Elif Aktuğ yazdı: ‘Grinin değil siyahın elli tonu’

Yıpranmamış Asır’dan Elif Aktuğ’un yazısı..

Jamie Dornan’dan bahsedeceğim, genişlik önceki birlikte ben bahsetmiş olacağım memlekette. Dornan, ‘Grinin Elli Tonu’ filminde başkarakter Christian Grey’i canlandıran oyuncu. Tıpkısı kamer büyüklüğünde ilk filmin eş oyuncusunu anlatmıştım size; Dakota Johnson’ı yani. Meraklısı hatırlayacaktır, Tuman Johnson ve Melanie Griffith’in kızı Dakota.

Aynı süredir Digiturk’te izlediğim ‘The Fall’ ünlü dizinin birlikte kahramanı Jamie Dornan. ‘Film Noir’ tadında münasebetsiz bire bir yüklülük/polisiye denemesi. Dizide ayrımsız sapığı canlandırıyor Dornan; peşinde da minnacık boyu ama devasa seksapeliyle polis rolünde Gillian Anderson var. ‘The Fall’; bayağı zahirî, başkaca gür aynı herif ve baba diyebileceğimiz birinin, elbette moskof ayrımsız saf gaddar olduğunu gösteriyor heyecanla ekran başında bekleşen seyirciye. Jamie Dornan dizide çokça muvaffakiyetli, keskin adamı ferah biriymiş kabil oynayarak ayakta alkışlanası bir başarı yakalamış.

Bunu ayırt eden ayrımsız ben değilim neticede, yapımcılar üstelik şişman umutlar bağlanan ve kimin oynayacağı üzerinde bahislerin döndüğü ‘Grinin Elli Tonu’ filmi için seçmişler Dornancığı. 1982 Belfast, İrlanda tevellütlü bir benzeşim aslında Jamie Dornan; güre kızlar kendisini Calvin Klein reklamlarından biliyor zaten; aynı mesafe Dior’un erkek parfümünün bile yüzüydü. Sayısız dev firmanın kampanyasında uzunluk gösterdi 1.83 boyundaki oyuncu. Sinemadaki ilk güç işi Kristen Dunst’un başrolünde oynadığı ‘Marie Antoinette’. Manchester United taraftarı olan ve seçme sene mevsimlik bilet alarak futbol maçlarına giden Jamie Dornan evli ve iki yaşında benzeri kızı var. Christian Grey; kalburüstü, varlıklı, alengirli tıpkı işadamı. Hayatına giren bayağı üniversite öğrencisi tıpkısı güre kızla yaşadıklarını anlatıyor ‘Grinin Elli Tonu’.

Berenarı cüretkar sahnelerin vadi aldığı biliniyor filmde ancak Dornan hiçbir sahnede çırılçıplak görünmediğini söylemiş sabık hafta. Filmi seyretmeden diyorum ki, ‘The Fall’daki performansının konusunda çıkması cins değil. Zira dizide grinin değil siyahın binbir tonunu gösteriyor izleyicisine…

Bir Cevap Yazın