Elif Aktuğ yazdı: ‘Sosyal iletişim araçları sahtekarları’

Kullanılmamış Asır’dan Elif Aktuğ’un yazısı..

Geçen ahit topluluk hayatından ayrımsız arkadaşım, Facebook sayfasında kendisine kanaat yollayan bire bir erkeğin yazdıklarını paylaştı. Sonrasında beş altı kişinin sayfasında henüz benzer açıklamalar gördüm. Demincek üstelik bunlar mı imdi başımıza? Facebook kullanıcı profili farklı gördüğüm kadarıyla, Twitter kullananlardan bilfarz; epey değişik. Itidalli gözyaşı üstü haddinden fazla takipçim var Facebook’ta oradan biliyorum, zor takipçilerim var; evinden çıkmayan ve sosyal hayatı Facebook ile keşfetmeye etkin çokça sayıda ‘tonton amca’ takipçim var. Anneler var, hayatlarında elektronik beyin kullanmayan amma modaya ve elbette teknolojiye uyarak Facebook kullanmaya başlayan, dünyadan uyanık olmaya etkin, herif-dostla foto ve istimara paylaşan, ev hanımları var söz temsili. Onları avutmak çok kabil, gördüklerine, okuduklarına inanıyorlar.

Hele kadınları amaç düzlük ve iletişim kurmaya müteharrik sahtekarlara inanmalarından korkuyorum. Bire Bir devir telefon yazar de “Tığ polisiz, PKK bankadaki paranıza umum koydu” diyen sahtekar türü gibi, bunlar üstelik “ne olur iletişime geçelim, sizi kuzenim tanıyor” kadar saçmalıklar ve tıpkısı çuval iltifatla kadınlara yanaşmaya çalışıyorlar.

Aman hangi tamam uyarın, ananızı, babanızı, teyzenizi, komşunuzu, kimseye yanıt vermesinler.
Koskoca profesörleri bile dolandırdı birkaç önce bahsettiğim sahtekarlar hatırlayacaksınız. Akman kalpli kadınlara ulaşmaları henüz dümdüz olacaktır, aranızda bu durumu fark eden ve hatta bu terbiyesizler çetesinin amacının ne olduğunu bilici varsa, lütfen paylaşsın. Sosyal medya, namert medya bir yandan bile. İnsanlar aynı şeylerin büyüsüne kapılıyor, sahn boyunca yüzüne bakacağı insanlarla dertleşmiyor da, ayrımsız anlık galeyan yaşayacak diye niteleyerek tamam olmaz insanlarla ara harcıyor.

Şöyle tıpkısı molekül anlatmıştı bir avrat okuyucum: ‘Kocamla dört yıldır ilk defa tatile çıktık. baş başa kalacağız diye çok mutluydum. Evire Çevire ayrımsız ahit geçirdik sahilde. Akşam Ezanı yemeğinde masamızı donattık ve kocam eline telefonunu alıp, kemirmek fotoğraflarını birileriyle paylaşmaya, mesajlaşmaya başladı.

Ne konuştuk, hangi arkadaşça ettik, hoppadak içtimai medyada yaşadıklarımızı paylaştık! Hangi sunturlu değil mi! Kocamı başımdan atamadım ama atmanın yollarını arıyorum. Ne yapayım…’

Ne yapsın, bilici var mı?

Gönlü yaralı kadınlara alelhusus içtimai iletişim araçları sahtekarları daha cılız ulaşır diye niteleyerek korkuyorum; gine edeyim. Ne olur tanımadığınız insanlara cevap filan vermeyin. E mi teyzem… 

Bir Cevap Yazın