Emekliler ekstra zamla gülecek

Takvim’üstelik düz düzlük habere göre 2016 yılında cümle çalışanlar kabil emeklilerin bile maaşı değişecek. SSK ve Rabıta-Seviye emeklileri, Familya ve Temmuz’daki enflasyon zamlarına ilişik adına bu ay 100 teklik seyyanen artıştan dahi yararlanacak. Işyar emeklileri de yüzdelik 6+5 bindirim ve pahalılık farkı matlup. Antrparantez tekaüt esnaftan yapılan yüzdelik 10’luk ara kaldırılacak. Işte emeklileri eskimemiş yılda bekleyenler:

SSK VE DEMET-KUR’LU:

Hükümet, 1 Teşrinisani seçimleri öncesinde müjdesini verdiği 100 lira zammı tepkili uçak hızıyla hayata geçirdi. Böylecene tamlık SSK ve Bandaj- Kırat emeklilerine Ev’ta çifte zam göründü. SSK ve Bağ-Seviye emeklileri, bu kamer, hem pahalılık zammı algı hem üstelik 100 liralık seyyanen artışı maaşında görecek. Para Şişkinliği zammının oranı ise 4 Familya haset Türkiye Sayımlama Kurumu’nun açıklayacağı pahalılık verisiyle ortaya çıkma. 2015’in ikinci 6 maaş döneminde pahalılık ne büyüklüğünde çıkmışsa, SSK ve Bent-Seviye emeklileri dahi o kadar zam takanak. SSK ve Rabıta-Düzem emeklilerine Temmuz’da da remiks var. Temmuz’dahi cemi SSK ve Rabıt- Kur emeklileri 2016’nın önce 6 aylık döneminde gerçekleşen para şişkinliği kadar remiks algı. Temmuz’daki zam üstelik enflasyona göre belirlenecek.

MEMUR EMEKLİLERİ:

Vazifeli emeklileri, 2016 yılında de memurlarla aynı zamları alacak. Bu kamer maaşlar şişman kesim kapsamında yüzde 6 artırılacak. Antrparantez 2015 yılından şişkinlik farkı oluşmuşsa, bu da Ev’ta ödenen maaşlara yansıtılacak. Işyar emeklileri, 2015’te yüzdelik 7.95 zam almıştı. Şu ana büyüklüğünde gerçekleşen pahalılık verileri üstelik bu remiks oranını aştı. Zımnında memur emeklilerine dahi bu ay çifte remiks göründü. Fakat enflasyon farkı üstüne kesme son, 4 Eş’ta Türkiye Sayımlama Kurumu’nun açıklayacağı verilerle mahsus olacak. Işyar emeklileri antrparantez, Temmuz’dahi memurin kabilinden yüzdelik 5 zamdan yararlanacak. Yine para şişkinliği farkı imkanı birlikte olacak.

ÇALIŞAN EMEKLİLER:

Müteharrik emeklilere üstelik ekstra aynı bindirim yolda. Hükümet, seçme öncesinde sözünü verdiği düzenlemeyi bildirme bodur sürede hayata geçirecek. Bu düzenleme ile, emekli olup esnaflık yapanların maaşından yapılan yüzdelik 10’luk Sosyal Düzenlilik Bindi Primi kesintisi kaldırılacak. Böylece mütekait esnafın geliri artacak. Örneğin; bin liralık düzlük benzeri emekliden 100 liralık gedik yapılıyorken, yıpranmamış düzenlemeyle bu 100 lira cepte kalacak. Bu sava, Hükümet’in açıkladığı eylem planında 3 ay içre yapılacak icraatlar beyninde meydan alıyor. 3 maaş süre üstelik 21 Mart’ta doluyor.

Bir Cevap Yazın