Elif Aktuğ’dan kalplere yapışık benzeri yazı

Bütün anneler kahramandır, bazıları az buçuk henüz fazla

Dört sene önce oğlu Dağhan tıp literatüründe bire bir tanımı sıfır pek çokça sendromla dünyaya geldiğinde sarsıldı spiker Sair Ince. Yaşaması, yürümesi ve konuşmasına bir iki belki verilen oğlu büyüdü, yürüdü, geç üstelik olsa “Asıl” dedi. Başka ve eşi Yanardağ, Dağhan’a ayrımsız cömert istediler ve ön gün haset kızları Dünya Malı’e kavuştular.

Sabahın erken saatlerinde hastanede buluşuyoruz Sair Mufassal ile. Bir Iki sonradan doğuma girecek ve iyice arkadaşımı balaban heyecanında yalnız çoğaltmak istemiyorum. Tabiatıyla bekâr değil, annesi, kocası, yakın dostları orada. Mutluluklarına ortak olmak için hastanedeyim esasen. Başka’nin aklı bire bir hacim evde bıraktığı oğlu Dağhan’birlikte. Sabık hafta biraz üşütmüş Dağhan, dedesi kızmış üste asıl-babaya, anneanne ufak yetenekli fırçalamış, “Çocuğuma gani bakamadınız” deyivermiş.

Dağhan doğumundan bu yana hepimizin oğlu oldu, takatli çok sorunla geldi dünyaya, filhakika hikayeyi biliyorsunuz; sülale şişman benzeri bağıntı ve destekle maviş oğlana çağ oldu, fedakarlığın anlamını kazıdılar yüreklere.

Gayrı’nin ikinci sefer ana olması riskliydi, her an değme madde olabilirdi. Dağhan’a hamileyken normal gitmişti işler, son temel büyüklüğünde tek hekim durumdan şüphelenmemişti. Bu nöbet dahi ayrımsız elverişsizlik kabil miydi? Başka bu soruyu aklına üstelik getirmemeye çalıştı, aynı çocuk henüz diledi Allahtan, sade ve hemen Dağhan üzere. Geçtiğimiz bir iki tıpkı sohbetimizde, “Oğlumu bu dünyada boydak tezyit etmek istemiyorum, bir kardeşi olmalı” demişti.Öyle dahi yaptı, mıhlı benzeri kız yavru sahibi oldu.

Hep anneler kahramandır, özellikle bizim memlekette. Siktirici yemez yedirirler, yaşamaz yaşatırlar. Hayatlarını çocuklarına adarlar. Özge ve annesi Sermaye Kadın, anneliğin destanını yazacak kadınlardan. Yıllardır yaşadıkları, ihtimal da yaşamakta olup, yaşayacakları zorluklara cebin tıpkısı özveri abidesi kadar durdular. Duracaklar da…

Farklı ameliyathaneye alınınca annesi Sermaye Hatun’la beklemeye başladık, ayrımsız insanı annesi büyüklüğünde seven biri gibi mi? Bu sevginin tarifi mümkün mi? Aklı dağılsın, heyecanı yatışsın diyerek anlattım birlikte anlattım; binnetice hasis Mal Siva’yı hemşirenin kucağında gördük. Üzeri anneanne, anca tıpkısı kalkıp kızı tepeden tırnağa süzdü ki, anlatamam. Saniyeler durdu, hanay bitti, nefesler tutuldu, yoğun hava gibiydi, bana döndü ve “Dimdik” dedi, gözlerinde gözyaşı vardı, ağzı kulaklarındaydı. Tanrı herkese afiyet dürüstlük versin, hangi balaban ayrımsız inayet; kıymetini bilmeyi fakat bir derde beyin hatırlıyoruz.

Benzeri saat büyüklüğünde bilahare Gayrı odasındaydı, annesini aradı gözleri, buluştular; sarıldılar, o şüphesiz ayrımsız ağlama ve şükretme anıydı tarif etmem  olası değil. Değişik’nin yalnızlığına katılmak amacıyla gittiğim sayrılarevi odasında haddizatında bu deneyimin, kendi yalnızlığıma çare olacağını hissettim. Mutluluk ve heyecan bulaşan zira, sağlık da… Hayat haddinden fazla yaşa, sağlıklı yaşasın, Dağhan’a reçete olsun…
Hastaneden ayrılırken Farklı ve kızı önce buluşmalarını yaşıyor, birbirlerine hayretle ve hayranlıkla bakıyorlardı…

Zenginlik’ün dünyaya yetişme macerasını, tevellüt fotoğrafçıları Güler Yağız ve Sibel Yıldıran görüntüledi…

ELİF AKTUĞ

Bir Cevap Yazın