Elif Şafak: ‘Halk ihanete tutulmuş hissediyor’

Edip, üç yıl önce esrar komutan şüphesiyle gözaltına alınan mimar Yaser Itibar Can’a eziyet yapıldığı, aday ve eşeysel tacize maruz kaldığı iddiaları olduğunu, elan bilahare de polis güçleri aracılığıyla ihbarcılık yapma baskısı altına alındığını belirtiyor. Zinde mimarın haftalar süren acıya dayanamadığı ve evinin balkonundan atlayıp intihar ettiğini yazan Elif Şafak, 57 yaşındaki annesinin da bire bir yolu seçtiğini belirtiyor.

Şafak, Itibar’un ölümünden sorumlu polis güçleri memurlarını adaletin önüne tenzil çabalarının ortam kaldığına dikkat çekiyor.

Elan sonra Berkin Elvan’ın başına gelenlerden bahseden edip, Berkin ’mağara cenazesine onbinlerce kişinin katıldığını, fakat polisin katılımcılara cebin biber gazı ve tazyikli su kullandığını ve Berkin ’mağara ölümünün Türkiye’birlikte kullanılmamış aynı ihtarname dalgası başlattığını belirtiyor.

Şafak geçmiş şeb yaşanan momentum olaylarında iki kişinin daha öldüğünü söyleyerek şöyle devam ediyor:

‘ZINDE ZAT ÖFKESİNİ İNTERNETTEN SESLENDİRİYOR ’

“Türkiye’nin esas hareket gazeteleri ve göstergeç kanalları bu trajedileri bütün olarak işlemekte gönülsüz davranırken, genel ağ halkın gazaplı mesajlarıyla kırcı. Türkiye’nin genç, kentli nüfusu Youtube, Facebook ve Twitter üzerinden her an artan oranda hoşnutsuzluklarını ve öfkelerini seslendiriyor. Hükümet yetkilileri, işadamları ve antrparantez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin karışma olduğu usulsüzlük skandalları devir ışığına çıkarken, et kafalı döndürülemez bir tahavvül yaşanıyor.”

Şafak ortaya sâdır ses kayıtlarının şoke edici olduğu kadar, bu kayıtların elde edilme yönteminin de sorunlu olduğunu vurguluyor.

Elif Şafak “Erdoğan’ın kelle düşmanı” diyerek tanımladığı Fethullah Gülen’e yakın yetkililerin yıllarca çaktırmadan ve yasadışı tıpkı şekilde binlerce telefonu dinleyip, binlerce konuşmayı kaydettiğinin sav edildiğini anlatıyor ve bu durumun dahi bir eksantrik skandal olduğunu söylüyor.

‘HALK KENDİNİ İHANETE UĞRAMIŞ HİSSEDİYOR’

Elif Şafak yazısına şu sözlerle son veriyor.
“Konservatör ve laikler arasında filhakika bölünmüş olan Türkiye bir ayrıksı kutuplaşmayla karşı karşıya. Fakat Türklerin kendisi çıktı bu emir savaşlarından bıktı. Farklı ideolojik ve kültürel geçmişlerden mevrut insanlar liderlerine karşı derin güvensizlikte birleşti. Türkler çocukluklarından beri devlete imtina etmek göstermeyi öğrenirler, başkaca bazıları çocuklarına ‘Devlet’ adını koyar. Zaman devlete çekinmek on paralık olmadığı kadar bir iki. Kuvvet savaşı hızlanırken Türkiye halkı ihanete tutulmuş ve terk edilmiş hissediyor. Filler tepişirken çimenler ezilir. Ne yan kazanırsa kazansın, Türkiye’nin demokrasisi şimdiden boş oldu.”

BBC TÜRKI

Bir Cevap Yazın