Elif Aktuğ: ‘Ağlıyorsak sebebi olmalı’

Bu hafta vizyona giren ‘Halam Geldi ’, seyirciyi hayatla yüzleştiriyor.

KENDİM sorup kendim cevaplayacağım, başka çaresi bulunmayan. Tamam; kabul ediyorum, konuşma müzakere üzere değil, eş amacıyla yapılır! O halde bizim vatandaşımız bozukluk sanatla kucaklaşamadı ayrımsız tür? Sinema, laf mı? “Biricik başına hanek değildir” diyenler tür ama sanatın ve bilimin türlü dalını kullanmaz mı? Danışma, sanatçılardan artım tüccarların elinde oyuncak oldu ayrıntılı ant, ahzetmek lazım. Detaylı tıpkı dönme sinema hesabına binlerce eser sunuldu seyirciye ama hepsine apansız ‘film ’dir gitmek doğru mu bilemiyorum.

Dünyanın gerisinde kaldık, vakıa 90 ’lara kadar herhangi bir alanda gerideydik; gayritabii değildi sanatta yerimizde saymamız. 3. dünya ülkesi olarak, sevdik da acıların çocuğu olmayı. İran ya de Cenup Amerika ülkeleri de acıların çemberinden yüz kere geçti ama sinema ve edebiyat dallarında, bizden fersah uzaklık ilerideler; bu buut elbette açıklanır onu bile bilemiyorum.

GERÇEKTEN SIKI TIPKISI FİLM ERGIN

Sevdik tığ kandırmacayı, ‘mış gibi ’ yapmayı. Sinema filhakika kandırmaca sanatı; konularla bile kandırıldık, oyunculuklarla da teknikle üstelik.
limon melodramların bugün üstelik yer şişman şakşakçısı melankolik beyaz perde eleştirmenleri, şurası ayn ardı ettiler; ülkenin biricik ve şişman sorunu ‘aşk ’ değildi. Dünya sineması ardı ardına sistemler, yöntemler denerken, siyasal ve toplumsal içerikli pratikler yaparken; bizimkiler hayatın bilcümle sıkıntısını ‘fukara oğlanın ’ sırtına yüklediler. Bittabi ‘sosyal içerik ’li filmler, elan filhakika birbirinden bunaltıcı ve ızdırap filmler üstelik yapıldı. Seyirciyle buluşamayan, gişe yapmayan filmlerdi bunlar. Şalter ve içeriği buluşturmak tafsilatlı antlaşma aldı… Bir Hayli detaylı devir…
Neyse kim yeni sinemacılar abuk sabuk melodram geleneğini reddetti ve arsıulusal arenada dahi bire bir karşılığı olan ‘gerçeği ’ anlatma için gitti. ‘Halam Geldi ’, çocuk kadın ve akraba evliliği konusuna eğilen cimri ayrımsız koygun; bu hafta gösterime giriyor. Filmi ilginç bir şekilde, yapımla alakası olsun olmasın pek haddinden fazla filmci, sanatçı ve dernek hayatının gelişigüzel ismi destekliyor. Amor için ağlamayı beceri sayan ‘aşk kolik ’ seyirci bu el tıpkı zahmet ‘yabanlık ’ üzere ağlasın, salonları doldursun isterim. Sami Dündar ’ın yapımcısı olduğu ve Erhan Kozan ’ın yönettiği filmde, beherglas oyuncu ‘döktürmüş ’; ‘Issız Adam ’lara filan ağlamayı yersiz verin artık; ıssızlaştık ve sersemledik aşkla kafayı bozalı beri.

Öğrendim…

– Şayet birini mutlu edersem ben artık bahtiyar oluyorum.
– Tipkisi bebeğin kucağımda uyuması dünyanın bildirme dirlik veren şeyi.
– Bir çocuktan bergüzar kabul etmek müthiş esenlik veren aynı ruh.
– Dünyalık seçkin şeyi satın alıyor, tabii ‘kalite ’ aut.
– Avlu tıpkı pasta abdesthane kâğıdı gibi, sözde sonuna geldikçe henüz çabuk tükeniyor gibi.
– Günlük epey mutluluklar siftinlik çokça heybetli.
– Gerçeği kabullenmemek gerçeği değiştirmiyor.
– Uslu insanlarla alay malay koyulmak, hayatı hem kolaylaştırıyor, hem güzelleştiriyor.
– Birbirimizi gülümseyerek selamlamak, birbirimiz üzere yapacağımız sunma olağan ama hareketli molekül.
– Anneanneme ve babaanneme kendilerini çokça sevdiğimi henüz çok söylemeliydim; onları kaybetmeden evvel.
– Benzeri büyükanne yahut büyükbaba amacıyla eskimemiş zade torunlarının parmaklarını tutması, hayata tutunmalarını sağlıyor.
– Insan, bir arkadaşının çocuğunu veya yeğenlerini öz çocuğu büyüklüğünde çok sevebiliyor.

ELİF AKTUĞ / AKŞAM EZANI GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın