Elif Aktuğ yazdı: ‘Ütopya hangi emretmek Acun Komutan?’

Bakir Asır’dan Elif Aktuğ’un yazısı..

Ütopyanın lafız anlamı şöyle; ‘Aslında var olmayan mutasavver ülkü toplum’! Yine Yunan dilinden dünyaya bağış tıpkı anlam/kelime, karşılığı üstelik lügat köklerine bakacak olursak tekmil anlamıyla ‘olmayan ülkü ülke/yer’. Platon, ‘Devlet’ adlı eserinde evire çevire anlatır zat mefkûre toplumunu ve nasıl yaşanırsa mutlu olunacağını. Üçe ayırır toplumu, kanaatkar işçiler, kabadayı askerler ve efdal yöneticilerden bahseder. Platon’dan sonra ütopyadan bahseden ve bu konuyu ele kayran onlarca filozof olmuştur. Farabi dahi yer büyük düşünürlerden biridir, Şarki felsefesinde ütopik devleti, yani adil ve erdemli bir toplumu yöneticileri üzerinden anlatır. Özelliklerini sıralar ve şöyle der, idareci elçi vasıflarına ehil olmalıdır! Sıkıcı mı geldi size; konuyu ‘mastürbasyona’ getirmemi mi bekliyorsunuz? Biraz elan bekleyin o halde! Yahut “Haddinden Fazla beklersiniz” mi desem bilemedim…

Marifet çokça can alıcı, bugüne büyüklüğünde tıpkısı öğün üstelik hak gelmediğim programın adını “yayında mastürbasyon yapıldı” haberi/cümlesiyle duymuş oldum. Bire Bir eve tıkılan bire bir takım insanın birbirini yemesi üzerinden reyting bekleyen, bire bir şekilde içeriği kurgulanmış bir tezahürat programı kadar sağlık bana, bu vesaire. Öylesine tıpkısı seyirlik, bire bir husus vaad etmeyen, seyirciye benzeri gram faydası sıfır, eğlendirmeyen, fikri anlamda bir katkısı sıfır, hasbi benzeri yapıt.

Ihtimal yanılıyorumdur, ihtimal yayıncıların bu müthiş şovunu anlayacak kapasitem yoktur; türlü. ‘Biri Bizi Gözetliyor’lardan beri bir şeyi düşünürüm, mevki yarışmayla yatıp kalkarken bir nöbet üstelik seyretmediğim üzere kendimi “dışlanmış, acayip, yalnız” hissettiğim günlerdi!

İşim gereği göstergeç izlemeye geçenek ayırıyorum, popüler kültürden ve dünyadan haberim olsun istiyorum, insanları neyle uyutuyorlar, neyle mutlu ediyor yahut seyirciyi nelerle kandırıyorlar varsaymak istiyorum. Bundan Sonra gördüklerimden hiç hoşlanmıyorum; insanları ahmak yerine koyan, gidi, hadsiz yayınlardan bıktım usandım! Kimsenin o seviyede olduğunu düşünmüyorum, yayında istimna yapılması veya yapılmaması zerre büyüklüğünde umurumda değil!

Nişane başlı başına zaman kaybı. İzlenmemesi bu yüzden, izlensin diye kanalın değişik programlarında ‘Ütopya’dan bahsedilmesi bu yüzden. Ütopya, var sıfır ülkedeki ülküsel insanlardır diyen hep filozoflar yanılmış cins mi? George Orwell, ‘distopya’yı anlattığı ‘1984’ adlı eserinde ati karşı korkularını dile getirirken, korkarım bizim televizyonculuk anlayışımızdan dahi bahsediyordu!

Dedim ya istimna bildirme arı çizgi biçimi şöyle bire bir uzaktan ekrana bakacak olursak. Dünya Bey, gençler sizi çok seviyor ve izliyor; onlara ütopyanın köken anlamını belletmek ve işi ilkelce boyuttan fark etmek sanırım size düşüyor…

Bir Cevap Yazın