Ehliyette bakir bölüm başladı!..

Ehliyette kullanılmamış ahit!

Milliyet’te vadi düz habere bakarak Milli Terbiye Bakanlığı Hususi Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle birlikte ehliyetlerde da bugünden itibaren (01 Aile 2016) bakir dönme başladı. Yeni cins çoban belgeleri, arsıulusal niteliğe erbap olacak ve sair ülkelerde üstelik muteber olacak.

SUTAŞ standartlarına kavuşturularak 180 ülkede kullanılabilecek olan ehliyetlere bakir sınıflar da eklendi.

beraber Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliği’ndeki aranjman ile Itimat Genel Müdürlüğü, eski nev çoban belgelerini bugünden itibaren yeni soy sürücü belgeleriyle değiştirmeye başladı. Stajyer şoförlük ve uzluk sistemi bile bugün uygulama konuldu.

Güdücü Kurslar Birliği eski Başkanı Süleyman Kaba, 17 April 2015 tarihinde Karayolları Gidiş Geliş Yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında sürücü kurslarında artış olduğunu kaydetti. Âlem fen Ajansı’na açıklamalarda bulunan Anif, “9, 10, 11. aylarda kursların kapasite oranları yüzde 100 doldu. Bu süreçte muvaffakiyetli olan kursiyerler bu yasadan etkilenmeden çoban belgesine cemaat oldu. Tahmini yerine eylül, ilk teşrin ve kasım gruplarında yüzdelik 100 doluluk oranıyla çalıştıkları için 400 bine mail çoban kurslarına taşıt yapıldığı kanaatindeyim” dedi.

Motorlu taşıtlar çoban kurslarıyla ilgilendiren önce adımın 29 Mayıs 2013 yılında atıldığına işaret eden Süleyman Anif, o tarihten şu ana kadar geçen sürede Avrupa Birliği’ne harmoni yasaları çerçevesinde Avrupa ülkelerinde standartları benzeri yakalayacak uygulamaya zaman itibariyle (1 Familya 2016) ayrımsız uyulacağını vurguladı.

Kaba, kullanılmamış kurallar geldiğine dikkat çekerek şöyle bitmeme etti: “Çoban belgeleri sınıflarında çoğalma bahis konusu. Örneklemek gerekirse şu anda B uzluk ile Makine, pikap türü araçlar kullanılırken, bunlara römork takılması halindeki alınacak çoban belgeleri sınıflarında mübayenet oluyor B-1, B-1-E şeklinde. Yeryüzü hücre çoğaltan hususlardan benzeri tanesi güdücü eğitimlerinin nazari eğitimlerinde gidiş geliş adabı denen bire bir ibret ilave ediliyor, 4 saatlik ayrımsız eğitim bilimi. Sürücülerin eğitiminde ihmal edilen davranış, aktöre bozukluğuna yönelik birtakım hususların şeş çiziliyor. Adaylar için civar sınav sistemi zorunluluğu getiriliyor. Dolay sınavda çoban adayının hocası ve kurumun müdürü bir dolay değerlendirme yapacak. Bu uygulamalar sonucunda sınavda geçebilecek konumda olup olmadığı kontrol ediliyor, sonrasında asıl sınava tefehhüm ettiriliyor.”

“STAJYER SÜRÜCÜLER 2 YIL IÇINDE 75 UKUBET PUANINI DOLDURMAMASI GEREKİYOR”

Güdücü Kurslar Birliği eski Başkanı Süleyman Anif, 1 Ev’ta stajyer sürücülüğün geleceğini üstelik hatırlatarak, stajyer güdücü belgesinin normal şartlarda başarılı alındıktan bilahare emniyette teşhir aşamasından sonradan başladığını anlattı. Kaba, 75 ukubet puanı almaması halinde 2 yılın böylelikle sürücülerin esas belgeye geçebileceklerini, ehliyet almak üzere gâh anne trafik kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Sert, “Kırmızı ışıkta salmak, 2. arızi okul geçitlerine yaklaşırken kurallara uymama, alkollü açkı kullanma, 75 ukubet puanını doldurmaması şartı var. Doldurması halinde sabık süre nakız ediliyor, baştan sürücü kursuna yazılarak terbiye alınması gerekiyor” dedi, Anif, 1 Ocak itibaren sürücü belgesi kurum şartlarının az buçuk elan zorlaşacağına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yasanın yayınlandığı gündüz 17 April 2015 yılında Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tebeddülat yayınlandı. Yayınlandıktan bilahare vatandaşlar ihtiyacı olanlar, sürücü kurslarına yönlendirilerek, ustalık ahiz ile ilgilini düşüncelerini öne çektiler. Türkiye genelinde 9-10-11 aylarında kursların kapasite oranları yüzdelik 100 doldu. Bu süreçte kudretli olan kursiyerler bu yasadan etkilenmeden çoban belgesine cemaat oldu. Tahmini olarak ilkgüz, teşrinievvel ve son teşrin gruplarında yüzdelik 100 doluluk oranıyla çalıştıkları için 400 bine mümasil çoban kurslarına anahtar yapıldığı kanaatindeyim.”

“KURSİYERLER BILDIRME HADDINDEN FAZLA PARK YERI ETME KONUSUNDA ZAHMET ÇEKİYOR”

Süleyman Anif, Türkiye’üstelik çoban belgeleri yaklaşım tarzında sınavlardaki uygulamalarda nazik aynı ağırlık kazandığını belirtti. Ilkin kayıtlı sınavların daha pres kılgısal olan sınavların gösterişsiz olduğunu, nazari sınavların kolaylaştırıldığını, kılgılı olan sınavlarda ciddiyetin arttırıldığını açıklanan Anif, adayların bu konuda zorlandığının altını çizdi.

Anif şunları dile getirdi: “Direksiyon sınavlarında genişlik çok otopark ika konusuna dikkat ediliyor. geri geri parkta kullandığı aracın tıpkısı buçuk cellat kadar bire bir mesafeye üç hamlede adayın park etmesi şeklinde aynı aplikasyon yapılıyor.

Kursiyerlerin sunu haddinden fazla zorlandığı hususlardan bir tanesi bu. İki duba arasına park ederken büyük dava yaşıyorlar. Arabayı stop ettiriyorlar veya kaldırıma çarpıyorlar. 25 metre mesafede düzlük bire bir şekilde yolun bir şeridinde arka arka gitmeleri isteniyor, burada bile kursiyerlerimiz sıkıntıya düşüyor. Araçların stop etmeden kaldırması yönünde uygulama yaptırıyoruz. Uygulamalarda farklılık oldu. Bu süreçte zaman bire bir el telefonu alırken gösterilen hassaslık büyüklüğünde sürücü belgesini alırken duyarlık gösterilmesine doğru beş altı benzeri ayak kaldı.”

Getirilen kurallardaki amaçların Türkiye’birlikte yaşanan gidiş geliş kazalarını hafifletmek olduğunu ve bunun ehliyetli olmadığını ifade eden Anif, trafik kurallarına hassasiyet verilmesi gerektiğini belirtti.

Kaba “Bu tam mi?.. Bunun ehliyetli olabilmesi amacıyla bulunan sürücülerin dahi tıpkı şekilde aktüel uygulamalardan benzeri seminer veya hizmet içi eğitim şeklinde belirli hususlarda hassasiyet kazandırılması gerekiyor. Çoban kurslarının açıldığı yıldan şuan itibariyle çoban hataları yönüyle tıpkısı kıymetlendirilme yapıldığında güdücü kursları açılmadan evvel insan faktörünü yüzde 94-96da iken, şuanda bu azamet biraz elan azaldı. Beş Altı puanda olsa kötü düştüğü kanaatindeyim. Bun çalışmalar tabiatıyla sürücülerin avarız karışmasını inhibitör beceriyi kazandıracağı ümidindeyim.” şeklinde konuştu.

Motorlu Vasıta Güdücü Belgesi’ne getirilen kuralların Türkiye üzere hayır olacağına inandığı belirten Anif, “Ülkemizdeki gidiş geliş kazalarının azaltılması yönünde sürücülere duyarlılık kazandıracağı üstüne bereketli. İnşallah bu noktada beklentilerimiz uygulamayla birlikte tecessüm ayar. Ülkemiz adına dolgunca gelişmeler tamam ümidindeyim. 2016 yılının ve ondan sonraki yılların ülkemiz yerine kazasız belasız trafik kazalarından kimsenin ıstırap duymadığı elem çekmediği herkesin kişmiri yolunda güvenle seyredeceği tıpkı dönemin yaşanmasını gönül ediyorum.” temennisiyle sözlerini tamamladı.

Bir Cevap Yazın