Elif Çakırdoğan: ‘Kimlerin mumu söndü’

Kimlerin mumu söndü

Niye şaşırıyorsunuz kim, ego on paralık şaşırmıyorum elhak!

Detaylı benzeri aradan bilahare Mehmet Mualla Erbil ’mağara halt yemesiyle toplumsal tahteşşuur ortaya döküldü.

Halt diyorum çünkü, bu olayı azaltmak amacıyla “patavatsızlık” kelimesiyle ifade edenleri üstelik işin içine katıyorum.

Içtimai bilinçaltı diyorum çünkü, bu biraz kendini bilmezin dile getirdiği tıpkısı kapı değil.

Çıkın hariç, sevgili önünüze çıkan Beyaz Türklere, “ne var kim bunda canım, şaka yapmış” diye esasen zihinlerinde benzeri düşüncelerin gizlendiğini bu şekilde ortaya koyacaklar.

Kanıt ediyorum kim, Mehmet Yüce Erbil, cumhuriyet ideolojisinin bire bir prototipidir.

Ama birlikte abarttın, cumhuriyetle derdin varsa git ayrıksı yerde hallet demeyin. Cumhuriyetle hiçbir sorunumun olmadığı açıktır, sorunum sadece ideolojisiyle.

Laiktir, Türk ’tür, sözümona birlikte Sünnidir, Erbil. (Aleviliktir, Sünniliktir; dergahtır tekkedir nedir bilmez amma, lacerem oluyorsa oluyor, Sünni oluyor aha!)

Cumhuriyet Altını lacerem bir Sünni Türk modeli ihdas etmek istediyse, ona tıpatıp uymaktadır.

Kazanç ara sıra Ergenekon esprisi de yapar, Parafin Türklerce alkışlanır bu adam!.. Hatırlarsanız, (Ilhan Selçuk ’un, Kemal Alemdaroğlu ’nun falan gözaltına alındığı günlerdi), programa geciken Paris Hilton amacıyla, “Ergenekon soruşturmasına takıldı, o yüzden gecikti” diyerek dayanılmaz sıcakkanlılık toplamıştı!..

Neyse, meselemiz Mehmet Şanlı Erbil ’mağara kendisi değil, prototipi.

Bu porototip devir içinde oluştu.

Bu, şuursuz kadar görünse birlikte, esasta cumhuriyet altını ideolojisinin birlikte er döneminde özellikle yansıtmaktan çekinmediği tıpkısı düşüncenin ürünüdür. Alevi kardeşlerimiz değme hangi kadar vargüçleriyle Osmanlı ’evet saldırı edip cumhuriyeti esas tacı etseler üstelik, cumhuriyet altını on paralık de onları baş tacı etmemiştir. Cumhuriyetin “kadro”lu ekibinden Yakup Kadri Karaosmanoğlu ’nun “Saf Cet” romanına bire bir bakın. Kösnü düşkünü, anormal benzeri adamın Bektaşi şeyhi olunca dergahında ne garip süprüntüler çevirdiğini hikayet bedel. Romanın tıpkı bölümü birlikte “Bektaşi Tekkesinde Mumlar Lacerem Söner” başlığını taşımaktadır.(Im tarihi 1923 ’garip.) Hoppadak Alevi Bektaşi tekkeleri değil, Sünni tekkeleri üstelik bir tane tümen devri romanında arz aşağılık tasvirlerle yerini alır.

Bu örnekleri alevlendirmek isterseniz, cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını tıpkısı inceleyin, karşınıza sâdır örneklere şaşıracaksınız. Bildirme eskimemiş örneklerden biri da Haldun Taner ’dir. Milli Yetişek Bakanlığı ’nın 100 Esas Yapıt zarfında öğrencilere dağıttığı “Şişhane ’ye Baran Yağıyordu” kitabındaki şu cümlelere bakınız: “O ne kurnaz hindir, o hangi caygın dinli Kızılbaştır.”… “Ve işte o anda, tövbeler olsun, abla-cömert, Kızılbaşlar kadar sarmaş dolaş oluverdik.”

Aha cumhuriyet ideolojisinin yeşerttiği laik, modern, modern Türk kafası budur.

Bu kafaya bakarak din ve kült adamları, dini ritüeller doğrudan mevrut bütün imkanlarla karalanmalıdır. Cumhuriyetin yeni tıpkı eş modeli vardır ve bu model, dini sembollerden türlü olduğunca ırak tutulmalıdır. Bu nedenle bile, edebiyatta, sinemada, seçkin alanda dini değerler ve semboller, din adamları kortej konusudurlar.

Yazının cemi bile burasına gelmişken, Erkinci Kanı Topluluğu ’nun Alevi-Bektaşi Araştırmaları Merkezi ’nin direktörlüğünü yapan Şenol Kaluç ’u aradım.

Acep hasis yanılıyor muyum, abartıyor muyum, işi bu büyüklüğünde doğacak götürmekte haksızlık mı ediyorum diyerek.

Oooo… Şenol ’u dinleyince içime su serpildi. Ayrıca onun dillendirdiği şu ifadeyi, burada dile getirmesem olmazdı.

Şenol Kaluç, evveli bir dertten muzdarip Güner Ümit ’i birlikte hatırlatarak, Mehmet Mehabetli Erbil ’le ortak noktalarına ilgi çekti: “Bu iki beniâdem format itibariyle, kendisini ‘laik ve gündeş ’ kendisine tanımlayan Aleviler için çokça ırak tipler değil, antrparantez geçer not bile sayılabilir. Buradaki sav, çağcıl görünümlü, ilmek ile ilişkilerini bütün üstelik rejiminin istediği şekilde vicdanına hapsetmiş “laik ve modern” iki ismin, ancak “Sünni bire bir yobaza” yakışacak tıpkısı kurum sergilemeleridir.”

Aleviler, esasen “kendilerinden” bildikleri insanlardan bu kabil şeyler duyduğunda bundan sonra öfkeleniyorlarmış!.. Yani ortaya sâdır boyut Kaluç ’un tespitine göre tam bire bir “Sen de mi Brütüs!” vakası…

Konu bir tane bir fıkra hacminde değerlendirmek amacıyla haddinden fazla degaje ve kılçıklı detaylar içeriyor.

Şunun altını gene çizerek konuya son vereyim: Edebiyatçısı, yönetmeni hakeza olan aynı zihniyetin şovmeni birlikte hakeza evet.

Yoksa, Hazreti Mehabetli ’yi sevenlere edilecek iftiradan hicap kıymet insan…

Elif Çakırdoğan

Bir Cevap Yazın