Elif Aktuğ yazdı:

Bakir Asır’dan Elif Aktuğ’un yazısı…

Herif elindeki telefonun bedelinin ve değme yere ulaşabilir olmasının verdiği nedensiz gururla, yazdığı mesajın sonuna iki gülücük kondurmuş. Avrat sormuş “Kime yolluyorsun gülücükleri?” diyerek.

Âdem huysuz aksi “Mehmet’e yolluyorum, bak gör” demiş, telefonu kadının burnuna sokarak. Eş inanmamış adama ve bir yolunu bulup kocasının telefonundan sözüm ona Mehmet’e, “Naaber” yazmış ve gülücük ekleyip yollamış. Mehmet’ten takkadak karşılık mevrut, “Seni düşünüyorum aşkım”… Bu hikayeyi bire bir arkadaşım anlattı, ne yapacağını bilmiyordu. Kocasıyla yüzleşip yüzleşmemekte kararsızdı. Bilmiyor kabilinden mi yapmalıydı, kafasına mı kakmalıydı? Karşılık veremedim, öz üzerimden çözmeye çalıştım derdini “Bilmiyor kabil düzenlemek benim bünyeme zarar verir” dedim, “Görmezden duymazdan gelirsem, ihtimal adamı elimde tutarım ama ona olan sevgimi tıpkısı seviyede tutamam. Ben dolma dostlukla yaşayamam”.
Arkadaşım ‘yutmayı’ tercih etti. Ocumak sezmek geçişsiz, aksata biterse ne kaybedeceğine bakman geçişsiz; baskı işler bunlar. Herkesin kişi kararı arz doğrusudur.

******

Içtimai medyada birkaç gündür, yollanan mesajın okunduğunu gösteren ‘iki mavi tık’ işareti üzerinden yorumlar yapılıyor. “Eyvah” diyorlar, “Ilgiler mahvolacak”
Güvenilir kadar değil. Tümce bu kadar şarlatan, yahudi ve ahlaksız mı oldu? İki semavi tık, benzeri ilişkiyi, evliliği, dostluğu, aşkı bitirebilir mi?

“Mesajını almadım” yalanına sığınan biri, hastalık ayrımsız yandan dahi ilişkisini süregelmek istiyor gerçekte ona benzemek geçişsiz. Hezel kabil değil mi amma? Birbirini aramayan, nakız bellek şavullamak için gücük ve içtenliksiz mesajlar gönderen, sohbet etmeyen robot çiftlere dönüştük sözde. Çok tuhaf; birçok çiftten şöyle şeyler bile duyuyorum bir yandan, “Evimize geldiğimiz devir telefonlar, bilgisayarlar tıpkısı kenara konur. Yemekte dostane edilir. Birbirimizin gözünün içine bakarız. Mutlu evliliğin sırrı birlikte budur. Mücahede vermezsen aynı molekül elde edemezsin”

Aynı cirim dahi birbirini sevmeyen, birlikte olmaktan haz almayan, paylaşacak şeyi olmayanların illet evlendiğine yaklaşmak lazım. ‘İki gökçe tık’ın yıkacağı tıpkı amor mümkün mi? Ne seven erkeği tıpkısı dolma mesajlaşma yeniden çıkarır? Bizim erkeklerimiz o kadar sahtekar, kadınlarımız o büyüklüğünde şahsiyetsiz mi? Mesajlaştığı kadınları eş ismiyle telefonuna kaydeden ve karısını aldatmayı başarı zanneden adamı, iki semavi tık çoktan yıkmış haberi yok. İstemediği kadınla sahn katılmak zorunda eğlenmek üstelik sabır edilmez benzeri kapsam; aha bu yüzden yer başa çalmak ve bire bir yastığa çıban koymaya niyetlenenlere muayene etmek lazım. “Arkadaşım evleneceksiniz madem, bırakın 140 karakterle mesajlaşmayı; bana 140 sayfalık bir kitabet gökçe yazın bakayım, evlilikten hangi anladığınızla alakalı”

Koca detoksu

Erol Evgin’den duydum bu cümleyi: “Insan detosku yapıyorum Elifciğim, huzurumu bozan ve canımı sıkan kimseyle görüşmem.” Erol Bey’e, “Pekâlâ bu büyüklüğünde taze görünüyorsunuz, neden yaşlanmıyorsunuz” kabil mutat benzeri soru sordum kendimi tutamadan. Zira hala tıpkısı delikanlı gibi. “Botoks, detoks filan yapıyor musunuz, hangi evet sırlarınızı paylaşın” dedim. “Tek yaptığım detoks, herif detoksudur” dedi. Birinci Sınıf değil mi, tek hayatımız var, kaç çağ bilahare biteceğini bilmediğimiz aynı hayata sahibiz ve çoğunu sevmediğimiz tıpkı işte, hoşlanmadığımız insanlarla geçiriyoruz.

Bağırsak huzurun iyilikle stabil ayrımsız ilişkisi var; botoks filan tıpkısı yere kadar. Yüzünüzü gülümseten kişiler kalsın hayatınızda, Erol Evgin’in yaptığı kadar. Bakir yılda bunu uygulamaya zat kendimize meze verelim mi?

Bir Cevap Yazın