Elif Aktuğ: ‘Bir arada daim olmak sanatı…’

Kent ve Ilişkiler

Akıbet günlerde haddinden fazla tartışılan ve haddinden fazla saptırılan ‘kızlı-erkekli güçdeğil ama tıpkısı arada yaşamaya taktım kafayı. Birbirinin peşinden destan gösteren ve hoppadak İstanbul ’u değil, tamam ülkeyi çirkinleştiren binalarda yaşamaktan laf etmek istiyorum. Yaşadığım sitede evler, beş altı günlüğüne turistlere kiralanıyor ve sistem “Benzeri şey yapamayız” diyor. Dava ayrıksı ve çok büyük.

Şimdilerde ‘şişman basamak ’ deniyor amma vaktiyle ‘site ’ derdik; Ankara Bahçelievler ’üstelik Eser Kent ’sinde doğdum. Hane ödeme sebebimi az sonradan anlayacaksınız; darülfünun hayatıyla gelişigüzel sitede yaşamaya bitmeme ettim. Anca kızlı-erkekli bir talebelik deneyimim olmadı; ailem elan emniyetli ve konforlu diye niteleyerek bu kere İzmir ’üstelik ‘Venedik Sitesi ’nde yaşamamı uygun gördü. Nazik şehir ve apartman adabının hangi olduğunu bilerek büyüdüm fakat aktarılma geldi, adabın yerini şirretlik; gelişigüzel can terbiyesinin yerini aldırışsızlık aldı.

Benzeri süredir yaşadığım ‘sitede ’ yani dünya kadar para verip ocak aldığım ‘şişman konutlarda ’, binbir nev memleketten mevrut, binbir türlü huya ve kültüre mensup kişilerle yaşamaktayım. Tıpkı arada yaşamayı bilmeyen, selamlaşmayan, saygısız, küstahça, kendinden başkasını düşünmeyen kullanılmamış İstanbullularla!
Vaktiyle sitede sürdürmek bir mahallede devam etmek gibiydi aşağılık bile; insanlar birbirini tanır, sever, güvenir, ocakta pişeni paylaşır, çocuklarını birbirine sevimli ederdi. Biz gürültü yapıp oynarken, annem odamıza gelip “Komşunun kızı finallere çalışıyor, gürültü yapmayın” derdi mesela! Gelinen noktada, özlük çocuklarına kortej geçiremeyen ve akıbet 30 yıldır ‘çocuklarınızla bacanak olun ’ safsatasını yutturan ‘çokbilmişlerin ’ gazıyla evlatlarıyla konuşamaz arkaç mevrut ebeveynlerin, yandaki çocuğunun ödev etme durumunu düşünüyor olması ana bire bir tansık olurdu!

Gelişmiş büyüklük ne yapıyor yaklaşmak lazım! Gayet yalın kat, KÖLE ’üstelik karı kiralarken ve antrparantez satın alırken sözleşme imzalarsınız.

Müstecir-familya sahibi kontratı dışında, apartmanda yaşamanın sorumlulukları tamlayan, yükümlülükleri hatırlatan benzeri sözleşmedir bu. Nereye büyüklüğünde bağrış çağrış yapabilir, hangi saatte duvara başlı çakabilir, ortak alanlardan gecenin kaçına kadar faydalanabilirsiniz! “Teras yahut eş havuzlarda yüksek sesle konuşur, kurallara uyumazsanız siteden ayrılmanız istenir” gibi yavaş kurallar vardır.

Yeniden bugün gelinen noktada, şöyle durumlarla karşılaşıyorsunuz; şahsiyet ve gösterişli bire bir şekilde ortak kullanıma sunulan sağlık kulübündeki havuza başında bone olmadan giren tıpkı adama müdahale ettiğinizde “Sana hangi, parasıyla değil mi?” diyebiliyor.

Zira eve taşınırken hakeza ayrımsız sözleşmeden bahsedilmemiş ve “kurallara uyulmaması yerinde pılını pırtını alır gidersin” denmemiş! Kuralları koyamazsanız, kuralsızlığın kuralları makbul peki; tıpkısı bizim ‘bilmemne ’ konutlarında olduğu kabil.

Site müdürü namına atanan ve kendini çap bakanı zanneden kişilerle bahsetmek üstelik benzer değil bu ortamda. Ocak sahipleri dairelerini birkaç günlüğüne, genellikle Gündüz Feneri turistlere kiralayıp nahak rüşvet elde ederken; ne şehir müdürü ses çıkarabiliyor ne de dizge galip geliyor. Bakılmamış!

HAFTALIK

– Haddinden Fazla cesim tıpkı organizasyondu; Tiger Woods ’u cemi acun Boğaziçi Köprüsü ’nde izledi. Arzu gerek ki köprünün biraz saat sınırlı olacağı duyurusu bire bir ay önceden yapılsın, insanlar işi gücü ona bakarak ayarlasın…

Türk filmlerini sevmeme kararı aldım, ağlamaksa ağlatıyorlar amma sızlanmak talip ki? Fars desen bence bulaşmamaları gereken tıpkısı kayran! ‘Benim Dünyam ’ Kasıt Yücel oyunculuğu amacıyla izlense dahi dediğim kadar şimdilerde gözyaşına kimin ihtiyacı var?

Hayal Afşar ’ın kulağını o kadar çok çınlattık kim sabık periyot, itiraf etmeden yapamayacağım. Kıyafetleri, saçı, botoksu, tarzı, tavrı, kızı, bozuk kocası derken amiyane tıpkı gıybete saptık. Ama şunu anladım ki eksantrik kadınları konuşmak alelade boşatıyor kafayı… Kılükal güsseell öz…

– Peki ya kocasını tıpkı şarkıcı için boşadığı söylenen kadının esasta kocasını aynı ayrıksı erkeğe kaptırdığı amacıyla boşadığı dedikodusu kaç nokta?

FİTLEŞMEZSEM HANGI OLAYIM!

Kraliçe Vahapoğlu, kendini spora adayalı beri pek çokça kadını dahi ardından sürükledi. Sporla haşır fesih sıfır benzeri budun kendisine ihtiyacımız var nöbet gösterenlere, posta açanlara. Yıpranmamış dönemde kendisini spor bakanı namına soldurmak istediğim arkadaşım Kraliçe Vahapoğlu, bu kere gine spor bazlı ama ayrımlı tıpkısı konseptle gündeme geldi. ‘21 günde fitleşme ’ kampı! Makul benzeri ecir ödeyerek kampa katılabilir, natür yürüyüşleri ve salon aktivitelerine gidebilir ve hususi yerine hazırlanıp eve teslim edilecek hayvancasına besin içermeyen ‘row food-yarı pişmiş yiyecek ’lerle tehlikeli aynı şekilde sıkılaşabilirsiniz. Ilk kampa katılmaya karar verdim, ayrıntıları sizinle paylaşacağım tabiatıyla amma daha ince vukuf istiyorsanız; Ece ’nin Twitter yerine bire bir göz atın derim. Fitleşemezsem fitleştirirler gülüm, benim yârim mis gibi kokuyorrr…

RASTGELE MADDE AYRINTILAR IÇIN

Çocukları seven ve onlar üzere çabalayanları çokça seviyorum. Clara Amram, ‘Mıhlı Yemekler Mutlu Çocuklar ’ kitabıyla, iştahsız çocukların anneleri için kişilik öneriler sunuyor. Perulu Clara Amram, sağlıklı yaşam koçu kendisine ‘Clarita ’s Way ’ adını verdiği tıpkısı hayat tarzını de geliştirmişti. Clara, hem öz kültürü hem birlikte Türk kemirmek kültürünü harmanlayarak ortaya koskocaman mönüler çıkarmış. Enerji içecekleri ve cipsler favorim; katiyen çocuklara marketten hazır besin alınmaması gerektiğini söylüyor Amram; ateş parçası ve istekli eş mutfakta harikalar yaratabilir…

ELİF AKTUĞ / AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın