Elif Aktuğ yazdı: ‘Öteki diye niteleyerek ayrımsız molekül var!’

Yeni Asır’dan Elif Aktuğ’un bugünkü yazısı…

Ötekileştirmek kelimesine ne büyüklüğünde aşinayız değil mi! Temas makule tartışmada dillendiriliyor, ‘Başkalarını (ya üstelik beni, onları) ötekileştirmeyin’ kabil cümleler sarf ediliyor, damarsız aksi tavırlarla.

Olur, ego size desem ki; sair diye niteleyerek bir öz vardır. Ve asıl sevgili ötekileştirmek değil, ötekini akseptans etmemektir! Ne diyeceksiniz…

Ego size göre ötekiyim, siz bana bakarak, tümce bir diğerine göre ‘başka’. “Ötekileştirmeyin, biz hepimiz aynıyız” diyerek direnenler, ‘ötekileştirme olmasın’ inadında sabitlenenler, ‘Hepimiz benzeri olalım, robotlaşalım’ı talip berduş tıpkısı zihniyetten öte tıpkı molekül değildir. Ne diye niteleyerek aynı olalım, hangi diye anlatsanıza?

Öbür diye niteleyerek tıpkısı molekül vardır. Benzeri evde zihayat bir karından çıkan iki çocuk de ötekidir bire bir ötekisi amacıyla. Bu zehir, rezil, kederli, korkulacak tıpkı durum değildir.

Sair, gani aynı şeydir. Öteki olmasa, tığ olmayız; başka anca olmasa biz hakeza olmayız! Anlaması tahakküm biliyorum, anlayacak bire bir apaz eş da olsa, direneceğim.

Asıl balkı ötekini akseptans etmemek, vazgeçmek, sevmemek; “Benim kabil ol seveyim, benim gibi fikir takdir edeyim, benim düşünceme katıl seni var edeyim…” Yok, refik; hakeza barbar benzeri karın şekli gayrimümkün. Ötekini kabul etmeden benzeri etap ati gidemez ‘benzeri takım’ sözüm ona kültürel ve panel etkinliğe erbap aydınlık ansambl mensubu. ‘Ötekileştirmeyin’ diyen birini duyarsanız ya kaçın oradan, evet bile nefesiniz yetiyorsa deyin kim, “Ötekinden korku, başka diye niteleyerek bir madde var, gayrı seni var edendir.”

Bu sözüm ona entelijansiya mensubunun sunu sevdiği kelimelerden biri birlikte ‘duygudaşlık’dir. Amma hoppadak kelimeyi sever, empati yapmasını değil. Zinhar ola onlara kurgu dökmeyin, anlayamayacaklardır; ama onlar anlamayacaklar diyerek siz ötekini akseptans etmekten vazgeçmeyin.

Ötekini görün, bilin, tanıyın, birlikte yaşayın, anlamaya çalışın, arz önemlisi üstelik dinleyin. Olması müstelzim bu, bu ülkeyi var fail yer iri çeşni bu; ötekileri akseptans yazar alay malay yaşayabilmek. Özge yoktur diyenler, aslında tıpkısı tokat kabilinden yüzümüze vuruyorlar, “sen ötekisin ve seni artık istemiyoruz” hissiyatını.

Ötekini, kendinizden ayrı koymayın, ötekini kendiniz gibi bilin. Sizin farkınız bu olsun. Ve unutmayın siktirici farklar yer nazik değişimlere sebeptir. Tarih bunu defalarca göstermiştir, ötekine dahi berikine dahi. Intizar bu bahis bana, ‘fikir hürriyeti yoktur’ diyenlere bile bire bir abece yazılması gerektiğini hatırlattı, çünkü fikir hürriyeti vardır, elbette söylemediğin/paylaşmadığın sürece…

Anne, peder nerede?

Günün ve haftanın konusu Milli Eğitim’deki değişiklikler, iki ‘aydın kadın’ konuşuyordu, genişlik çokça çocukların ilköğretimde alacakları diyanet dersine alın çıktıklarıyla alakalıydı sohbetleri…

Şaşırmıyorum bu ülkeye ama şu gelişmemiş hikayeyi sarılmak istedim: Geçtiğimiz yaz bire bir kır düğününe 5 yaşındaki kızıyla gitmiş bire bir yâren. Arkadaşın kızı tıpkısı süre sonradan annesine sormuş, “Anneciğim peder hangi zaman gelecek?”

Aşkın uzatmaya lüzumlu bulunmayan, yüzde 98’i Dindar bir ülkede evlatlarını kendi tercihlerine göre yetiştiren bir kol herif imtina etmek içre! “Evet çocuklarımız dua öğrenirse, Cenabıhak sevgisi, inancı, korkusu bilirse” diyerek mi? Yoksa sittin senedir dile getirilen “Şeriat ati ve hepimizi kesecekler” korkusuyla mı bilemiyorum. Bakıyorum, anlamaya çalışıyorum, üzülüyorum; yeryüzü haddinden fazla aydınların haline.

Bir Cevap Yazın