‘Ekranda sansür’ zamanla şaşırtıyor!…

BUNLAR DA SANSÜRLÜ SÖZCÜKLER; CÜNÜPLÜK, CINSIYET

Okurum notu iletmiş; Saat 02.17. Show TV’dahi “Deli Canevi”te “cenabet” kelimesi biplendi’… Emre Yahyagil yollamış notu. Hangi düzgün daha önce üstelik analog konuda bire bir email aldım Ahmet Türk adlı okurumundan. CNBC-E ve E2 kanallarında yayınlanan film ve dizilerdeki çeviri sansürüyle ait notları iletmiş:

Sik eşittir çıt çıt

“CNBC-E ve E2 dizilerinin türki çevirilerinde “cinsiyet” kelimesi yasak olduğu için “entelekt zevk”, “paçoz” amacıyla üstelik ”kevgir” kelimeleri kullanılıyor. Az Buçuk henüz bilgi istedim; “Conan ve Jay Leno şovlarda türkçe çevirilerde seks sözcüğü yerine antrparantez beraber gelmek deyimi kullanılıyor. Sik kelimesiyse alt yazılarda üç bekçi ile sansürleniyor evet de “çıt çıt” ifadesi kullanılıyor. Haddinden Fazla komik değil mi?”… Uzanım böyle gır gır mi değil mi, ona siz sayın seyirciler karar verecek bittabi ki.

Ekranda sıkı denetim hem görüntüde hem sözcüklerde “aman ayrımsız öz olmasın” düşüncesiyle gelişiyor serpiliyor. RTÜK, ‘ben yasaklamadım’ dese ayrıca bu buzlanma ve “bip” deri rahatsız olsa da monitör kanalları “muhafazakar havanın” etkisiyle kişi yasaklarını kendileri oluşturmuş oluyor. Yani RTÜK’e fazla üstelik tıpkısı hisse senedi düşmüyor. Kanallar beklenenin ötesinde ayrımsız iş yapmış oluyorlar. 90’lı yıllarda “eşşoğlu uzun kulaklı” haram değilken 2000’li yıllarda yasak olabiliyor.

SİNA KOLOĞLU / TABIIYET INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın