Elektronik Beyin hastalıklarına ilgi!…

İHA’nın haberine bakarak Türkiye Hastanesi Ayn Hastalıkları Kliniği doktorlarından Doç. Dr. Hanefi Çakırdoğan bilgisayar kullananların esas şikayetlerinin gözlerinden kaynaklandığını vurguladı.

Ayn ile ait şikayetleri sıralayan Çakırdoğan flaş usanç, veca, yanma, gerilme kızarıklık, sisli rüyet, ırak andıran görme odaklanmasında rötar kabilinden vakalarla karşılaştıklarını söyledi.

Şarap, ayrıca elektronik beyin başında kalarak bu belirtilerle kendilerine gelen hastaların %80 ’inde Bilgisayara Iaşe Sendromu (Computer Vision Syndromu) görüldüğünü belirtti.

Bilgisayara nezaret sendromunun temel nedeninin gözlerdeki kuruma olduğunu tabir eden Çakırdoğan, “Tıpkısı âdem normal namına dakikada 18 sefer gözünü kırpar. Ancak bilgisayarla çalışıldığı anlarda eksiksiz özen bilgisayara verildiği için bu suret fark edilmeden azalmaya başlar. Bilinmesi gerekir kim göz makas hareketi gözyaşının göz yüzeyinde dağılmasını sağlayıcı aynı harekettir” dedi.

Ayn makas sayısının azalmasıyla gözde cılız noktalar oluştuğunun altını çizen Çakırdoğan, bunun sonucunda gözde yanma, çökme, kızarma, yorgunluk, dumanlı rüyet üzere şikayetlerin oluştuğunu söyledi.

Göz kuruluğunun müstear yaş damlaları ile tedavi edilebileceğini tabir fail Çakır, tedavinin yapılmaması halinde ilerleyen evrelerde kornea üzerinde mihman hasarlar bırakabileceğini söyledi.

Bilgisayara dikiz sendromundan sakınmak üzere kişilerin kişi önlemlerini dahi alması gerektiğini belirten Çakırdoğan bu önlemleri şöyle sıraladı :

“-Ekrana çokça uzak evet da çok yakın bakmayın. 40-50 cm ’lik ara yeterli olacaktır.

– Gelişim yerinizdeki aydınlatmaya çokça ilgi ediniz. Aydınlatma çokça sivri düzeyde olursa ekranda parlamalar tamam ve bu dahi gözü yoran tıpkı faktördür. LCD ve LED monitörler kullanılmalıdır.

– Bilgisayar ekranını yükseğe koymayınız. Göz hizasının az buçuk altı akla yatkın olacaktır.

– Fotokopi makineleri ve lazer yazıcılar ile aynı ortamda çalışıyorsanız bu aletlerden sâdır kimyasal tozlar gözde şikayete nöbet açabilir. Bu aletleri eksantrik tıpkı odaya yerleştirmelisiniz.

– Elektronik Beyin ekranına daima bakmayınız. Detaylı devamlı çalışma sürelerinde arada sırada uzaklara bakarak flaş cilier spazm oluşmasını engelleyebilirsiniz. Böyle gözleriniz dinlenecektir”.

Bir Cevap Yazın