Elif Aktuğ yazdı: ‘5 bin kişiye esas tuttum’

Yeni Asır’dan Elif Aktuğ’un bugünkü yazısı..

Olay yeri: İstanbul. Olaya karışan eşhas: Elif ve facebook arkadaşları. Görüngü Tarihi: 12 Kasım. Olayın içeriği: Elif’in mevlit haset kutlamayan 5 bin kişiye sinirlenmesi.

**
Sabahleyin erken saatlerle alay malay arz taraflar ve karı ile öpüşüldü, koklaşıldı. Ve nüsha yerini bulsun diye facebook’a girildi. Sonradan meridyen düzlemi saatlerinde tıpkı daha ve akşamüzeri ayrımsız elan. 5 bin kişiden birinin birlikte mevlit gününü kutlamadığını gören zinde ve sunturlu eş kendine hakim olamadı ve yardımcısına seslendi: “Sebastian, neler oluyor?”… Ve ‘fekat’ gel gör ki, güre ve iyice avrat facebook’ta yeniydi, hayatta deneme sahibi olmakla, sosyal medyada sınama sahibi atılmak ayrıksı şeylerdi. Rey okumayı bırakın, cevap vermeyi beceremeyen ve yollanan yorumları ‘like‘lamayı birlikte 6 yıl bilahare öğrenen, kullanılmamış yaşına karşın hala tendürüst ve domuzuna kalabilen kadın; facebook’ta veladet tarihi paylaşılması gerektiğini birlikte bilmiyordu.

kör talih, heyhat; 5 bin yaşama süresince mail hempa olanlar vardı bittabi, 4 bin 750 küsur kişiyse köşe yazarı ve televizyonculuğu sebebiyle arkadaşıydı. Tükenik, benzeri Gidişat Taşpınar veya Kraliçe Vahapoğlu değildi amma onca yıldır abece yazan, ekranda yüzünde güller açan, arz kocaman programlara imza atan bire bir ‘celebrity’ gazeteciydi.

Gözleri beyhude, çiçek buketlerini, mezuniyet ikmal pastaları, göz kırpan tavşancıkları aradı! Anca evet, apayrı ayrıksı kişilerin özel günlerinin nasıl kutlandığını görmüştü. Ekrandan fışkıracakmış üzere duran kıpır kıpır dağ bayır çiçekleri kendisine de mevrut olmalıydı!

Hayır, tamamen ayrılma edilmişti. Şöyle tıpkı şey geldi aklına, acaba 5 bin hayat kendi aralarında toplaşıp birlikte “Bu kızın tevellüt gününü unutmuş kabilinden yapalım, şaşırsın, heyecanlansın, sonradan bile topluca kutlayalım” mı demişlerdi? Akşam oluşmak üzereydi, sessizlik çıldırtıcı aynı boyuta gelmişti facebook sayfasında… çabucak değişmeyen verdi, sonuç bire bir mesaj yazacak ve tanısın tanımasın herkese fırçasını atacaktı. Sebastian engel olmaya çalıştı, “Yapmayın ne lazım var, bire bir sebebi olmalı, yargılama öfkeleriniz üzücü sonuçlara faktör oluyor biliyorsunuz” diyecek olduGenç, fena hâlde ve azimli kadının sert bakışları karşısında başını öne eğdi.

“Mademki mevlit günümü kutlamadınız, artık özel bir özdek paylaşmayacağım, ne haliniz varsa görün” gibisinden, ayrılırken sevgiliye söylenecek sözlerden bazılarını sarfiyat etti. Bulunmayan namevcut, gidecekti. Onu imdi kimseler tutamazdı; Marc Zuckerberg’in bu herkesi ablukaya alan oyuncağında. Başkaca Zuckerberg’e üstelik ulaşacaktı. Yaşadığı sahne kırıklığının aynı bedeli olmalıydı ve Marc bu bedeli ödeyecek kapasiteye sahipti. Mevhum edepsizliğini yaptı ve yapmasıyla gelişigüzel, saklandıkları yerden birer birer çıkan 5 bin kişinin cevaplarıyla karşılaşmaya başladı.

Bitmiş, mevlit gününü facebook profilinde paylaşmamıştı. Tamam dizge nereden bilecekti, tamam içtimai medya özürlüydü; hepsini akseptans etti. Ve hem mevlit günün kutlayan ve hem birlikte tarihi paylaşmadığı amacıyla kendisine fırça atan takipçi/ arkadaşlarından defo dilemeye başladı.

Yoz komik ayrımsız deneyimdi; zaman olsa gine atarlanırım, 5 bin misil kusur dilemek zorunda kalsam de; ego böyleyim…

Sonuç: Sosyal medya ve bu kadar süratle gelişen uygulayım bilimi bırakın tevellüt günlerini hatırlatmayı, çıktı isimlerimizi unutturdu bize. Keşke eskisi gibi iri yollasak, çiçek buketi fotoğrafı namına töz çiçek yollasak. Elbette herkese değil amma bildirme sevdiklerimize henüz özen göstersek, facebook’ta kaybolmasak…

Bir Cevap Yazın