Elif Aktuğ yazdı: ‘Hıncalımın cenneti İstanbul!’

Kullanılmamış Asır’dan Elif Aktuğ’un bugünkü yazısı..

Önceki periyot köşesinde ‘Bir Acun Cennetinde Yaşamak’ başlığını görünce İstanbul’dan bahsedeceği aklımın ucuna üstelik gelmedi. “Acep nereye gitti” dedim kişi kendime… Katiyen Vancouver’a gitti diye düşündüm, benim amacıyla dünyanın en sunturlu kentidir çünkü. Baktım hikaye İstanbul’üstelik geçiyor, hani şu bildiğimiz İstanbul’dahi.

Hıncalım Uluçum, İstanbul aşığı benzeri gazeteci (esasta kendisi rastgele tür güzelliğe aşıktır), çokça ortak zevkimiz olmasına rağmen bu konuda banko ayrılıyoruz. Hafta sonu Tuzla’daymış Hıncalım dostlarıyla birlikte (işte bu arkadaş ortamındaki sohbetler tarifsizdir, İstanbul’dan tekmil be mezuniyet güzeldir); sonrasında ta Bağdat Caddesi’hangi kadar kenar yolundan gitmiş. Anlata anlata bitiremiyor, Hıncalımın anlattığı İstanbul’u yakından tanımasam sevebilirim bile. Nazik korkum sevgili abimin yazısını okuyarak İstanbul’a eksilmek isteyenler olma ihtimali! Aman durun mebzul düşünün, çünkü İstanbul çabucak yaka yolu ve kafelerden oluşmuyor… Uluç’a neden itiraz ediyorum, sıralasam daha mebzul olacak.

1- Şoförle yaşamak ayrımsız lükstür, araba kullansa acep İstanbul’u sever miydi? Kullanmamasına karşın hangi kadar şikayetçi olduğunu defaatle yazmıştır. Kurallara uymayanları uyarır, köşesine taşır. Behişt eylemek çokça iddialı olur, trafikte işkence çekenlerin yaşadığı şehre.

2- Evlerinin, binalarının önünden 7/24 araba ve trafik sesinin az olmadığı ayrımsız yere behişt diyebilir miyiz? Yazıda bahsi geçen periferi şeridinde yaşayan kuzenim gürültüden, kafelerden mevrut kokudan, hafta sonları yürüyüş yollarının kalabalığından pekâlâ şikayet ediyor anlatamam. Balkonda oturmaları imkansızmış söz gelimi.

3- Arabası olmasaydı temsil, hangi diyecekti? Otobüs, dolmuş, ayakta saatlerce kesmek, metrobüs, işten yorgun geçmek ama eve bitkin sakıt vaziyette süzülmek… Nasıl…

4- Beş Altı sevimli rahat yaşıyor diyerek kaos/ titreme/ ağlatı/ acayiplik mahmul bu şehre behişt demeli miyiz? Sanırım benzeri yahut eş güzelliklerin şehrin tamamına yayılması gerekir, İstanbul’a iyicene bire bir site söylemek için.

**
İstanbul’u sevmiyorum, bana kızmayın. İstanbullu insan/dost dayanabilen ayrımsız sinirleniyor söylediğim zaman. İstanbul’dahi yaşamayan ise, Hıncalım kabil İstanbul’a methiyeler düzenlerden etkilendikleri ve magazin programlarıyla dizilerden tanıdıkları amacıyla şaşırıyorlar, “sevmiyorum” dediğimde. Şerait gerektirdiği için geldim, İzmir marşıyla üstelik ilişik olduğum yere döneceğim inşallah. O güne büyüklüğünde İstanbul’u elbette severim anlatayım…

1- Ayazağa’üstelik, Kavaklı’üstelik, Esenyurt’ta, Kayakent’te, Ümraniye’de, Pendik’te ve de şehrin göbeğinde yaşayanlar ve dolgun taşımayı kullananlar bile mutluyum dediğinde. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçaktan inip Taksim’e 3,5 saatten güdük sürede ulaştığımda. Yüzü gülen insanlarla karşılaştığımda, hal akıl sormayı bilenler çoğunlukta olduğunda, trafikte sövme duymadığımda…

2- Lafı fazla uzatmayayım, İstanbul’u sevmemin yegâne yolu, onu kalkmak. Fakat curcuna, dinleti, ön gösterim üzere katılmak, arkadaşlarla buluşup hoşbeş etmek, yıpranmamış restoranları bulmak; bilahare dahi yuvama benzemek.

**
Hıncal Uluç, yazısının böylece ‘lacerem büyük bir ülkede yaşıyoruz diyeceğim içimden, diyemiyorum” demiş, konuyu insanların nankörlüğüne bağlamış. Haddinden Fazla da dolgunca etmiş… Aslına bakarsanız, güzelliklerden tabiat ahzetmek, güzelce bakmak, iyice kısaltmak bir meziyet. Sayın Uluç bile bu meziyet olağandan var, ancak son dönemde fazla iyimser üzere geliyor bana…
İstanbul’un bahsettiği kadar güzel, ülkemizin eke olması üzere sizce ne gerekiyor; aman zinhar bundan sonra servet demeyin! 

Bir Cevap Yazın