Ekrem Dumanlı’ya iftira davası

Sabah’tan Osman Asiltürk’ün haberine göre Ahit’da yayımlanan “Albayrak ve Kürt petrolü” mevzulu iki haberdeki iddiaların bühtan boyutunda olduğuna dikkat çeken müddeiumumilik, Dumanlı’nın 6 sene 4 ayak tabanı büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasını istedi. Anket, Albayrak’ın şikâyeti konusunda Bakırköy Basın Suçları Sormaca Bürosu yoluyla başlatıldı. Dilekçede Itham kastıyla matbuat marifetiyle taşlama edilerek Albayrak’ın yabanlık haklarına yıldızlı atılım gerçekleştirilmiştir. Albayrak’a cebin baştan sona gerçek dışı ifadelerde bulunularak kamuoyunda aleyhe alacak oluşturulmaya çalışılmıştır” denildi.

O SAVCI DOSYAYI KAPATMIŞTI

Hoşnutsuzluk, Ahit gazetesinde vadi düzlük Kürt Petrolünü Patent Albayrak’ın Şirketi mi Taşıyor?” ve Kürt Petrolünü Dağıtan Ayrıcalıklı Şirketin Ardı Sıra Patent Albayrak Daha Çok” haberleriyle ilgiliydi.

Paralelci olduğu öne sürülen dönemin Bakırköy Matbuat Savcısı Hüseyin Parlakkılıç, kovuşturmaya kayran olmadığına değişmeyen vererek dosyayı kapattı. Parlakkılıç, Sümeyye Erdoğan’a suikast girişimini haberleştiren Akşam Ezanı ve Zaman gazetesine açılan 5 ayrı ülkü ile gündeme gelmişti. Patent Albayrak’ın avukatlarının itirazı üzerine Bakırköy 2. Barış Ceza Hâkimliği, Dumanlı hakkındaki takipsizlik kararını kaldırdı. Anket, yeni atanan müddeiumumi Ertuğrul Sarıyar tarafından yürütüldü.

Savcı Sarıyar aracılığıyla hazırlanan 6 sayfalık iddianamede ise Zaman gazetesi ve resmi web sitesindeki haberlerin iftira olduğu vurgulanarak hakaret suçunun işlendiği belirtildi. Savcılık, Sisli ve gazetenin “mesul alfabe işleri müdürü”nün 6 sene 4 taban kadar hapishane ile cezalandırılmasını istedi.

Bir Cevap Yazın