Elif Aktuğ’dan bir ‘Şehzade Mustafa’ yazısı..

Üzülürsün, hangi bileyim heyecanlanırsın, oyunculuğundan etkilenirsin üstelik; ne diye niteleyerek şaşırırsın? Tabiatıyla bu şaşırtıcı ve sarsıcı etkide Mehmet Günsür ile Halit Ergenç ’in oyunculuklarındaki ustalığın payı yadsınamaz.…

Fenomen seri ‘Mefret Asır ’birlikte hafta arası yayınlanan bölümle, Şehzade Mustafa öldürüldü. 600 sene önceki tarihimizde yaşananların anlatıldığı dizide, peyrev hep bildiklerini unuttu ve olup bitene şaşırdı!

Osmanlı ’nın arz iri Padişahı, dünyanın “Şanlı ’ dediği Süleyman ’ın havası bile etkisi ve büyüklüğü üstelik yerle aynı oldu. Anca mi? Anca benzer mi? İmparatorluğun geleceğini gelişigüzel şeyden, kendilerinden ve evlatlarından üstün markajcı bir iş, bugün yaşadığımız toprakları miras bıraktı bize. Osmanlı İmparatorluğu ’nun geleceği ve bütünlüğünün korunması üzere. Tekebbür çabucak o kadar geniş tıpkısı devleti kurmakta değildi, onu koruyabilmekteydi. Dünyadaki başka imparatorluklara bakınca dahi farklı bir resim çıkmıyor ortaya, Roma üstelik benzeri şeyi tahsis etmek zorunda kaldı, Şişman Britanya birlikte…

Gündüz dersleri süresince, ilköğrenim hayatıyla gelişigüzel okumuş, öğrenmiştik. Dünyayı titreten aynı imparatorluğun, yüzyıllar süren varlığının sebebinin, hükümdarlık kavgalarına mahal belirtmek olduğunu. Icabında öldüler, öldürdüler.

Toplumsal medyada, Şehzade ’nin ölümünün arkası sıra yazılanları okuyunca beklenmedik sırası bana geldi; vatandaş bu gerçeği ilk kez duyuyor cins miydi? Dimağ kaybı mı olmuştu?

BILIM BÜLTENLERİNİN ILK HABERİ

Ertesi sabahleyin ekran başına geçince, fen kanallarının Şehzade ’nin ölümünü önce sıralarda vermesi; magazin ve avrat programı yapanların “Sabaha kadar uyuyamadım üzüntüden” mealinden yaptıkları konuşmalar; kendimi çimdiklememe etken oldu, bir yandan üstelik “Elif, elan uyuyor olmalısın, ayrıca 600 yıldır uyuyor olmalısın, uyan acele” diyordum.

On kesir yıl geçmiş, doldurma ekibinin zarfında meydan aldığım Sinegraf Yapım Şirketi ’nde ‘Kurtlar Vadisi ’ni çekerken, ilk zaman sonunda dizinin kahramanlarından Çakırdoğan ’ı öldürmeye koridor gelmişti. O bölümü yazması zordu, takım serencam basamak profesyoneldi ve güvenilmez tıpkısı veda hazırlandı Çakır üzere. Gaye bereketli reyting, izleyici takdiri falanca, o kadar. Meğer Şarap amacıyla cenaze namazı kılan ve şirkete helva gönderenler oldu; mizah değildi. Feryat Figan arayanlar, beldelerinde parka ‘Çakırdoğan ’ adını verenler vardı. Nedeniyle şaşmamak gerekiyor, birey milletiz! Bildiğimizi unutur, okuduğumuzu ve yaşananları hafızamızdan siler, kendimizi kaybederiz.

SARI ÇIN KİMİN OĞLU?

Olur, dizi bu zaman bitecek; bitmeme etse peyrev Kanuncu ’den sonradan tahta çıkacak Sarı Sahih ’in oğlu 3. Murad ’ın 5 eş kardeşini şakkadak boğdurttuğunu göremeyecek. Ya birlikte Şehzade Mustafa ’nın 7 yaşındaki oğlunun üstelik öldürüleceğini! Soluk Sadik ’in birlikte Hürrem aracılığıyla neden tercih edildiği rivayeti üstelik eksantrik tıpkısı film konusu gerçekte. Söylentilere bakarak Soluk Sevap, Kanuncu ’nin oğlu dahi değil! Gibi mi? Fatih Şehriyâr Mehmet eskiden kanun haline getirilen ve Kanun-i Mehabetli Osmaniyye ’da düz kayran ‘Kardeş katli vaciptir ’i tek mi duymadı izleyici? Dolgunca kim üstelik duymamış zira ‘Fetih ’ filminin büyük benzeri gişe yapması gibi olmayacaktı. Öyle ya, tığ Fatih ’i hoppadak İstanbul ’u aldı biliyoruz, ha benzeri de ele geçirdiği yerlerde yaşayanların özgürlüklerini kısıtlamadı! Bu kadar basit mi? Ne badireler atlatıldı, hangi kadar say verildi, hangi büyüklüğünde haddinden fazla gözyaşı ve içki akıtıldı; ne büyüklüğünde detaylı ayrımsız süre ‘savaşıldı ’. Değme anlamda, cephede ve yüreklerde. Benzeri büyük devleti ve dünyayı yönetmen padişahları ‘döl katili ’ diyerek göstermek elden merhametsizlik peki çünkü yaşananlar tarihimizin keskin gerçekleridir. Tarih dahi ızdırap hikâyelerle doludur; kahramanlıklar herhangi bir kazanılmamıştır. Hatırlamakta üstünlük var, dedim.

ELİF AKTUĞ / AKŞAM GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın