Ekrana ‘aile’ kriteri geliyor!

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre medyaya “anadan görme familya” kriteri geliyor. Bakanlar Kurulu kararıyla 23 Karı ’ta Resmi Gazete ’nin tekrarlı sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 2016 yılı programında, “Görsel, işitsel ve toplumsal medyadaki tüm yapımların anadan görme eş değerlerine akıllıca olması üzere tedarik alınacağı” açıklandı.

CAYDIRICI DÜZENLEME

Kestirmece 350 sayfalık programın aileyle ilgilendiren bölümünde, yıl boyunca atılacak adımlar anlatıldı.
‘Karı ’ başlığı altındaki 97 ’nci tedbirde, “Görsel, işitsel ve toplumsal medyanın ev üzerindeki damarı bozuk etkilerini azaltmaya müteveccih tedbirler alınacaktır” denildi. Açıklaması üstelik şöyle yapıldı: “Görsel, işitsel ve sosyal medyanın marifet, magazin, film ve bir umum yapımlarının geleneksel ocak değerlerimize uygun olmasına müteveccih tedbirler alınacak; damarı bozuk yayınları caydıracak canlı tensikat yapılacaktır.”

MAKSAT CAYDIRMAK MI?

Düzenlemelerin eş güdümcü kurumu Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı olacak, Firez ve Turizm Bakanlığı, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı ve RTÜK dahi düzenlemelere yardım verecek.
Hoppadak görsel ve işitsel değil, sosyal medyada dahi tıpkı amaçla etkin tensikat yapılacağı ifadesine meydan verilmesi, “Caydırıcılık için bakir bir kanuncu aranjman mi” tartışmasını doğurdu.

Bir Cevap Yazın