EKREM DUMANLI YAZDI..

Reklamcı, yapıt yönetmenini zılgıt edebilir mi?

Anlatacaklarıma inanamayacaksınız. Ego dahi önce duyduğumda kulaklarıma inanamamıştım. Hangi var kim konuyu araştırınca beyninde gösterişli bir genişlik olduğunu görme ettim. Bunu sizlerle paylaşacağım. Çünkü hem okurun, hem basının hem birlikte reklam verenlerin elbette bir fırıldak döndüğünü görmesinde fayda var. Hele reklam verenlerin reklam ajanslarına ’Bu bütçeyi al, sunma çalışkan mecralarda reklamımı kullan ’ diye emaneten verdiği paraların kimi vakit elbette çarçur edildiğinin daha çok konuşulması gerekiyor. Bu, sadece reklam verenlerin meselesi de değil birlikte. Medyanın bağımsız kalması üzere kurulacak baskının birlikte giderilmiş edilmesi yiyecek.

Olay şu: Bire Bir medya ajansının yüce tıpkısı yetkilisi tıpkı gazetenin genel im yönetmenine pervasızca ve laubaliyane bir ide gönderiyor ve diyor ki: ’O yayınlara bitmeme ettiği sürece ona reklam namevcut. Tirajı ne olursa olsun X gazetesi kadar de reklam göndermeyeceğim ona. ’ O yayınlar dediği, Ergenekon yıldırı örgütü ile ilgilendiren ortaya çıkan gerçekler; o gazete dediği dahi, onlarca yıldır kendini yenileyemeyen, tepeden inme konservatör olduğu amacıyla kitleler arasındaki köprüleri yıkmakla geçer akçe bire bir gazetemiz.

Bu benzeri tehdittir. Şantajdır. Ahlâksız bir tekliftir. Bahsi sabık gazete eğer benim yönettiğim bu gazete olsaydı, ne pahasına olursa olsun bu akın tavrı bildirme detaylı ayrıntısına büyüklüğünde anlatır, gönderilen mesajı kamuoyu huzurunda tartışmaya açardım. Ancak bu vakfe, şahsî benzeri mesele üzere algılanabilir, tıpkı ceride ile ayrımsız reklamcı arasında yaşanan benzeri münazaa sanılabilirdi. Şişman tıpkı ihtimalle suskun küsurat hoşgörülü bacanak üstelik bu alacak hatasına posta açmamak için sabretti. Yani, meslektaşımın sabrı efendiliğinden kaynaklanıyor; endişeden değil. Fakat format bulut verici. Adı Ergenekon davasında güzeşte aynı reklam ajansı peş dozaj yetkilisi, Ergenekon haberi vadi alıyor diye niteleyerek tıpkısı gazetenin adalet ettiği reklamı kesebilir mi? Reklam veren müşareket sahipleri reklam ajanslarına böyle bire bir izin veriyor mu? Neyse kim bu form haksızlığı reklam dünyasının balaban çoğunluğu üstelik tasvip etmiyor.

Ayrımsız periyot korkunç tıpkı tartışmaya tanık olmuştu medyamız. Aynı iletişim araçları grubu, reklamcıları tehdit etmiş, şayet reklam verilmezse aleyhlerinde iz yapacaklarını bildirmiş, bunun üzerine enteresan ayrımsız tartışma başlamıştı. Ayrımsız iletişim araçları grubunun tıpkısı sponsorluk olayındaki menfi yayınları ise o iletişim araçları grubuna o firmanın reklam vermemesi ile açıklanmıştı. Makul muydu, değil miydi bilemem; fakat tartışma yerindeydi ve katiyen bu söylentiyle yüz yüze gelinmeliydi. Tek medya yöneticisi, elindeki iz imkânını kendisine reklam vermeyenler için kullanamaz. Bu perde verici benzeri durumdur. Değiştirmeden anca, hiçbir reklamcı dahi gazetelerin ürün politikasını mazeret ederek militanlık yapamaz. Bu soy tehditlerin takipçisi koyulmak ve hesabını tetkik etmek, geleceğin mutlak medyası için hayatî önem taşıyor. Reklamın hakperest dağıtılması üzere herkese görev düşüyor; medyaya, reklamcılara, reklamverenlere…

Ekrem Sisli / Zaman gazetesi

Bir Cevap Yazın