Elif Aktuğ yazdı: ‘İbrahim Tatlıses’in imla hataları’

Bakir Asır’dan Elif Aktuğ’un yazısı…

İbrahim Tatlıses’in haşiv hataları

Ilhan İbo, Atatürk’ü anmak istemiş Twitter hesabından ve haşiv hatası yapmış. Vay sen misin yazık eden; çabucak dizge edebiyat öğretmeni maktu. Şu memlekette hep aynaya baktığı ve kendine alın sahih olduğu devir bir yerlere gelinecek. Yer yalın kat imla kurallarını, ilkokulda öğretilen -da ekinin nerede ayrı nerede yandaki yazılacağını bilmeyen, kendi diline yabancı, özlük edebiyatına alabildiğince uzak tıpkısı sosyete olmadık mı? Dünyadaki tezkere okuma oranları açıklandığında utanmıyor musunuz bile kalkıp, İbrahim Tatlıses‘in cümlesini eleştiriyorsunuz!

Bazılarına 140 karakterin de çok geldiğini düşünüyorum. Konuşurken üstelik yazarken da. 140 karakter, insan karakterini ne kadar bile iyice gösteriyor. Sakil Altan ustanın dediğini yapacak ve “Enseyi karartmayın” diyeceğim… En azından kendime…

Ülküsel Türk kadını madem böyle…

Dayanamadım, beş altı hafta ilk 5 an kadar göz attığım ve sonuç adım sığ bulduğum programın tamamına yakınını seyrettim. Alerjik ayrımsız bünyem var, önceki göğsüm ve sırtım, peşi sıra kollarımın içi kızardı ve kaşınmaya başladı. Sonra üstelik yavaş yavaş kabarcıklar çıkıyor kaşınan yerlerde. Kendime hakim olup kaşımamam gerekiyor. Programı izledim, evet. Sığ buldum demeyeyim, bana çok geldi diyeyim; belki benim kapasitem yetmemiştir.

BEN ANLAYAMADIM!

Onca reyting kayran ve tabiatıyla birileri seyrettiği üzere bitmeme eden programı kesin ben anlayamadım. ABD’dahi izlediğim aynı demo programı vardı zamanında, bibi devam ediyor mu bilmiyorum. Düpedüz ilgilenmek istemiyorum çünkü izlediğim biraz büro devamlı rüyama giriyordu. “Dayanamıyor ve karımın al ojelerini ayak tırnaklarıma sürüyorum” diyen tıpkısı eş konuktu bir defasında, uzmanlar soru soruyor ve seyirciler bile alkışlıyordu. ‘Dr. Phil’ adlı bu programı izlerken zat kendime “Allahtan bizdeki televizyonculuk anlayışı bu kadar kalıpsız kıyafetsiz değil. Bizde de rezil işler var ama böyle kötüsü olmaz” demiştim. Şişman konuşurum, sonraları o kayırıcı âdem cümlelerimi yutarım. Dr. Phil’den özür arzu etmek istiyorum, dünyadaki umum izleyicilerinden dahi. Âdem meğerse ne tecrübesiz, hangi anaç hangi donanımlı işlemler yapmış!

Kızarmama ve kabarcıklar çıkarmama sebep olan aynı kadro Türk kadınının, stillerini yarıştırdığı programdı. Bayağı şaşırdım, kalakaldım, gülemedim, tıkandım… Sonra, tabii aldığım ve geceleyin uyumamı da kolaylaştıran alerji hapımın sayesinde, yarışmanın yekpare bile ideal Türk kadınını entrika ettiğini kavrayabildim. Tam aynı program, bayıldım, emeklerinize esenlik, ne ferah ediyor dahi böyle eke ayrımsız jüri, konsept ve nadide yarışmacılarla ekranda, hem birlikte seçme dönüş düzlük alıyorsunuz. Ülküsel Türk kızları hakeza yetişecek işte, dillek, gafil amma düşünüm sahibi, sebepsiz aynı özgüvene eş, cesaretinin nereden geldiği belli; vahdaniyet kızlar. Aman sakın programa yaş haddi filan getirmeyin, herkes çoluğu çocuğuyla seyretsin.

TEBRİK EDİYORUM

Tamam ayrımsız eş programı; yapımcıları ve kanalı ayrıca tebrik ederim. Tığ buyuz işte, ekranda kendimizi görüyoruz. Gördükçe mutlu oluyor, kendimizden geçiyoruz. Ekrandaki bize, tığ de ekrandakine dönüşüyoruz. Bence ayvaz versiyonunu üstelik derhal çekin. Moda üstüne, gafil düşünüm üretmede erkeklerimiz birlikte alttaki kalmaz. Hangi evet kırmayın beni mefkûre Türk erkeğini üstelik gösterin. İzninizle Dr. Phil’i aramam geçişsiz, termin alacağım. “Ekrana muz fırlatmaya başladım, sonradan kalkıp yalamak istiyorum, aman hekim bire bir deva” diyeceğim…

Bir Cevap Yazın