Elif Aktuğ yazdı: ‘Jetli adama jet kabilinden cevap’

Eskimemiş Asır’dan Elif Aktuğ’un bugünkü yazısı…

Jetli adama jet kabilinden yanıt

Kızları ‘biricik nev’ gibi gösterenlerden, ‘evlenecek kız yok’ diyenlerden, canlı kızları filmlerde/dizilerde/hikayelerde aymaz, açık ağızlı, duygusuzlarmış kadar anlatanlardan çok sıkıldım. Genç kızların çoğu yemeden içmeden mülk/unvan/dolgunca aynı yaşam peşinde değil. Öyle bire bir takanak yaratıldı kim, gailesiz kızların biricik derdi/amacı ensesi kalın âdem sağlamak! Varlıklı insan uydurmak peşindeki zihayat kızların bile varlıklı koca bulamayan ve vaktiyle yegâne derdi bu olan anneler eliyle büyütüldüğünü düşünüyorum. Dolgunca benzeri familya eğitimine, görgüsüne erbap, kıraat şansı bulmuş (veya bulamamış) zinde kızlar güzelce hayaller kurarlar. Domuzuna ve benbenci hayaller.

Tek taş boyutundan haddinden fazla düşünecek şeyleri olan tüvana kızlar bu memleketi yarına taşıyacaklar; yarının ziyalı evlatlarına masallar anlatacaklar. Geçtiğimiz hafta tıpkı evlilik programına katılan, petrol işleriyle uğraştığını söyleyen genç erkeği reddeden kızı duydunuz mu? Adı Kaplayan olan tendürüst koca programa Dubai’den geldiğini söyledi, hususi jetiyle… Haddizatında taze eş ihtimal bunu dillendirmeyecekti amma sunucu Kendi jetinle mi geldin filvaki?” deyince kapsam değişti. Adamın dahi hakkını yemek istemem, öyle albeni kovmak için konuşmadı, hassaten alçak gönüllü olmaya da çalıştı, “Bizim yaptığımız işlerde normaldir tepkili uçak sahibi almak, anca katmerli aynı husus değildir” bile dedi. Canlı kızın Şamil’e “Olur” diyeceğinden haddinden fazla emindik görüntülük başında! Ki demezdi ki? Ama demedi. “Ben amor evliliği yazmak istiyorum, bunları anlattığınız üzere size hamam bakamam” manasında dört dörtlük cümleler kurdu ve anlaşılan beher parmağına değişik takabileceği bir tane taşları tepti!

Tüvana kızlar tıpkısı değil, bir tane cins değil, benzeri kafaya erbap değil; evlenecek kız namevcut diyenlere söylüyorum. “Ego sizin bildiğiniz kızlardan değilim” diyen kızları, vakit kaybetmeden imkanlarınızdan görmek amacıyla sizi kullanan henüz değişik kızlar için harcamayın…

Bir Cevap Yazın