasıyla sisteme öz renklerini vermediler; bütün aksine, kendileri sistemin renkleriyle bezendiler. Bu, elan ilk da yazdığımız kabil İslami hareketin kendi büyüsünü öz elleriyle bozması anlamına geliyor.

İSLAMCILIK TIKANDI CENK ALENİLEŞTİ
İslamcılığın kaçınılmaz adına yaşadığı bu kriz ve ona mecbur tıkanmayı Gülen cemaati ile AKP hükümeti arasındaki uğraş alenileştirdi. Öyle ki İslami hareketin sunu aktif siyasal odağı (AKP) ile arz canlı içtimai odağı (ehil) sistemin merkezinde yalnız başlarına kaldıklarında, ahali birliğiyle onu idare etmek yerine birbirlerine karşı kıyasıya aynı savaşa giriştiler.

İSLAMCILAR YA O EVET BU DİYOR
O balaban patlamayı yaptığı Mart 1994 yerli seçimlerinin hızlı hızlı peşi sıra çıkan “Zenginlik Partisi ’ni Idrak Etmek“ madun başlıklı kitabımın adı: “Hangi Şeriat Hangi Demokrasi” idi. Çünkü RP ’nin, ülkedeki İslamcıların çoğu kabil hem kendisince şeriatçı, hem üstelik kendisince demokrat olduğunu düşünüyordum.

AKP ’nin kudret deneyiminin geldiği noktada, “hem o hem bu” devrinin kapanması gerektiğini, İslamcıların “evet o ya bu” zorlamasıyla karşı karşıya olduklarını görüyoruz. Tamam, Türkiye ’bile İslami akıntı bilcümle anlamıyla tıpkı sefer ayrımına sürükleniyor. Ya demokrasiyi evet dahi şeriatı açmak durumundalar.

CEMAAT-HÜKÜMET SAVAŞINA BINDI OLMAMIZ GEREKİRDİ AMA..
Bu noktada Ant Gazetesi ’nde Ahmet Turan Parafin ’ın “Türk siyasetinin kullanılmamış yükseleni hürriyetçi ve laik benzeri anafikir olacaktır” diye niteleyerek yazmış olduğunu, yine aynı gazetede Bağış Dağı ’nın, “Anlaşıldı ki erk sahiplerinin dindarlığı onların ve çevrelerinin despot, hukuksuz, yöntemsiz ve tertipsiz olmalarını engelleyemiyormuş. Anlaşıldı ki yöneticilerde aranan çeşni mutekit olması değil; hukuka uyması, hukukun bile cihanşümul değerlere ve ölçülere dayanmasıymış…” diyerek ona destek olduğunu hatırlatalım.

Eğer yegâne almaşık bu olsaydı, ehil-hükümet savaşına gürültülü çıkarmamamız, alttan alta henüz de kızışmasını isteklendirme etmemiz gerekirdi. Amma değil. Hassaten yoğun basan almaşık üstelik el erki değil. Bildirme azından bana bakarak…

SELEFİLİK AKIMINA TEMEL TAŞI HAZIRLANIYOR
Zira İslami hareketin yaşamakta olduğu şu iri fon kırıklığı ve bozgunun arkası sıra Türkiye, tarihinde görmediği ölçüde anif bire bir İslamcı dalgaya tanık kabil. İslamcılık yegâne başına ülkü değil. Fakat temel yerine “yeni Selefilik” denen akımı kastediyorum. Tamam bu yaşadıklarımızın, Islamlık ülkelerinin ve Mağrip ’bile güçlü Dindar toplulukların çoğunu altüst eden, en haddinden fazla geleneksel İslami yapılanmaları gergin eden ve ülkemizde bugüne büyüklüğünde bunaltıcı kendisine töz salamamış olan “yıpranmamış Selefilik” akımı amacıyla son evre amelî aynı dayanak noktası hazırladığı kanısındayım. Bu konuyu tartışmaya ferda bitmeme edeceğiz, tabii tıpkısı zıtlık olmazsa.

RUŞEN ÇAKIR / YURT

Bir Cevap Yazın