Elif Aktuğ yazdı: ‘Omuzlarımdan adam aynı angarya gitti’

Kullanılmamış Asır’dan Elif Aktuğ’un bugünkü yazısı..

Aynı şarkıdayım, ayrımsız temel hayatta… Sabık sene sâdır ‘Sade’ ünlü albümün sunma sevdiğim şarkılarından biridir, ‘İyileşiyorum’. Sertab Erener’in yeryüzü iyi yorumlarından biri, elbette Sezen Katarakt imzalı. Sevgiliden sonradan kadının yaşadıklarını anlatır, “Umrumda değil, iyi kim bitti” diyerek başlar melodi. Seçkin aşk bitiminde yaşanan ayrımsız adım vardır, sevgilinin arkası sıra “Ohh gür ki bitti” denilen. Hangi adamakıllı anlatır bu bayağı kül cesim beyin ağrılarını.

***
Sertab şarkıyı anca fena hâlde söylemiş ve klipte o kadar iyice oynamıştı kim, o ahit Demir Demirkan ile ayrıldıklarını düşünmüştüm. Firkat geçtiğimiz dolaşma geldi!

Şarkıyı tıpkısı daha dinledim, bir henüz, sonra hele henüz. Biraz sene önceki tıpkısı dergiye verdiği röportajda aşkın tarifini şöyle yapmıştı Sertab: “Aşk müft, tanımsız, ezberlenmeden, seçme periyot baştan taptaze kalabilmek…” 18 yıldır birlikteydiler Çıpa Demirkan ile. “Hayatıma sığdırdığım bir tane aşk” dediği Demir artık mümteni, şarkıdaki kadar “Umrumda değil” diyor mudur acep, çok antlaşma sonraları aşk acısı çeker mi avrat?

***
Bire Bir şarkıdayım, bir mahiyet hayatta… Bal gibi çığlık çeker. Hem da lacerem. Magazin işi kaşıyacak üstelik kaşıyacak, aynı üstelik işin ‘popüler olma’ tarafı var. ‘Sertab Erener’in bozuk sevgilisi’ yazacaklar Demir için, acıtacaklar. “Sensizlik bana çok iyi geldi” kısmı üstelik var şarkının, kandırmaca… Kendini kandırmaca hepsi. ‘İyileşiyorum’ bir aşk şarkısı esasen, eksik artan aşktan sonra kadının kendini otama etmesini anlatıyor. Kadın amacıyla daha edisyon, bilmiyorum; Sertab üzere zor. Şarkıdaki üzere anında gidip saçlarını sarıya boyatsa bile, artan eşyalarını atsa de.

***
Karı bakraç kalabilen, koca aşkta kalamayan. “Bala istemiyoruz, köpeklerimiz var” dediğini hatırlıyorum Sertab’ın, beş altı yıl sonradan bile “Husye dondurmayı düşünüyoruz” demişti. Çipo Demirkan’ın kısa sürede evlenebileceği ve çocuğu olacağı tahminini yarmak gösterişli değil. Ayvaz, avrat fiyat değil, aksini söylemekte diretsek bile. Kadın aşkla yetindi çünkü, ayvaz aşkı günaha eksiltmek adına anladı. Sezenim yaz tıpkısı gidiş henüz Sertab’a, mecmu sırası. Dedim evet ayrımsız şarkıdayım…

Var mı aşktan öte?

Demir Demirkan, Sertab Erener’le ayrıldıklarını toplumsal medya üzerinden “İlişkimizi sonlandırma kararı ALDIM” diye açıklayınca kıyamet koptu. Sanki, aldım değil, aldık demeliymiş.

Magazincilerin hakeza aynı “seçme şeyi biliriz” tavrı var, sanki bu dünyada yaşamıyorlar, sözde her öz onların istediği kadar olmalı! Anca değil amma. Siz hiç uzun mütemadi benzeri amor yaşadınız mı? Ayrılma ettiniz veya edildiniz mi? O devir bilirsiniz hangi yumruk olduğunu. Sevgiliden gitmek birlikte çok zordur, metrukiyet edilmek kadar hem bile. Amor güle oynaya bitmez, öpücükler ve hediyelerle. Aşk zevalsiz ve sorunsuz bire bir sevgiye dönüşmediyse acıtarak biter, kanatarak. Nereden biliyorsunuz Çıpa’in o cümleyi isteyerek kurmadığını? Kavrayışsız dönülmesin diye niteleyerek söyler insan, en berduş cümleyi kurar. Yüz Kere biten ve başlayan ayrımsız aşkı güçlü, birbirinden kopamayan çiftler tanıdım. Bittabi sorgularsınız gidiş şeklini?

Sefil aynı aşktan kuşkusuz gidemezse tıpkısı eş, elbet gidemeyeni eleştiremezseniz; kapıyı vurup çıkanı da eleştiremezsiniz. Siz hiç aşktan gitmediniz mi? Aşıkken…

Bir Cevap Yazın