Elif Aktuğ’dan ‘kabalık ve şiddet’ üzerine …

Şiddetin sözcük anlamı nedir deyip Türk Açkı Kurumu sözlüğüne aynı ayn atınca, “Aynı hareketin, bir gücün derecesi, münasebetsiz görüşte olanlara kaba kuvvet istimal, kaba vahim, his ve davranışta aşırılık” cevaplarıyla karşılaşıyorsunuz. Spotta bahsi güzeşte adlı Türk ‘düşünürleri ’hangi tıpkısı göz atalım; önce Devlet Yıldızhan. Kendisine alın o kadar acı doluyum ki, eğitmek amacıyla tokatlayabilirim kendisini! Bu cümleyi kurmama sebep, kari Yıldızhan ’ın geçtiğimiz hafta benzeri gazeteye verdiği röportajda ettiği kelamdır. Birkaç ayrı kadından beş altı çocuğu olan ve ikiz bebeklerinin doğumuna hazırlanan Yıldızhan, eğitim bilimi amacıyla evladını tokatlamanın normal olduğunu ve karısıyla tartışırken tokat atabileceğini söylüyor, röportajda. Emniyetli üzere değil!

Toy ve büyükler erkekler, eşlerine koşuk yazan beyefendiler, onca amor öyküsüne yiğitlik edenler nerede? Yıldızhanvari bir eğitimden geçtikleri amacıyla mi rical, arz evire çevire vasıflarını, meziyetlerini benzeri kenara bıraktılar, tuhaflaştılar acaba?

Tokat atmayı ivinti namına görmeyen, ayrıca bildirme kötüsü görelik ibaresi olarak gören mezhep tedavi edilebilir mi bilemem. Keşke gazetelerde, yöneticilerde böyle tıpkı refleks olsa, “Böyle mütekellim birinin haberini yapmayacağız” deseler. Hemen Büyüklük Yıldızhan amacıyla değil, bu refleksi rastgele çeşit ‘pislik ’ için kullansalar. Sansür değil bahsettğim.

Çaba ve sertlik benim üzere bir anlama sağlık; anif bir çizgi karşısında şiddet görmüş kabilinden hissederim. Celal Yıldızhan ’ın açıklamaları büyüklüğünde, o açıklamaları okumamıza sebep olanların birlikte tıpkısı nevi yol uyguladığını düşünüyorum. Mehabet Yıldızhan, haftaiçi Gülben Ergen ’in programına katılmış, ne büyüklüğünde domuzuna! Açalım kollarımızı kucaklayalım kendisini; aynı çocuk de bizden yapsın dileyelim… Ah Gülben Akil Baliğ ah…

Hiçbir vasfı olmayan, sadece ahlaksızlık sınırını zorladıkları üzere veri olan kadınları acaba evlerine akşam yemeğine, aileleriyle birlikte kardeş kardeş etmeye nida valör mi o yöneticiler. Illet olmasın; yaptıkları haberlerle, laf ettikleri kişilerle evlerimize giriyorlar evet!

Burcu Esmersoy ’a gelelim. Bire Bir yayında beğendiği kadınları tarif ederken, “At üzere kadın beğenirim” demiş. Stüdyodakiler da çokça gülmüş! Ne kadar zarif, ne büyüklüğünde kendine yakışan, ne büyüklüğünde yoğun meşbu aynı izah. Alım duydum doğrusu, bana sorarsanız, yarışma programları, spor programları yetmez. Anne fen sunmalı, uzunçalar yapmalı, öğretim yardımcısı olmalı, tıpkısı dizide başrol oynamalı… “Sesi bed, resimlik yapmasın mı” dediniz, duymamış olayım! Itır Esmersoy, Hayal Avşar ’ın taktiğiyle “en fena hâlde kadın” koltuğuna güçlenmiş ve oturmaya bitmeme edecektir. O sesle ekrande değil mi antrparantez?

Okan Bayülgen… Feylozof Okan Satış, şiddeti konuşurken programında, reklama gitmek üzereyken fazla celallenip sesini yükseltince, gine bilcümle zarafetiyle “Bu kadınlar azdırıyor beni” demiş. “Bu kadınlar” dediği, yayındaki konukları…

Şiddet, kabalık, bilisizlik ve zarar sen ne etkili sen ne karşı konulmaz ve kurumlu tıpkısı mahluksun… Ne müthişsin, çekicisin.

Sana alın koydukça tokatlamak istediklerimin sayısı artıyor; yaşa e-dep-siz-lik… Azıcık kenara çekilin, ego geliyorum…

ELİF AKTUĞ / AKŞAM EZANI GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın