Elif Key ‘Yaprak Dökümü’nü yazdı…

Türkiye ’nin Lost ’u!

Türkiye, böylecene Uğurlu ailesiyle vedalaşıyor…

Reşat Nuri Güntekin ’mağara yazdığı Yaprak Dökümü bire bir çağ romanıydı 174 bölümlük kol oldu. 5 yıldır milli maçların da yer büyük tehdidi olan dizide finale üç kala Türkiye, Tekin ailesinin sonunu alçalma ediyor. Sülale ağız ağıza dağılacak mı? Ağaçtaki bilcümle yapraklar dökülecek mi? Yoksa mutluluk gözyaşları mı akacak gözlerimizden?

Çok deşerseniz herkesin hayatından ayrımsız “Varak Dökümü” hikâyesi çıkarırsınız. Sizin olmasa dahi anneannelerinizin hayatı acılara gark reşit, dedelerinize ilgilendiren bir koru üç paraya satılmış, üstüne deminden siteler dikilmiştir. 5 yıldır televizyonda seyrettiğimiz Tekin ailesinin gerçeği esasta tıpkısı yandan Türkiye ’nin günümüz gerçeğidir, eskimeyen hikâyedir. Kısacık aynı kitaptan yola çıkıp sonuç 5 yılımıza damgasını vuran diziyi; karakterlerini, köşkü, ailenin altında gurur verdiği ağacı dizinin senaristleri Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu ’yla analiz ediyoruz. Onlar yazar, bense ferah tıpkı peyrev. kimi zaman gözlerimiz doluyor konuşurken. Türk seyircisi akıbet yılların sunu kalburüstü dizisiyle değil bile sanki Tekin ailesiyle vedalaşmaya hazırlanıyor.

Hikâyenin başı…

(Dizinin evvel sezonunda Oğuz ile Ali Ikbal Satma ’mağara geçmiş karşılaşmaları, yer sarsıcı bölümlerden biriydi…) Çiçekleri seviyorsunuz değil mi? Bahçenizde yetiştirdiğiniz çiçeklerden bahsediyorsunuz arada bir duyuyordum. Şayet paranız yoksa, ne büyüklüğünde uğraşırsanız uğraşın topraktan istediğiniz kokuda, istediğiniz renkte, çiçek alamazsınız güvenli olun. Babasınız, ilkokul kıta çocuğunuz var değil mi? Alelhusus tıpkı meccani sıklet bakalım. O ihtiyaçlar benzeri karşılanamasın birlikte görün! Ömrünüzün sonuna büyüklüğünde hemen yaprak dökümü manzarası seyredersiniz!

Dizinin kitabı 24 Çatlak ’ta satışta

Geçek D, dizinin fanatikleri için tıpkı pusula hazırlığı içre. Adı anlaşılan değil. Kitapta Gümüş Varak Dökümü ’hangi dayalı yazılar, dizinin vurucu replikleri olacak. Resimli anlatı tadında basılacak kitap 24 Antrakt ’ta, Murdarilik Felçliler Derneği yararına satışa sunulacak.

Kanada ’dan de Lazın Köşkü ’elbisesiz görmeye geldiler

Beylerbeyi ’ndeki köşkün sahibi yıllardır burayı sinemacılara kiraya veriyor. Henüz ilk Çemberimde Gül Oya dizisi de burada çekilmişti. Köşkün sahibi, evi geçmiş gezdikleri zaman Altın Varak Dökümü ekibine “Çağan genelleri buradan alıyordu” diyen, cazibe açılarını anlatan, kendini çıktı Tekin ailesinden sayan biri. Köşk, “Lazın Köşkü” diye biliniyor. Almanya, Hollanda, Kanada ve İran kabilinden ülkelerden üstelik bu köşkü görmek için Beylerbeyi ’hangi gelenler var. arada bir ziyaretçilerin evden eş fotoğraflarını, sakat senaryoları hatırat olsun diyerek yürüttüğü görülüyor.

Dizi üzere 15 bin 660 sayfa senaryo yazdılar

138 sayfalık benzeri kitaptan 5 almanak senaryo derk etmek tabiatıyla değme yiğidin kollarını sıvayıp da girişeceği tıpkısı aksiyon değil. Dizinin senaristleri Melek Gençoğlu ve Kraliçe Yörenç (sağda), senaryoyu kitaba baka baka yazmadı. Romanda yegâne satırda sabık karakterlere aynı sahn verildi. Hikâyeye ayrıksı karakterler eklendi. Rastgele kürsü amacıyla sayı farkı 100 bap senaryo yazıldı. 174 ’üncü bölümde bitecek diziye, toplamda yaklaşık 15 bin 660 laf senaryo yazıldı. Varak Dökümü, yayınlandığı sürede “yeryüzü bol Türki konuşulan dizi film” namına RTÜK ’ten armağan aldı.

Elif Key

Bir Cevap Yazın