Elektronik Beyin ekranı gözlerin düşmanı!

İHA’nın haberine göre bilgisayar kullanımın yaygınlaşması ile gelişigüzel ayn ile ilgili rahatsızlıkların tehlikeli oranda arttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. İsmail Erşan, “Gözlerde dert, zayıflık hissi, inkıraz, yanma, kaşıntı, sulanma, kızarıklık, bulanık görme, nesneleri çift rüyet gibi şikayetler görülmektedir. Bu şikayetlerin bilgisayar kullanıcılarında yaygınlığı yüzdelik 60-90 kadardır. Günümüzde, sakil hisse senedi temposu ile alay malay bilgisayar ekranı başında kalma süresi 7-8 saati bulan kişilerde bu şikayetler elan da kalın ve yara görülmektedir. Elektronik Beyin kullanıcılarının bu sıkıntıları ‘Computer Vision Syndrome (bilgisayara bakma sendromu) ’ olarak bilinmektedir. Normalde dakikada 14-18 kat gözümüzü kırparken elektronik beyin karşısına geçtiğimizde göz kapaklarımızı kırpma sayımız 6-7 ’lere düşmektedir. Mütenakıs göz kırpmasıyla yeteri miktarda yaş salınamamakta ve göz küresi yeteri miktarda ıslanamamaktadır. Akıbet olarak ayn üstelik bulutsuz şikayetler ortaya çıkmaktadır. Kürsü kadar klimalı ortamlar, sıcak yaz ayları kabil gözyaşı buğulaşma hızının arttığı ve düz neminin azaldığı durumlarda elektronik beyin kullanıcılarının şikayetleri artmaktadır” dedi.

Bu rahatsızlıkları önlemek amacıyla mukannen kurallara ilgi edilmesi gerektiğini bile belirten Erşan, “Çalıştığımız düzlem domuzuna havalandırılmalı, ekran başında ayrıntılı süre kalınmamalı, 45 dakika ekran karşısında kalındı ise 15 zaman süreyle daha birkaç görsel ilgi mucip işle uğraşılmalı, ekran karşısında şuurlu namına belli başlı aralıklarla gözlerin kırpılması arkadaşlık haline getirilmelidir. Bilgisayarın gözü bozduğu yönündeki düşünce yanlış olup uygun şartlarda kullanılmadığında kullanıcılarda bahsettiğimiz illet hissine illet olmaktadır. Elektronik Beyin ekranının zararlı etkilerinden korunmak amacıyla, makul çözünürlükte benzeri ekran kullanılmalı, görüntülük filtrelerinin veya analog şekilde süzgeç özelliği olan gözlüklerin üstelik benzeri göz doktorunun önerisiyle ekran karşında kullanılması gerekebilir” diye niteleyerek konuştu.

Elektronik Beyin ekranıyla gönül arasındaki mesafenin eke olduğunu de tamlayan Erşan, şunları söyledi; “Kabaca aynı dal mesafesi olacak şekilde ayarlanabilir. Elektronik Beyin ekranının art seviyesinin, ayn seviyesini aşmamasına dikkat gösterilmeli, bu sayede ayn kapakları arasındaki uzaklık elan az olacağından gözyaşı hareketli tıpkısı biçimde gözü ıslatabilmektedir. Bilgisayar klavyesi ekranın serian önünde olmalıdır. Yana yerleştirilen klavye, gözlerin daha tez yorulmasına neden olmaktadır. Bir nedenle kök ve dokümanların birlikte ekranın çarçabuk yanına yerleştirilmesi gerekmektedir. Akla Yatkın çözünürlükte ekranın seçilip, akla yatkın şekilde konumlandırılmasına arttırma kendisine görüntülük üzerindeki toz ve lekelerin parlama ve onomatope problemine cebin temizliği da önemlidir. Bu koruyucu önlemlere ilave olarak göz doktorunun makul gördüğü kişilerin kâin gözyaşına destek olması amacıyla sentetik gözyaşı damlalarını kullanması gerekmektedir.”

Bir Cevap Yazın