Ekranın iki kraliçesi: Müge Anlı ve Esra Erol

Değişen derece derece gelişigüzel zevklerimizde değişiyor…

bir zamanlar sabahleyin kuşağında blue jeanleri, gençlikleri ve kalabalık halleriyle ekrana gelen; metrelerce uzunluktaki ‘fakslar’da kendilerine neler yazıldığını merakla izleme ettiğimiz ‘Sabahleyin Şekerleri’ vardı.

Bir kız tıpkı erkek iki sunucudan oluşan bu programın konsepti öyle çok tutmuştu kim ayrımsız saatte üç değişik kanalda üç farklı ‘Sabah şekeri‘ni ekranda görebilmemiz mümkündü.

Ayrımsız süre sonra ‘modası geçen’ Sabah Şekerleri‘nin yerini ağırbaşlı hayal kıyafetleri ve orkestralarıyla ekrana sâdır ‘şarkıcıların’ programları aldı.

Sabahleyin ekranında geçmiş dans yazar arkası sıra izleyicilerine ‘Günaydın’ diyen şarkıcılar programlarında kaseti bakir balkon sanatkâr arkadaşlarını, gündemde çok konuşulan (yazar, medyum, politikacı vb.) isimleri ağırlıyor bu isimlerin hassaten olumsuz görüşlü olmalarına ilgi ediyor ve ‘olası’ tıpkısı kapış üzere iştah kabartıyorlardı.

Benzeri anda ayrımsız kaç kanalda ekrana mevrut Seda Sayan‘ın önderliğindeki Lerzan Bahtiyar, Petek Dinçöz, Gülben Akil Baliğ kadar ‘şarkıcılar’ın programları de bire bir müddet sonra çarkıt ilgiyi görmeyerek ‘monitör tarihine’ karıştı…

Akşam Ezanı ekranında ise bir zamanlar ‘konkur’ modası vardı.

Güner Ümit‘li “Turnike”da sorulan sorulara verilen akilane cevaplar karşılığında ayrımsız kapı açılıyor ve açılan kapıdan çıkan sunturlu bir kız elinde bu makul cevabın bağlanmış olduğu kartla ritimli müzik eşliğinde dans yazar izleyicilerini selamlıyordu.

Programın böylecene ise etkili yayına bağlanan bire bir izleyici 10-12 domuzuna kızın elinde tuttuğu toplardan yana tahminlerde bulunuyor, makine kazanma hayaliyle Ümit’e ‘Ayy, az buçuk henüz müzaheret kadir misiniz Güner Satma?” diyerek adeta yalvarıyordu.

Ümit’mağara ekrandaki yerini bire bir süre sonra Tarık Tarcan‘ın sunduğu Mısır Yasemini Koşal‘ın ise hosteslik yaptığı “Fırıldak Çiçeği” programı aldı.

“Kader”i daha sonraları Mehmet Yüksek Erbil; Özlem Yıldız‘dan Tuba Ünsal‘a büyüklüğünde mukavim haddinden fazla adlı hostesin eşliğinde sunarak ayrıntılı yıllar ekrana geldi.

Ve bu programda de benzeri “Turnike”da olduğu gibi “Ayy.. Biraz elan müzaheret kıymetiharbiye misiniz? Haddinden Fazla ihtiyacım var” yalvarmalarıyla izleyiciler balaban ödüllerin hayalini kurdu.

Bu iki çokça izlenen yarış birlikte görüntülük tarihinin tozlu sayfalarına karıştı…

Bugünlerde Kenan Işık‘ın “Milyoner”i ve İlker Ayrık‘ın “Ben Bilmem Eşim Bilir”i ekranın arz çokça izlenen iki yarışması..

“Popstar”, “Akademi Türkiye” gibi bire bir çağ milyonları takiben sürükleyen tarz-yarışma programlarının günümüzdeki temsilcisi “O Patırtılı Türkiye”ye ise gelişmemiş tıpkısı süre bilahare “X Factor” isimli dişli tıpkısı rakip geliyor.

Gün Ortası ekranında ise vaktiyle polemiklerden, cenk ve gürültülerden ırak tamamen hanımlara müteveccih eğitici, belletmen tam programlar yayınlanırdı.

Tıpkı haddinden fazla kanalda benzer formatla ekrana gelen bu programların arz iyisi bittabi kim Esra Ceyhan‘ın sunduğu “A’dan Z’ye” idi…

Bizzat Esra Ceyhan‘ı gözlerim arıyor. Tamlık samimiyetimle ekranların Esra Ceyhan‘sız abes olduğunu ve Ceyhan’ın monitör tarihinin en muvaffakiyetli programcılarından biri olduğunu savunuyorum…

Akşam Ezanı ekranlarında merhum Kavga Ay‘ın “A Takımı” elan sonra “Biz Evleniyoruz”, “Gelinim Olur musun?”, “Ecnebi Gelin gibi formatlara dönüşen “Biri Bizi Gözetliyor” kadar tansiyonun daima yukarda olduğu tartışması, gürültüsü, patırtısı verimli programlarda hayli izlenirdi.

Olgun bültenleri hele Firar Muhtar‘ın fenomenleşen yorumları ve Gülgûn Feyman‘ın kimselere benzemeyen deneyimiyle ayrımsız başkaydı..

Şimdilerde bence Nazlı Öztarhan o çarkıt tadı bizlere hatırlatan benzeri ölçüde kişmiri ve mesleğine bilgili tavrıyla izleyicilerin yeryüzü beğendiği spikerlerinden biri.

İbrahim Tatlıses, Rüya Afşar üzere isimlerin çok izlenen müzikli-konuklu geceleyin şovlarının günümüzdeki temsilcisi şimdilerde vakit kaybetmeden Bülent Ersoy…

Bülent Ersoy olağanüstü sesi, sohbeti ve tetik kıyafetleriyle seçkin ahit kim kadar rabıt topluyor ve reyting sıralamalarında art sıralarda vadi alıyor.

Günümüzde ekranın genişlik çokça reyting düzlük yapımları diziler, ezelden beri revaçtaydı…

Yıllar süresince ilişki akşamları ekrana gelen “Bizimkiler”in yanında “Kızlar Yurdu”, “Bayındır Dullar”, “Kaygısızlar”, “Baskül Ailesi” kabilinden izleyenleri gülümseten “Şehnaz Tango”, “Esmer Ferişte” kadar izleyenleri cümbüş fırtınasına sürükleyen diziler üstelik gönülden izlem edilirdi.

Alelhusus “Aşk-ı Memnu” ve “Varaka Dökümü” kabil yapımlarla elan de hareketlenen, reytingde tavan özne diziler “Balaban Asır” ile zirveye ulaştı.

Fakat 2013 yıpranmamış nişane dönemi itibariyle ekrana mevrut ‘eskimemiş tıpkısı dizi‘ bilcümle kendisine gönülleri feth edemedi… Hatta çoğusu aldıkları bir iki reyting dolayısıyla yayından kalktı. Ve bu buut akıllara “Diziler çarkıt ihtişamını kaybediyor mu?” sorusunu getirmeye başladı.

“Uçan Kuş”, “Aksata Sürprizi”, “Bizden Kaçmaz”, “Özel Eşkâl”, “Magazin Forever” merakla beklenen, içten izlenen magazin programlarıydı…

Bire Bir devir ekrana gelen magazin programı “Iyi Iyi” de sabahın er saatlerinde izleyenleri ekrana bağlardı.

Yordamlı gazeteciler Şenay Düdek ve Müge Anlı’nın sunumlarıyla ekrana mevrut bu program; şimdilerin bire bir “Dobra Dobra” üzere yürekten izlenen “2. Bap”, “Söylemezsem Olanaksız” üzere günlük gazetelerde düz düzlük magazin haberlerine ilişkin yorumların yapıldığı programların ‘ata’sı oldu.

Müge Anlı, “Güzel Güzel”daki başarısını “Müge Anlı ile Lezzetli Sert” programında devam ettirdi ve halen ‘yer çokça izlenen’ olmayı sürdürüyor.

Öyle kim sabahleyin ekranında izleyicileriyle mülaki bu program reyting sıralamasında akşam ‘prime-time’ denilen çeyrekte ekrana mevrut dizilerle, yarışmalarla ve filmlerle destan ölçüşüyor.

Müge Anlı’nın bu başarısı on paralık sürpriz değil…

Deneyimli gazeteci gizli eskimiş olayların ardındaki peçe perdesini hareketli ekibiyle cesurca, yılmadan aralıyor.

Anlı yıllar zarfında haddinden fazla kayıbı buldu. Haddinden Fazla dargını barıştırdı. Haddinden Fazla cinayetin bilinmeyenini ortaya çıkardı. Anca kim çıktı katiller Müge Anlı‘ya işledikleri suçu itiraf fehamet hale geldi…

Anlı’ya rakip olarak bu sezonun başında köşe yazarı Anide Alçı‘ya eş tıpkı izlence yaptırdılar ama olmadı… Tutmadı… Ve yayından kaldırıldı.

Deneyimi, başarısı ve yırtıkça gazeteciliğinin beraberinde Müge Anlı yalansız, riyasız, ‘hakiki ahbapça’liğiyle dahi izleyicilerin kalbini yekpare 12’den vuruyor.

O denli vahim, dip konular; zayiat, gizler, istifham işaretlerinin beyninde anca bir güleryüzle izleyicilerine ‘günaydın’ diyor ki dizge bu samimiyeti şipşak algılıyor. 

Hızla temas ahit Müge Anlı’nın stüdyo seyircilerinden birinin ‘sırf seni kazanmak amacıyla geldim’ diye ırak şehirlerden ayrıca bambaşka ülkelerden programa geldiklerine şahit oluyoruz.

İzleyenler ‘hakiki samimiyeti’ epey anlıyor…

Esra Erol‘un bu derece sevilmesinin yegane sebebi bile bence bu.

Erol, ta Flash TV’da yola çıktığı ‘sunuculuk’ yolculuğundan bu tarafa sürekli teklifsizce, içtenlikle ve deruni…

Programının formatı haddinden fazla kereler eleştirilmiş olsa bile o esasen birlikte, ısrarla izleniyor…

Ve ayrımsız Müge Anlı dahi olduğu üzere o de herhangi bir dönem reyting sıralamalarında takatli çokça iddialı yapımla destan ölçüşerek tamamen peş sıralardaki yerini koruyor…

Geçmişten bugüne göstergeç tarihinde çok programlar geldi geçti amma ‘samimiyet’ gelişigüzel zaman kalıcı kaldı ve kazandı.

Bundan böyle dahi ‘samimiyetine’ inanılan sunucular, programlar, programcılar, diziler ‘tutmaya’, ‘seyredilmeye’ ve reyting sıralarında tamamıyla en üst sıralarda düz almaya bitmeme edecek

Tıpkısı Müge Anlı ve Esra Erol‘un yıllar boyu sevildiği ve sevilmeye devam edilecekleri kadar…

KADRİ ERÇETİNGÖZ /sacitaslan.com

Bir Cevap Yazın