‘Ekran yasağı’ gelmesi gündemde!..

Habertürk’ten Lütfi Erdoğan’ın haberine bakarak Keyif Bakanlığı, göstergeç programlarının müdavimi olan ve söyledikleri büyük ilişki gören adlı isimlerin “ekstrem” sağlık ve tagaddi önerileri üzerine harekete geçti. Canan karatay ve Ahmet Maranki üzere isimlere ‘ekran sertifikası’ zorunluluğu geliyor.

Sertifikası olmayana görüntülük yasağı!

“Kolesterol his hastası yapmaz, tersine kolesterolü erdemli olan çok yaşıyor” diyen Prof. Dr. sevgili karatay, tıp endüstrisinin ilaç feda etmek üzere çor icat ettiğini savunan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kendi web sitesindeki özgeçmişinde el beyninde “Türkiye’nin Lokman Hekimi” evet dahi “Bitkilerin Efendisi” namına tarandığı tamlanan “kozmik bilim adamı” Ahmet Maranki ve diğerleri…

Uzmanlıklarının yaranda, gördükleri rağbetle artık birer ‘göstergeç yıldızı‘, sıra dışı önerileriyle dahi birer ‘tartışma öznesi’ haline geldikleri söylenebilir. Fakat ‘modern tıpçılar ’la ‘gelenekselciler’ arasındaki tartışmaların büyümesi ve ekranlarda dile getirilen ekstrem afiyet-tagaddi önerileri üzerine halkın kafasının karıştığını düşünen Sağlık Bakanlığı, bakir benzeri uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Sağlığın medyada tartışılmaları ‘bilimsel temel’e atmak talip nezaret, hele ‘geleneksel ve mütemmim tababet’ konularında televizyonların müdavimi olan adlı uzmanlara ‘görüntülük sertifikası ve akreditasyon’ zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor.

‘KALBİ DURDURAN NEBATAT VAR’

Uygulanacak sistemin ayrıntılarını Habertürk ’e anlatan Afiyet Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Sim, sağlıkta bilimsel temele dayanmayan söylemlerden kaçınılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ekranlarda bir nice kişi beslenme üstüne meşruhat yapıyor. Bunların arasında tek bilimsel kanıta dayanmayanlar var. Deniyor ki, ‘Kiraz yerseniz prostat kanseri geçer.’ Tamam da, anca demekle amansız hastalık geçmiyor. Önerdikleri bazı bitkilerin çok alınması sonrasında ölümler birlikte yaşanabilir. Evet dahi ‘Çay yap iç’ diyor. Gani dahi, haddinden fazla içildiğinde Kalbi durduran bitkiler var.”

Türkiye Halk Sağlığı Çalım Başkanlığı’nın ekranlara sâdır isimlerle ilişkin mücahede yapacağım ifade eden Sim şöyle devam etti: “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde, Geleneksel ve Tamamlayan Tıp Enstitüsü ile Vakayiname Hastalıklar ve Ahali Sağlığı Enstitüsü açılacak. Antrparantez tıpkısı Kalite ve Denklik Enstitüsü kuruyoruz. özellikle televizyon programlarıma çıkan isimlere bakılacak. O adlar anadan görme ve tamamlayan tababet alanında tavsiyelerde bulunuyorlarsa, önce çalışmalarını Nitelik ve Akreditasyon Enstitüsüne göstererek icazet alacaklar. Herhangi Bir Önüne mevrut kalkıp topluma tıpkı şeyler öneremeyecek.”

Ki olursa olsun, bilimselliği kanıtlanmamış, sağ esen ilişik hiçbir bilginin televizyonlarda açıklanmasına müsaade vermeyeceklerim belirten Prof. Dr. Gümüş, “Öneride bulunacak uzmanlar, kişi alanlarıyla ilgili üstelik olsa, önceki bize gelip anlatacaklar. Ilmî verilerini ve kanıtlarını önümüze koyacaklar” dedi.

‘UYGUN BULURSAK ŞEHADETNAME VERECEĞİZ’

Kalite ve Denklik Enstitüsü’nün bu kamer sonu açılacağını ve başkanının atanacağını dile getiren Sim, sistemin kuşkusuz işleyeceğini ise şu şekilde anlattı: “Oluşturulacak 20 kişilik vukuf kurulu, ekrana çıkacak esame amacıyla standarttan belirleyecek. Anadan Görme ve mütemmim tıpla ait topluma önerilerde bulunacak isimler, varsa ilmî çalışmasını önceki o olgun kumluna anlatacak. Veri yerleşmiş çalışmaları inceleyecek, akıllıca bulursa bu kişilere sertifika verecek. RTÜK ve medya kuruluşlarıyla de tören düzeni imzalanacak, ekranlara çıkması makul tanıdık isimlerin listesi sunulacak. Sertifikası olma-canip isimler TV’lerde izah yapamayacak. Böylelikle bilimsel temeli sıfır konularda halkoyu önünde bilgi vermelerini önleyeceğiz.”

Bir Cevap Yazın