Elif Aktuğ yazdı: ‘Kocasını dövmeyen dizini döver’

Bakir Asır’dan Elif Aktuğ’un bugünkü yazısı..

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar

İspanyol direktör ve senarist Pedro Almodovar’ı dünyaya tanıtan, en fena hâlde filmlerinden biridir, 1988 yılı yapımı ‘Asap Krizinin Eşiğindeki Kadınlar‘. Çokça eğlencelidir, tıpkı o büyüklüğünde de ürkütücü! Sinir krizinin eşiğindeki bire bir avrat kadar azılı ve/veya traji-gır gır biri olamaz… Hayat maalesef Almodovar filmlerindeki üzere tecrübesiz ve uyumlu değil ve aşağı de sinir sistemi dağılmış benzeri eş elini kana bulayabiliyor. Evladını öldüren eş haberlerine aşinayız, hangi yazık… Geçtiğimiz günlerde, bebeğini banyoda ölüme infirak eden kadını hatırlayacaksınız; durun sövmeden önce aynı düşünün. Benzeri kadını bu duruma iten ve fiziki sıfır şiddetin boyutu hangi mümkün? Bire Bir velet katiliyle duygudaşlık yapmanızı isteyeceğim; yumruk olacak farkındayım… Kocaları yoluyla ruhsal çaba gören kadınların kötek yiyen kadınlardan henüz balaban ruh bilimi inhitat yaşadığını okumuştum tıpkısı bilimsel makalede. Sistem o duruma gelebilir, herkesin o barbar ve bilinçaltında dürtülmeyi bekleyen içgüdüsü uyanabilir. Karıncayı incitmeyen benzeri avrat, bebeğini küvete koyarak musluğu açabilir…

KOCASINI DÖVMEYEN DİZİNİ DÖVER

Esasen güzeşte hafta kocasını çevire çevire döven benzeri avrat haberi vardı ve kadın “Erkekler dövünce normal oluyor değil mi?” diyerek soruyordu muhabirlere.

Çabukluk, yüzyılın en balaban sorunlarından biri. Yaşadığımız ve farkında olmadığımız bire bir ‘nazik site şiddeti’nden bile bahsediyor olgun adamları. Kendi yaşayamadıklarını, bastırılmış duygularını, olamamışlıklarını, zaaflarını, eksiklerini, komplekslerini hayatındaki kadından çıkaran eğitimli erkekler, kadının yeryüzü nazik düşmanı tekrar ayrımsız sosyoloji tezine bakarak. Kendinden daha deneyli ve kuvvetli aynı erkeğe doğaç ve pervasız elini kaldıran/saldıran kadın; kötek yemeyi, hırpalanmayı, başkaca ölmeyi hücre alıyor! Zayıf ve dejenere durumları kast etmiyorum; anladınız siz, şiddetin gayret doğurduğu vaziyetler bunlar! Psikoloğa/psikiyatra gitmeyi ve tedavi olmayı hep kadınlar istiyor tekrar bahsettiğim teze bakarak; oysaki tedavi görmesi müstelzim kadını o arkaç getiren ‘koca’!

Kadını beğenmeyen, daim eleştiren, tehdit fail, aşağılayan, fiziksel özelliklerini küçümseme konusu yapan tıpkı ayvaz büyüklüğünde korkunç aynı od olanaksız diyor yine tıpkı bilgi adamları ve ekliyor; “Ruhu yaralanmış ve münkesir, örselenmiş eş topluluk amacıyla çok iri bir kayıptır”… Elini kocasına veya evladına kaldıran ayrımsız eş gördüğünüzde veya duyduğunuzda bire bir düşünün o halde; bu kadar güçsüz benzeri ayla nasıl geldi?

Bir Cevap Yazın