‘Eke Çağ’de dibe vuranlar…

Show TV ’bile henüz yayına başlamadan aksülamel çekip ikaz kayran ‘Kocaman Yüzyıl ’, Star ’a geçtikten sonraları Hatice Şehriyâr ’ın intihar sahnesi özendirici kâin ancak ‘kurmaca ’ olduğu tescillenen ayrımsız dizi film.
 
Zaten evvel günden itibaren, hemen işleniş eksikliklerine özen kesildiğimiz ‘Mehabetli Çağ ’ın kurmacalığını kabullenmeyip tarihi açıdan inceleyecek olsaydık iler hacim ayrımsız yanı kalmazdı. Ne var ki, kurgulanmış bile olsa karakterlerin mantık bütünlüğünü bozmaması ister.
 
***
 
Tığ da bu minvalde; çağırtkan çocuk eşliğinde, aynı abus esnaf denetimiyle seyircinin huzuruna getirilen ve nitelik kontrolü yaptığı atlatmak lokmasını afiyetle yutmanın peşi sıra Halife huzurunda ‘Çamurdan ibaret, köpekler yemez ’ diyerek, kendisiyle çelişen Kadı Ebussuud Efendi ’den başlayalım eleştirimize. Ancak onun kabil vicdani değil, akli kanaatimizle…
 
1533 ’te İstanbul kadılığına atanan Ebussuud Görgülü, tarihi kayıtlara bakarak 1490 doğumlu. Dizide İstanbul Kadılığı ’na atadığı kişiyi tanımayan durumuna düşürülen Kanuni Hükümdar Süleyman ’ın mevlit tarihiyse 1494.
 
Yani Kanuni ’nin cenaze namazını kıldıran ve oğlu II. Dosdoğru döneminde üstelik Şeyhülislamlığı sürdüren Ebussuud ile Kanuni arasında takkadak dört yaş var.
 
Olur, dizide Tuncel Kurtiz vasıtasıyla canlandırılan Ebussuud Koca ile Kanuncu ’yi aut dekor bakımından kıyasladığımızda, aralarında çokça gözyaşı farkı olmadığını buyurmak gibi mü? Hangi büyüklüğünde olumlu yaklaşmaya çalışsak üstelik, banko faydalı.
 
Islam Hukuku, örfi adaletten üstündür ’ mesajına payanda yapılan ve Beyazıt ’ın fermanıyla Peygamber hadislerinden kesitler okutularak ‘Ramiz Keleş ’ konumuna sokulan Kadı Nazik, yüzündeki yanlışsız sakalı ve yılların çizgileriyle Halife ’ın babası yaşında durmakta. Oldu mu evet?
 
Tuncel Kurtiz kabil kızıl benzeri oyuncudan dizide faydalanmak noktasında algın üzere mevrut bu detay, sekans gerçekçiliği üzerine büyük günah. Acun çapında trend olan yabancı yapımlarda, karakterlerin yaşından huyuna seçkin kök özelliğin, canlandıracak oyuncuda bile arandığı titizliğini düşünürsek bizdeki özensizlik elan kesin ortaya çıkıyor. Keşke sesinden ve ‘Ramiz Yürekli ’ popülaritesinden yararlanılmak istenen Kurtiz amacıyla çokça henüz doyurucu olacak hayali tıpkısı karakter yaratılsaymış.
 
Gözyaşı denkleşmesinden sınıfta artan Kadı Koca ’ye yazılan replikler da diziyi bambaşka mecralara taşıyan yamalar üzere.
 
Sözüm ona o devirdeki yargı sisteminden örnekleme geçmek ve hak anlayışı koyulmak istenmiş. Misyon dolgunca, yöntem yanlış! Böylesine pahal bir olguda fars üslubu dominant. Ayaküstü pabucun derisini inceleyici, ekmeğin içindeki malzemeyi tatbilir misali sayan ve ilkokul dakikada Beşiktaş tarzında karar verdirilerek us gücü ispatlanan Kadı Koca ’ye, ‘Orada öyle bayındır mısınız efendim Cenabıhak aşkına ’ basitliğiyle, tahrifat-i ruba gezen Padişah ’a seslendirtmek eksiksiz tıpkısı akıl dışılık!
 
Kimin haddine, tanısa üstelik, ahalinin zarfında tıpkı Halife ’a böyle hitap etmek? Amaç, ayrımsız karakteri şişirip öne çıkartmak ve bu sayede ilgiyi provoke etmek olunca ‘Muhteşem Yüzyıl ’ın Ebussuud Kibar ’si seslenir. Yumoşa çevrilen Hükümdar de sineye çeker. Konusunda bile, sözde Saray ’ın bahçesinde tek gül görmemiş üzere, Kadı ’nın bahçesindeki nefes güllere övme dizer.
 
***
 
Geçen yıllara, büyüyen çocuklara karşın kamu oyuncularını esas gençliğinde tutmayı başararak yaş ve dış görünüm konusunda özensizliğe tavan yaptıran ‘Büyük Yüzyıl ’ın dibe vurduğu tıpkısı başka ıra, Cımbar Ahmet ’in canlandırdığı Nigar Kalfa.
 
Cariyelerin tavuk kabilinden birer ikişer boğazlanarak ortadan kaldırıldığı Saray ’de, sanki intikam için anlamsızca tutulan Nigar Kalfa tansık derecede ayrıcalıklı. Az Daha herhangi bir kapının takiben sâdır bu Hanım, yolgeçen hanına dönen, kapısında muntazır askerlerin canları çektiğinde bırakıp gitme lüksüne cemaat olduğu, Hükümdar odasına elini kolunu sallayarak, benzeri de konu gıcırdatarak girebiliyor. Sanırsınız Hürrem Odalık!
 
Tarihçilerin, şanslılığından ufuk ‘Heves Biti ’ lakabını taktıkları Rüstem Vakarlı dahi Hürrem Melik ’ın verdiği görevi yapmayarak, Firuze ’yi kanlı noktasında Nigar ’ı dinliyor. Başkaca bu ıra o kadar güçlendiriliyor kim, Hürrem üstelik onda çekiniyor. Gerekçesi; Hatice Padişah ’a cebin ceviz oluşu! Geçiniz bire bir tip. Böylesine ahlaksız ve kurmacada bile balkı durmayan Saray ’bile, hafriyat koza çevirmek bütünü o büyüklüğünde.
 
***
 
‘Tıpkı tarihçi olayları gerçeğe aykırı kaleme alırsa, diğerleri birlikte sonsuza kadar bunu bitmeme ettirir ’ demiş Karl Ludwig Michelet…
 
Tarihi gerçekleri, entrikalar ve hayali karakterlerle süsleyerek kurgulaştırırken ‘Sülüman ve Hatunları ’ konumuna çekilen ‘Majör Çağ ’ yazarları dahi, kâmilen bundan sonra çatışma yaratıp görüntülük başındakilerin sayısını artırarak, elhak ölçüsü kaçan reklamlara reklam desteklemek amacıyla karakterleri yozlaştırmaya başlarsa devamı devamı çorap söküğü kabil dirimsel.
 
Bunun yaratacağı saçmalaşma ve tebdil ise;
 
Hem, tanık olmuşçasına “Hürrem beş vakit salat kılan, saçının telini eşinden apayrı tıpkı adamın görmediği ayrımsız eş; dizideki kabilinden memeleri dışarıda değil kim. Hürrem’in yaptırdığı aşevleri, baktığı kimsesizler saymakla bitmez” diyerek Sultan ’a övgüler dizen Nasip Tilbe ’nin eleştirilerini…
 
Hem da, ayrıksı ayıp yokmuşçasına,”Tarihteki aynı çok, hem üstelik dünyanın hayran merkez yazdığı aşkın içine hakeza edilir. Firuze nereden torpilli ise o büyüklüğünde galiba ki… Kimse Turkuaz’yi istemiyor diyerek dizinin yapımcısı çokça kızmış ve inadından zaman boyuncu oynatacakmış. Çok de fifi… Alçak olan kendisi” yorumuyla Cansu Dere’ye takan Cemil İpekçi ’nin meni ettiklerini katlar zarif!
 
Anibal GÜLEROĞLU /guleranibal@yahoo.com
 
www.twitter.com/guleranibal

Bir Cevap Yazın