Elif Aktuğ: ‘Yaşlıları ağlatalım!!!’

YAŞLILARI AĞLATALIM!!!

Tuhaflıklar ülkesiyiz, bildirme ibret hallerimiz ‘yer doğal’ olduğunu düşündüğüm konularda ortaya çıkıyor. İnsanların yaşlanmalarına şaşkınlıkla benzemek ve nemli eşhas üzerinden ağlak ve anlaşılmaz vukuf fethetmek birlikte bunlardan biri.

Bir televizyon kanalı, bayramın birinci günü münasebetiyle yaşlılar yurdu ziyareti yaptı. Muhabir enerjik yayınla kanala bağlandı ve sunucularla paslaşarak, ‘nemli’ kişilerle konuştu. Yaşlılar Yurdu sakinlerini acz süresince ve gözü yaşlı bulacağını diye, mekâna revan sunucu ise durumdan üzüntülü bire bir lokma nüfuz etmek için epey zorlandı.

Şunu ahzetmek lazım, sevgisizleşen bir ülkeyiz imdi. Sevgiyi, saygıyı ayrımsız yerlerde unuttuk, kaybettik.

İnsanlara insan kabil davranmakla alakadar bire bir sıkıntımız var, çocuklara dahi abus davranıyoruz, yaşı geçkinlere birlikte.

Huzurevi, adı üstünde imdi huzurlu devam etmek isteyenlerin, harıldamak, cedelleşmek zamanlarını geçirenlerin öz yaşıtlarıyla bir arada olup bakımlarının yapıldığı iskân birimleri.

Birçoğunun evladı, torunu, akrabaları var, karşılarına geçip de “Arz haddinden fazla ne özlüyorsunuz, aileniz sizi arıyor mu?” diye didiklemek bitsin imdi! Bu bakış açısı üstelik bitsin, bu habercilik da! Mademki bir yarayışlı yapmak peşindesiniz, alın lokumunuzu gidin ellerini öpün. Baklava almayın, alelhusus kesme istiyorlar. Dişinde sorun olanlar üstelik emerek yiyormuş… Sade lokum olsun ama.

Oradaki kahkahayı, neşeyi, adamakıllı söz sofralarını gösterin, ‘yaşlı’ tutmak nedir Cenabıhak aşkına? Bu haberleri yapanların ailesinde hiç mi buğulu namevcut, kendileri asla yaşlanmayacak mı?

Bayramdan bayrama yapılan ziyaretle özlük selim hanelerine fazlalık yazıldığını sananların yanıldığını düşünüyorum. O güzelim teyzeleri, amcaları ağlatmaya çalışmak, unutulduklarını anımsatmak iri zalimlikti…

ELİF AKTUĞ / AKŞAM GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın