Ekranda sekans savaşları!..

Ilk 10 ’a giremeyen projelerin sallantıda olduğu, her an ’zorunlu bitiş ’ yapabileceği çıktı herkesin malumu.Rekabet bazı bazı gözleri öylesine âmâ ediyor ki, yapımcılar tutunabilmek üzere ’tekmil silahlarını ’ kullanıyor. Hele de geçmiş bölümlerde yapıyorlar bunu. İzleyiciler elan Amor-ı Memnu, Bin Tıpkısı Geceleyin ve Fatmagül ’nam Suçu Hangi üzere dizilerdeki ayrıcalı iş ve taarruz sahnelerini unutamamışken, yıpranmamış diziler evlere adeta bomba gibi düştü.

Lale Devri ’nde evvel ablası, sonra de aşağılık kız kardeşiyle alışveriş cıvıl cıvıl ayrımsız erkek ekseni etrafında şekillendi senaryo. Majör Yüzyıl ’a Malkoçoğlu karakteriyle giren Burak Özçivit ’in gördüğü değme kadını taciz etmesi reyting kaygısı taşımayan bir projede istifham işaretinden bambaşka bire bir madde bırakmadı kafalarda. Show TV ’da tanıtımları yayınlanan Nurgül Yeşilçay ve Gaye Eğlek ’ın şan aldığı ’Sensiz Olamaz ’daki sahneler ile Star TV ’deki Sililik ’in ormanda çekilen sahnesinin ekranlara gelmeden geçmiş ceride sayfalarına düşmesi yazıksız aynı lansman çalışması adına yorumlanabilir mi? Biçim D ’nin kullanılmamış dizisi Umutsuz Ocak Kadınları ’nda ya üstelik Film Yıldızı TV ’deki Firar ’da yayınlanan sözümona kabadayı (!) sahneler olmasa ’paradigma ne kaybeder? ’ diye niteleyerek düşünmeden edemiyoruz.

Geçtiğimiz dolaşma Türkiye ’nin suç oranları yansıdı TV kanallarına. Ara Sıra şehirlerde balaban artış var. Bunda dizilerin pervasızlığının etkisi nedir acaba? Bu cinsellik ve ayrık münasebet bombardımanı, çocukların gelişimini lacerem etkiler ya üstelik tinsel olarak ehliyetli olgunluğa ulaşmamış, eğitimsiz insanlarda hangi duyguları tetikler? Eşeysel istismarın sorumlusu hoppadak iletişim araçları ve diziler eylemek tabii kim yanlıştır. Ancak cinsellik sömürüsüyle reyting artıran televizyon kanallarının, bu dizileri 7 ’den 70 ’e herkesin izlediği gerçeğini göz ardı etmemesi gerekir. Kâh dizilere bakınca; ’Birileri aile değerlerini, amor kavramını, karı erkek ilişkilerini aşındırmak için sistemli adına çalışıyor ’ diyesi geliyor insanın.

Tutum Günlüğü

Bir Cevap Yazın