El titremesine dikkat!..

Elde tanıdık titreme, günce yaşamda yalınç kendisine aşina dayanıklı çok işin rahatlıkla yapılmasını engelleyen kebir benzeri rahatsızlıktır. Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Mahir. Dr. Zeynep Aydın Özemir, halk titremelerinin nedenleri ve tedavisi için bilgelik verdi.
 
TITREYIŞ YER KAMIŞ ELLERDE GÖRÜLÜR

Titreyiş (tremor) vücudun ayrımsız kısmındaki kasların istemsiz kendisine ritimli bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir. Yer yoğun ellerde görülen lerze zinde diyebileceğimiz alışılagelen kişilerde görülebilir ve belirginleşmediği sürece fark edilmez. Kişinin ellerdeki titremesi farkedilir düzeye gelince normal olmaktan çıkar.  Stres, gösterişli çay ve kıraathane sorumak, açlık, bezginlik, birden öfkelenme kadar gâh vaziyetler titremeyi ayırt edilir ağıl getirebilir. Bu amil ortadan kalkınca dirilik sakat haline dönebilmektedir.
 
MERHEM TARAF ETKİSİNE BAĞLI TITREYIŞ OLUŞABİLİR
 
Ellerde titremenin duruş ve harekete bakarak değişik tipleri vardır. Lerze istirahatte, hareket sırasında, saha çekimine karşı duruşta (eller öne uzatılmış halde) veya tıpkı olaya özel kendisine (söz gelişi; abece çit) ortaya çıkabilir. Ellerde titremenin şiddeti hafif olabileceği gibi yiyecek, içme, zatî ihtiyaçlarını gidermede rehavet yapabilecek düzeyde çok elem tür. Ellerde titreme metin kişilerde olabileceği üzere, nörolojik hastalıklara yahut sistemik hastalıklarda (örn: guatr, diyabet vs.) reçete taraf etkisine bağlı bile oluşabilir.
 
HAYIRHAH UMUM TİTREMELERİ
 
Ellerde titreyiş ile başvuran hastaların şişman çoğunluğunda “esansiyel tremor” kendisine adlandırdığımız iyicil benzeri nitelik saptanmaktadır. Sebebi bilinmemekle alay malay sıklıkla ailesel geçişlidir. Alttaki yatan gösterişli ayrımsız çor yoktur. Alelumum 20’li yaşlarda belirginleşir ya üstelik başlar; ama değme yaşta dahi görülebilir. Usanç, ruhsal gerilim, kafein bu titremeyi arttırırken, ispirto alımı azalttığı görülebilir. Gözyaşı ilerledikçe genellikle artım gösterir ve ağyar dışında kafada, dilde, bacaklarda da görülmeye başlayabilir. Sıklıklar kişinin yaşamını baskıcı ağırlıkta olmaz; ancak etraflı umum becerisi mucip işlerde çalışırken güçlük çekebilirler.
 
BILDIRME BILDIK HASTALIK PARKINSON
 
Ellerde lerze işleyen nörolojik hastalıkların içerisinde yeryüzü haddinden fazla bilineni “Parkinson” hastalığıdır. Parkinson hastalığı alelumum ileri yaşta ellerde titreme ile başlayan ve hatır hasarı defa açan ilerleyici benzeri hastalıktır. Parkinson hastalığında başlangıçta bir tane tıpkı elde lerze vardır. Dinlenme halinde “mal tutma” hareketi şeklinde kaba ve kırıcı bire bir titremedir. Hastalığın başlangıcında akım ile lerze kaybolur. Ilerleyici dönemlerde titreme henüz belirtik bire bir çözme alır ve değişik elde, vücudun özge kısımlarında de görülebilir. Bu debi sırasında dahi olabilir. Bu dönemde hareket kısıtlığı, düşmeler, maske yüz kadar parkinson hastalığının diğer belirtileri de zevcelik edebilmektedir.
 
TİTREMEYE KERE AÇAN HASTALIKLAR

Ellerde titreyiş yapabilen gayrı nörolojik hastalıklar; multiple skleroz (MS), inhitat, travmatik bellek hasarı, beyincik ve beynin yıkımı ile revan ilerleyici hastalıklardır. Antrparantez vücuda dağılan sinir liflerinin hasarlandığı durumlarda,  kâh omurilik hastalıklarında de ellerde titreme gibi. Astım ilaçları, amfetamin kabil uyarıcılar, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde beğenilen ara sıra ilaçlar üstelik ya bastırık namına ellerde titremeye posta açabilir.
 
TİTREMENİN ARISTOKRAT NEDENİ SAPTANIR
 
Titremenin tipi, karakteri, şiddeti ve dağılımı belirlendikten bilahare sebebe yönelik araştırma planlanarak otama sağlanabilir. Kan tahlilleri, bellek, omurilik ve asap sitemine müteveccih tetkikler yapılabilir. Elektromiyografi aleti ile yapılan özel yöntemlerle titreme analizleri yapılabilir. Alttaki yatan amil saptandıktan sonraları buna yönelik derman ve tedaviler seçilmektedir.
 
TITREYIŞ TİPİNE BAĞLI YERINE MERHEM İLE TEDAVI TÜR
 
Lerze altta yatan sebebe ilişkin namına eğreti yahut mihman olabilmektedir. Söz Gelişi; “esansiyel tremor” alelumum temelli ayrımsız titremedir. Guatr veya merhem canip etkisine bağlı aynı lerze nedene müteveccih yaklaşımla arızi mümkün; yani düzelebilir. Kalıcı el titremelerinde titremenin şiddetine ve yaşamını etkilemesine göre tedavi düzenlenmektedir. Ateş ve yaşamını etkileyen tipteki titremelerde kişiye daima kullanacağı ilaçlar verilir.
 
AĞYAR STRESE BAĞLI YERINE DAHI TİTREYEBİLİR

Stres, fütur, özel tıpkı gün gibi ara sıra durumlarda titremeleri belirginleşen kişilerde makul zamanlarda kullanacakları ilaçlar verilmektedir. Reçete seçiminde sunu bir iki dozda ve arz beş altı taraf etkisi olabilecek bir tane benzeri tip formüldür. Gerekirse doz artırımı, deva değişimi veya eklenmesi yapılabilir. Ahali titremesinin ilaç tedavisinde “beta bloker” dediğimiz önsezi tartım düzenleyiciler özellikle atılmak için epilepsi ilaçları ve akıbet zamanlarda birlikte botulinum toksini uygulaması kullanılmaktadır. Parkinson hastalarında titremenin tedavisinde hastalığa özgü ömür boyu kullanılmak için olan ilaçlar verilmektedir. Merhem ile tedavi edilemeyen hastalarda cerrahi ve akıl nakız takılması kabilinden yöntemler kullanılmaktadır.

HÜRRIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın