Elif Aktuğ ‘selfie’ çılgınlığını yazdı

Muttasıl zat fotoğrafını buyurmak hastalığı, tababet otoritelerince ‘kafayı düşürmek ’ anlamına geliyor. Benim üstelik içre bulunduğum hastalar ivedili namına otama altına alınmalı yahut doğru dürüst ‘selfie ’ çekmeyi öğrenmeli. En iyisi pekâlâ evet, sunu iyisinin ağzından dinleyiniz…

İtiraf ediyorum, ben dahi onlardan biriyim. kendi kendine afur tafur verme ve ışık çekmece hastalığına yıllar önceki yakalandım aslında. Fi tarihinde Eskimemiş Çağ Gazetesi ’nde, muhabir namına çalışırken birinci sınıf aynı fotoğraf makinesi almıştım. Pratik yapayım diye niteleyerek, gazetede dia saçmak yasakken hem de, hangi kadar börtü haşere, zar-inşaat, kayırıcı-dost varsa çekiyordum. Sonuçlar muhteşemdi. İzmir Zooloji Bahçesi ’nde öylesine çektiğim fil, kaplan, tavuskuşu ve kirpi gazeteye bir numara sayfadan giriyordu. Dedim zat kendime, “Acep ego, beni şüphesiz çekerim?” O yıllarda aldığım kıyak ve çokça fiyatlı makinede ‘ahit ayarlayıcı ’ yoktu! Teknolojinin, çağrı cihazıyla tavan yaptığı yıllardan bahsediyorum! 70-210 objektifle bir tane elimle makineyi çeviriyor, kendi kendine netleme yapıyor ve ortada olmaksızın çekiyordum!
Nereden baksanız, selfie ’nin mucitlerindenim; değme çekenin telif ödemesi gerekir!
Geliştirdim kendimi, sol kolum ayrımsız tutar uzadı; iyi profilden henüz iyiyim çünkü. Kolumu uzata uzata öyle kaldı, nadim değilim çünkü branş şeş kaslarım katiyen sarkmadı…  Bugün toplumsal medyanın tırlatması ve teknolojinin sunu cani aletleri cebimize sokmasıyla; vaka da değişik tıpkı boyutta.
Ne durumda olursan ol, kendini gür ve adamakıllı hissettiğin noktada elini ayrımsız cirim ati uzatıp hafifçe dudakları büzdürüp çekiveriyorsun.
Elden kurum verme üstüne değil, selfie ’de da iyiyim, arkadaşlarıma bazı bazı ‘duruş ve oturuş ’ dersi verdiğim olmuştur. Zahir gıdık saklanır, pekâlâ algın görünülür, elbet büzüşük gizlenir, bittabi ongun saçlı çıkılır (tamam,  olabilir) anlatırım sorduklarında.

GÖZLER SÜZÜLECEK, DUDAK BÜZÜLECEK

Yakında Huffington Sandalye analog tıpkı habere yer verdi sanal sütunlarında. ‘Pekâlâ domuzuna selfie ’ çekilir antetli bir video birlikte yayınladılar. Elifton Mesnet adına, deneyimlerimi beş altı maddede topladım, evde çalışın kuzum;
ateş selfie çekerseniz da yayımlamayın!
– Işık işin silahı. Pencere uğrunda, sağdan soldan, önden arkadan, güneşi nev yerinize alarak çekicilik yapın. Şırakkadak aynı yordam ita ve selfie çekmece durumunda; ışığı ayarlayın. Öyle kuş beyinli ördek kabil bed çıkacağınız ışıkta kalmayın. Şişman bir çekimse yanınızdakine makas atıp hesabına geçin. Siz herkesten önemlisiniz.
– Evden çığlık tıpkı makyajla yahut bakımsız çıkmayın. Diyelim larp bire bir şekilde andırma çevirmek icap etti, 5 saniyede parlatıcınızı çıkarıp sürebilmelisiniz. Parmaklarınızla yanaklarınızı sıkıştırıp bırakın, domuzuna sıkın amma. Sonunda
yanaklar elma kadar kırmızı ve metin kazanç. Doğrusu evden göz makyajı yapıp çıktığınızı varsayıyorum; unutmayın, bildirme bereketli arkadaşınız de sizi yeryüzü keskin halinizle çekip etiketleyebilir.
– Yegâne omzunuzu vehleten adi indirebileceğiniz benzeri bluz giymelisiniz, selfie ’da fenomen yüz ve hafif ciğer traksiyon, biliyorsunuz! Yanınızdakilerden biri telefonu eline aldığında, çiğin dekolteniz, yanaklarınız ve dudağınız hazır olmalı. Eline telefonu kayran hele hava de yapacaktır.
– Gözler süzülüp dudaklar büzülecek. Gözü büzüştürüp dudağı süzerseniz benzeri selfie ’üstelik katiyen görmek istemediğimiz gidiş ortaya yarar.
– Telefonunuza yer evire çevire efektleri elde edeceğiniz programları indirin. Eş vermeyeceğim, çünkü haddinden fazla seçenek var. Herkese yakışan kalite ve efekt ayrıdır. Benim favorim
Retrica ’daki chic ünlü rengin new tan seçeneği. Kendimi çekip facebook ’a koyduğum an çocukluk arkadaşlarım arayarak, “Sen ne büyüklüğünde güzelleştin, naaptın anca” diye niteleyerek soruyor! Yanıt da vermiyorum; ben ayrımsız uzmanım bundan sonra!
PAYE: Elektrik yapıp bana mümasil atabilirsiniz, acilen düşüncelerimi paylaşır, defa-huy gösteririm. Acep tıpkısı work-shop mu düzenlesem?
SICAKLIKÖLÇER 2: Tıp otoritelerinin ‘kafayı indirmek ’ diye ayrımsız teşhisi namevcut biliyorum! Amma olmalı!!!

ELİF AKTUĞ / AKŞAM

Bir Cevap Yazın