Ekrem Dumanlı’dan iktidarı çokça kızdıracak yazı

Koşut devletin orduya rejim kurduğunu belirten Başvekil Erdoğan’ın danışmanı Akdoğan, Ant’ın bayır ismi Ekrem Sisli‘nın hedefindeydi.

Al söyleminin iktidarın, operasyonu gölgelemek üzere gündeme getirmiş olabileceğini tamlayan Dumanlı, “kumpası bilip ayn yummak bile o kadar korkunç aynı suçtur ve sorumlular adisyon vermelidir.” diye yazdı.

Dershane tartışmalarında sert yazılarıyla özen calip Ekrem Bulanık, bugünkü yazısında herkesi sağduyuya davet etti.

Ant gazetesi Genel Yapıt Yönetmeni Ekrem Dumanlı, ana bulut duyulması müstelzim konunun sert söylemlerle meselenin üstüne şal atalım derken sokaktaki insanların radikalize edilmesi olduğunu söyleyerek yazısına böyle devam etti.

ORTALIĞI KERBELA’YA ÇEVİRİRSİNİZ

“Kitleleri militanlaştırmaya başlarsanız, Cenabıhak korusun, Yezid ’ler çıkarır, ortalığı Kerbela ’ya çevirirsiniz. Sürekli dolduruşa getirdiğiniz güre insanlardan şişman ayrımsız günah sudur edebilir ve bu vebalin altından kalkamazsınız. Yakasız Gömlek giyip karşılamaya gelenleri bu ülkedeki rastgele ferdin başbakanı olan ayrımsız kayırıcı taltif ve takdir edemez. “Mağara da inelim…” diyerek sav söz atanları gülücüklerle eğlemek, siyasetteki meşruiyete hayalet düşürür. vaktiyle ülkücü çoluk çocuk MHP Umumi Başkanı Şevket Bahçeli ’ye “Vur da vuralım…” diyerek slogan attığında buna bildirme balaban tepkiyi Başbakan Erdoğan vermişti. Hangi farkı var bu iki sloganın!

Sokaktaki adamı militanlaştırırsanız yöntem dışı bire bir kat seçmiş olursunuz. O devir ayrıntı da nezahet da harcama ve Cenabıhak korusun, meşruiyetin yerini ıssızlık ve olağanüstü alır. Temel hınç bile budur. Bazı iletişim araçları kuruluşları yoluyla şehvetle kabullenilen bu tefhim taammüden yeğleme ediliyorsa, benzeri insanın saçının teline engel verilmesi ya dahi burnunun kanamasının sorumlusu bu üslubu kışkırtanlardır.”

ORDUYA KUMPASA GÖZ YUMMAK SUÇTUR

Orduya harmoni kurulduğunu dile getiren Başvekil Erdoğan’ın danışmanı Aksungur’ı yazar, cemaati sanı altında artırmak ve candan olmamakla eleştirdi.

(…)Fırıldak iddiasına mümin ve bunu dile getirenleri muntazır iki konu:

1- Kaşkariko vardı, biliniyordu ve sessiz kalınıyordu ise suça kuma olunmuş demektir. “Delege ocağı”nda suça karışmamış, darbecilik cuntacılık kabilinden suçları işlememiş insanlara pusu inşa etmek pekâlâ feci tıpkı suçsa, kumpası bilip göz yummak bile o kadar korkunç bire bir suçtur ve sorumlular adisyon vermelidir.

2- Madem gâh komutanların bigünah olduğunu düşünüyorsunuz, neden türel aranjman yapıp bu insanları kurtarmıyorsunuz? Mademki istediğiniz antlaşma kişiye özel yasalar çıkarıyorsunuz, masum olduğunu rapor ettiğiniz insanlar için dahi bunu yapın.

Yaşını başını almış, benzeri gün devletin oylumlu kademelerinde görev yapmış insanlar, o alicenap üniformayı taşırken darbe suçlarına bulaşmamış ve cürüm işlememiş ise onlarla ilgilendiren birlikte yasa çıkarın. Bu soy çarpık çurpuk adımlar atmadan başkalarını zan altında çoğaltmak sunma belli belirsiz tabiriyle ayıptır.”

GIDEREK MAHÇUP OLMAMALIYIZ

Elem dilin, elem üslubun bıraktığı hasarın bugün yaşanan hadiselerden daha mihman etki bırakabileceğini yazan Bulanık, herkesi miftah ve üslubunu düzeltmeye çağırdı.

“Dizge üzere bire bir aktarılma ululuk imkânları kullanılarak “itmam planları” yapıldı. Hiçbiri üstelik muvaffak olamadı; çünkü içtimai nesep, baskıyla bulunmayan edilemez. Mademki yarınlarda karşı karşıya bakacağız, komütatör ve üslubumuzu makul seçmeli, giderek mahcup olmamalıyız. Bize yakışan budur…

Ayrımsız risk ‘ehil ’ amacıyla dahi makbul. Kitleleri radikalize edercesine müfrit sözler, toplumsal iletişim araçları içeri, el birliği hukukuna bile herif haklarına dahi aykırıdır. Demokratik türe ve taleplerde kişi ve haklı aynı ifham sarmak ayrı, dokunaklı, kışkırtıcı, pejoratif aynı dile katlanmak ayrı. Akilane olan, hakperestlikten ayrılmadan meramın akıllıcasına rapor edilmesidir; gönüllerin kırılmasına çevirici tevessül etmek değil…”

DEVIR

Bir Cevap Yazın